Punkt Omega

Punkt Omega
Ocena użytkowników
4 Średnia z 2 ocen
Twoja ocena

W mieście – na wpół nigdzie, na wpół w cieniu starego Poznania – władzę dzierży Leon Lavouple, burmistrz i filozof determinista, a przede wszystkim tyran o żelaznych dłoniach. Jego dziwaczny świat poza dobrem i złem, gdzie przyszłość jest znana, a życie ludzkie nie ma dla władzy większej wartości, trwał nieprzerwanie przez niemal pół wieku. Do teraz.

Młody nauczyciel Genipo Herz jest świadkiem śmierci przyjaciela. To wydarzenie przemienia jego życie – wkrótce odkrywa spisek wymierzony w burmistrza. W mieście krąży też opowieść o Nauczycielu, na wpół legendarnym mistrzu ukamieniowanym przez tłum. Sytuacja spiskowców komplikuje się, gdy pojawia się kolejny pretendent do władzy, szef policji Skyggen.

Michał Protasiuk w debiutanckiej powieści stworzył fascynującą, niezwykle plastyczną opowieść i udowodnił, że połączenie wartkiej akcji z filozoficzną głębią jest możliwe. Punkt Omega porusza treści ważkie i aktualne, czyta się zaś go jednym tchem.

Recenzja Czytaj całą recenzję »

Po "Punkt Omega" Michała Protasiuka sięgnąłem zadowolony, przeczytawszy wcześniejszą pozycję z serii Behemot ("Epifania wikarego Trzaski"). Młody prozaik zaproponował czytelnikom ciekawą intelektualną rozrywkę, która przez krytyka Gildii.pl nazwana została "pierwszą w Polsce powieścią z gatunku steampunk". Nie ukrywam, że jest to lektura wymagająca, ale jej wysoki poziom jest wprost proporcjonalny do satysfakcji wyniesionej z czytania. Jak sugeruje tylna okładka książki, akcja "Punktu Omega"... czytaj dalej...

Wczytywanie...