Lipiec w kinach

4 minuty czytania

Sesje, przynajmniej w teorii, za nami, podobnie jak wszelkiego rodzaju matury i zakończenia roku szkolnego. Wakacje to wspaniały czas, dlatego część może zechce przesiedzieć część wolnego w kinowej sali. Dla właśnie takich fanów fantastyki polskie kina przygotowały kilka propozycji.

czwarty stopien, film

Czwarty stopień (The Fourth Kind) to thriller sci-fi w Millą Jovovich w roli głównej. Tym razem aktorka nie ugania się za umarlakami, lecz wciela się w postać psycholog dr Abigail Tyler. Ma ona za zadanie nagrywać sesje z pacjentami, którzy cierpią na urazy związane z wizytą... UFO.

Okazuje się, że w 1972 roku ustalono doszło do spotkania z obcymi. Wydarzenie to zostało zakwalifikowane jako kontakt pierwszego stopnia. Skala przewiduje, iż zgromadzenie dowodów to drugi stopień, zaś gdy następuje faktyczne spotkanie można mówić o trzecim stopniu. Do tej pory nie udało się zaklasyfikować wydarzenia w mieście Nome na Alasce, gdzie – w tajemniczy sposób – poczynając od lat 60. XX wieku, każdego roku odnotowywano niewyjaśnioną liczbę zaginięć. Przełom następuje w momencie, gdy dr Tyler rozpoczyna swoją pracę. Nagrane sesje ukazują całkiem nowe i zaskakujące informacje, które muszą zostać sprawdzone pod kątem swojej autentyczności.

Reżyseria i scenariusz to dzieło Olatunde Osunsanmi. W pozostałych rolach m.in Will Paton, Hakeem Kae-Kazim, Elias Koteas oraz Corey Johnson. Film zawita na polskich ekranach 2 lipca – blisko rok po swojej światowej premierze.

koszmar z ulicy wiazow

Filmu Koszmar z ulicy Wiązów (A Nightmare on Elm Street) chyba fanom horrorów przedstawiać nie muszę. Ten kultowy obraz, w którym pojawia się psychopatyczny morderca Freddy Krueger, doczekał się swojego remaku.

Dla nieuświadomionych małe przypomnienie – grupa nastolatków jest prześladowana przez oszpeconego i okrutnego zabójcę, który poluje na swoje ofiary podczas snu. Jedynym wyjściem jest oczywiście ciągłe pozostawanie przytomnym, lecz wystarczy chwila słabości, by Freddy mógł dopaść swoją ofiarę i skutecznie pozbawić ją życia.

W głównej złego wcielił się Jackie Earle Haley, którego niektórzy fani na pewno kojarzą z filmu Watchmen: Strażnicy. Wśród nastolatków, którym przyjdzie zmierzyć się z sennym koszmarem, jest Katie Cassidy, Kellan Lutz, Clancy Brown czy też Thomas Dekker.

Komu uda się przeżyć? Przekonamy się 16 lipca, kiedy też reżyserowany przez Samuela Bayera film wejdzie do polskich kin.

predators

Tych, którzy nie przejęli się losem biednych nastolatków, na pewno ucieszy fakt, że tego samego dnia swoją polską premierę ma Predators – film akcji sci-fi, który stanowi kolejną część serii o Obcych i Predatorach.

Tym razem jednak nie skupiono się na ksenomorfach, lecz na dotąd lekceważonej stronie konfliktu – ludziach. Predatorzy przybywają na naszą planetę i porywają z niej dobrze zapowiadających się przedstawicieli naszego gatunku. Oczywiście nie robią tego w celach zapoznawczych, lecz po to, by młode predatory mogły polować na Ziemian. Jeden ze "szczęśliwców", Royce, w którego wciela się Adrien Brody, mobilizuje pozostałych do walki przeciwko ciemiężycielom. Ludzie uciekają, co wywołuje ostrą reakcję ze strony Predatorów.

Film wyprodukował Robert Rodriguez, twórca "Sin City – Miasta grzechu" i "Od zmierzchu do świtu", dzięki czemu spodziewać się możemy całkiem przyzwoitego obrazu. W szeregach obsady znajdziemy kilka znajomych nazwisk, jak chociażby Trejo, Fishburne czy Grace. Co warte odnotowania, światowa premiera to 8 lipca tego roku.

dzwoneczek

Młodsi widzowie i ich rodzice powinni jednak wybrać coś mniej krwawego. Na nich czeka animowana produkcja Dzwoneczek i uczynne wróżki (Tinker Bell and the Great Fairy Rescue).

To trzeci, pełnometrażowy obraz opowiadający losy znanej i lubianej wróżki o imieniu Cynka Dzwoneczek. Główna bohaterka zapuszcza się zdecydowanie za daleko wgłąb ludzkiej wioski, w wyniku czego trafia do domu małej dziewczynki. Tam zostaje chwytana i uwięziona w małym słoiczku. Wróżka chce pomóc swojej nowej przyjaciółce rozwiązać bardzo ważny problem, ryzykując przy tym swoim bezpieczeństwem. Świadkiem schwytania Dzwoneczka jest ponura i egoistyczna elfa Widia. Uczynna wróżka wraz z Iskierką, Różyczką, Jelonką i Mgiełką musi uwolnić Cynkę.

Film wejdzie do polskich kin 23 lipca. I tu uwaga, niespodzianka – na tydzień przed światową premierą! Miejmy nadzieję, iż nie jest to jednorazowy wybryk polskich dystrybutorów, którzy zwykle śpieszą się bardzo powoli. Ale nie odbiegajmy od tematu, gdyż to nie koniec filmowych premier w lipcu.

uczen czarnoksieznika

Uczeń czarnoksiężnika (The Sorcerer's Apprentice) to kolejna banalna nazwa filmu fantasy, który pojawi się w Polsce 30 lipca. Czeka nas jeszcze jedna epicka opowieść o walce dobra ze złem.

Obraz ten powstał na podstawie Ucznia Czarnoksiężnika, stanowiącego część dzieła Disneya "Fantazja". Akcję osadzono w czasach współczesnych na Manhattanie, gdzie Nicolas Cage, jako czarnoksiężnik Balthazar Blake, próbuje uchronić miasto przed siłami zła i nikczemnymi zakusami swojego byłego mistrza, Maxima Horvatha (w tej roli Alfred Molina). Ten ostatni nie cofnie się przed niczym, zaś Nowy Jork Jest dopiero początkiem śmiałych planów.

Blake jest w pełni świadomy tego, że sam nie da rady przeciwstawić się złym mocom, tym bardziej, że jego dawny mistrz ochoczo korzysta z usług swego pomagiera, iluzjonisty, granego przez Toby'ego Kebbella. W celu wyrównania szans dobry mag chce wyszkolić pozornie niczym nie wyróżniającego się Dave'a Stutlera (Jay Baruchel). Chłopak z początku podchodzi mocno sceptycznie do tych nauk i zdecydowanie nie pała chęcią współpracy. Koniec końców Blake przekonuje go do pomocy. Balthazar serwuje chłopakowi mocno przyspieszony kurs magii, która ma powstrzymać Horvatha i jego sługę.

W pozostałych rolach pojawi się m.in piękna Monica Bellucci. Premiera, jak już wspominałem, 30 lipca.

incepcja

Fani Leonardo DiCaprio i filmów Christophera Nolana na pewno ucieszy fakt, że w tym samym dniu co Uczeń czarnoksieżnika w polskich kinach pojawi się Incepcja (Inception). Ten surrealistyczny obraz opowiada o możliwościach ingerowania w ludzki umysł dzięki użyciu zaawansowanej technologii.

Główny bohater, Cobb, jest szefem zespołu specjalizującego się w dokonywaniu podróży do umysłów innych osób. Fakt ten wykorzystywany jest nie tylko do pozyskiwania nawet trudno dostępnych tradycyjnymi metodami informacji, lecz także daje możliwość wprowadzania nowych danych. Cobb, jako znany złodziej myśli, dotąd pracował dla wielkich korporacji, wykradając cenne dane. Fakt ten sprawił, iż musiał zrezygnować z normalnego życia, stracił także wszystko to, na czym mu do tej pory zależało. Wyjściem z sytuacji okazuje się zlecenie, które zakłada, iż główny bohater ma zaszczepić pewną myśl w umysłach wszystkich ludzi. Okazuje się jednak, iż zadanie to wcale nie jest takie proste, gdy na horyzoncie pokazuje się silny przeciwnik.

W pozostałych rolach Joseph Gordon-Levitt, Marion Cotillard, Cillian Murphy, Ellen Page, Tom Hardy, Michael Caine i inni.

Komentarze

0
·
Mam nadzieję, że Koszmar z ulicy Wiązów będzie godnym odświeżaczem tego kultowego filmu.

Czwarty Stopień również brzmi zachęcająco, ale temat UFO nie za bardzo mnie kręci, ale może okaże się to coś w rodzaju filmu Gothika.

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...