Zmarł Ennio Morricone

1 minuta czytania

ennio morricone

Z nieskrywanym smutkiem informujemy, że dziś w wieku 91 lat odszedł od nas Ennio Morricone. Genialny kompozytor, jedna z najwybitniejszych osobowości w historii kinematografii, autor muzyki do ponad 500 (!) filmów, zdobywca dwóch Oscarów (w tym honorowego, za całokształt twórczości, w 2007 roku). Przyczyną śmierci były powikłania po upadku, w którym artysta złamał kość udową.

Choć Morricone znany jest przede wszystkim z kultowych utworów z takich pereł X Muzy jak “Misja”, “Dawno temu w Ameryce” czy trzech filmów składających się na słynna westernową “Dolarową Trylogię”, to muzyk w swojej długiej karierze komponował również do produkcji fantastycznych. Jedną z najwybitniejszych ścieżek w tym zakresie jest ta do filmu “Coś” Johna Carpentera, która w zgrabny sposób łączy ze sobą muzykę orkiestrową z brzmieniami syntezatorowymi, w doskonały sposób budując duszny i klaustrofobiczny klimat grozy. O jej mocy niech świadczy fakt, że muzyk postanowił zaadaptować niewykorzystanie brzmienia z tego projektu do "Nienawistnej Ósmeki" Quentina Tarantino, co zaowocowało Oscarem, Złotym Globem i statuetką BAFTA w 2016 roku.

Dziękujemy za wszystko, twoje kawałki i wkład w kinematografię uczyniły cię nieśmiertelnym. To twórczość, która zostanie w naszej pamięci na zawsze.

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...