Morze Trolli - Morze Trolli #1

Morze Trolli
  • Autor
  • Autor tłumaczenia
  • Tytuł oryginału The Sea of Trolls
  • Data wydania 1 maja 2005
  • Data wydania oryginału 1 września 2004
  • ISBN 83-60010-04-8
  • Wydawnictwo Jaguar
Ocena użytkowników
8,77 Średnia z 11 ocen
Twoja ocena

Jack miał jedenaście lat, gdy berserkerzy wyłonili się z mgły, by go pojmać. „Wygląda na to, że za wodą coś się dzieje” – uprzedził go wcześniej bard. „Budowane są okręty, wykuwane miecze.” „To źle?” – spytał Jack, jako że w jego saskiej wiosce jeszcze nigdy nie widziano berserkerów. „Oczywiście. Nikt nie robi okrętów ani mieczy, jeśli nie zamierza ich użyć.”

Mamy rok 793 n.e. Na kilka następnych miesięcy Jack i jego siostrzyczka Lucy zostali niewolnikami Olafa Jednobrewego i zapalczywej, młodej wojowniczki Thorgil. Razem z tajemniczym towarzyszem, krukiem o imieniu Mężne Serce, bohaterowie wyruszają na pełną przygód wyprawę w duchu Władcy pierścieni. Czyhają na nich różne niebezpieczeństwa, między innymi uparta smoczyca, olbrzymi pająk i trollowy knur o zadziwiającej osobowości... nie wspominając już o Ivarze bez Kości i jego żonie, królowej Frith, zmiennokształtnej półtrollce, a także o rudowłosych, dwuipółmetrowych trollach czystej krwi. Ale w książkach uznanej i nagradzanej pisarki Nancy Farmer pozory zawsze mylą. Autorka nigdy nie stworzyła bogatszej, zabawniejszej opowieści ani nie przekazała młodym czytelnikom bardziej ponadczasowego przesłania, niż „Choćby nie wiem, jak cię kusiła [grabież], powiedz sobie »nie«.”

Recenzja Czytaj całą recenzję »

Tytułowa część okładki "Morza Trolli" mówiła o opowieści z czasów Wikingów, a muszę przyznać, że lubię takie historie. Na tylnej osiem pozytywnych opinii o tej książce, w tym m.in. od tłumacza i czytelników, tylko podsycały moją chęć sięgnięcia po tę pozycję. Postanowiłem sprawdzić, czy ten tytuł wzbudzi we mnie tyle entuzjastycznych emocji, jak u innych. Jack, główny bohater książki, jest chłopcem bardzo niedocenianym przez swojego ojca, Gilesa Kuternogę. Ma dwanaście lat i jest bardzo... czytaj dalej...

Wczytywanie...