riese

Okrutny wiatr - Imperium Grozy #1

Okrutny wiatr
Autor: Glen Cook
Autor tłumaczenia: Jan Karłowski
Tytuł oryginału: A Cruel Wind
Data wydania: 4 września 2012
Data wydania oryginału: 1 lipca 2006
ISBN: 978-83-7510-838-5
Wydawnictwo: Rebis
Ocena użytkowników 9,5 Średnia z 4 ocen
Twoja ocena

Trzy główne powieści cyklu Imperium Grozy.

Zanim nastała Czarna Kompania, panowało Imperium Grozy.

"Okrutny wiatr" to zbiorcze wydanie pierwszych trzech powieści legendarnego cyklu "Imperium Grozy": "Zapada cień wszystkich nocy", "Październikowe dziecko", "Zgromadziła się ciemność wszelaka".

Zapada cień wszystkich nocy... Za górami zwanymi Smoczymi Zębiskami, poza chłodnym tchnieniem Wiatrołaka, ponad mury zamku Fangdred wznosi się Wieża Wichrów. Stamtąd Gwiezdny Jeździec wzywa do wojny, której obawiają się nawet czarodzieje. Wojny o miłość. O miłość kobiety imieniem Nepanthe, księżniczki z rodu Królów Burzy...

Gdy liście czerwienieją krwawo, a wiatr przenika do kości, nadchodzi czas rzeczy mrocznych i dziwnych, czas październikowego dziecka. Księżniczka za sprawą skrzydlatego zasypia śmiertelnym snem. Nepanthe i Szyderca czekają na niespodziewane...

Na krańcu imperium Szyderca znajduje starych przyjaciół w objęciach śmierci. Nepanthe przemierza grząskie od krwi pola bitew. Tam, gdzie zgromadziła się ciemność wszelaka, wyjawiony wreszcie zostaje straszny sekret Gwiezdnego Jeźdźca. Taki jest koniec. Koniec to jednak tylko słowo... którego czarodzieje używają na określenie nowego początku...

Nowa edycja cyklu "Imperium Grozy" będzie się składała z czterech tomów. Czwarty tom będzie zawierał całkowicie nowy materiał: najnowszą powieść ("A Path to a Coldness of Heart") oraz dziesięć opowiadań.


"Czarną Kompanią" Glen Cook w pojedynkę dokonał rewolucji w fantasy. Sprowadził opowieść do poziomu zwykłego człowieka, porzucając zużyte wzorce królów, książąt i złych czarnoksiężników. Było to niczym czytanie na haju powieści o wojnie w Wietnamie.

Steven Erickson


Glen Cook (ur. 1944) - autor wielu powieści science fiction i fantasy. Dorastał w Kalifornii, studiował na uniwersytecie w Missouri. Marzył, by zostać pilotem phantoma F-4, ale ostatecznie trafił do oddziałów specjalnych US Marine Corps. Wojskową karierę podjął syn Glena, natomiast autor przez kilkadziesiąt lat pracował w różnych fabrykach koncernu General Motors. Jego pasją jest czytanie i kolekcjonowanie książek historycznych oraz zbieranie znaczków.

Doświadczenia ze służby w armii przenosi na karty swoich książek. O tym, że robi to przekonująco, świadczy fakt, iż opowieść o najemnikach z Czarnej Kompanii była jedną z najpopularniejszych lektur wśród amerykańskich żołnierzy podczas Wojny w Zatoce.

Najbardziej znane cykle autorstwa Cooka to: "Czarna Kompania", "Imperium Grozy" i "Delegatury nocy" (wszystkie wydane przez REBIS) oraz seria o inspektorze Garretcie.


Talent Cooka do łączenia twardego realizmu z bogactwem fantasy owocuje wybitnym dziełem.

"Library Journal"

Cook tworzy bogaty świat pełen różnorodnych ras, kultur i religii. Łączy mityczność i egzotykę z realizmem, jego postacie z krwi i kości wciągają czytelnika w swoje sojusze, namiętności i zdrady.

"Publishers Weekly"

Książki z cyklu
  • Imperium nieznające porażki
    #3 Imperium nieznające porażki
  • Droga zimnego serca
    #4 Droga zimnego serca
Wczytywanie...