Imperium mrówek - Trylogia mrówcza #1
- Autor Bernard Werber
- Autor tłumaczenia Marta Olszewska
- Tytuł oryginału Les fourmis
- Data wydania 8 kwietnia 2015
- Data wydania oryginału 1991
- ISBN 978-83-7999-199-0
- Wydawnictwo Sonia Draga
Ocena użytkowników
6.83 Średnia z 3 ocenTwoja ocena
Doskonałe połączenie elementów nauki, filozofii i pierwszorzędnej fabuły. Kultowa książka przetłumaczona na 35 języków.
„Berbard Werber stał się niezaprzeczalnie jednym z najbardziej popularnych francuskich pisarzy. Architekt wyobraźni, oscylujący między nieskończenie małym a nieskończenie wielkim”.
Le Figaro
Faktem jest, że cywilizacja mrówek jest niedościgniona, jeśli chodzi o budowę i organizację miast. Nie wszyscy zdajemy sobie jednak sprawę, jak potężne królestwa zdołała stworzyć przez wieki, jak zadziwiające technologie opracować i jaką sztukę wojenną posiąść.
Bernard Werber swoją bestsellerową powieścią otwiera przed nami drzwi do alternatywnej rzeczywistości pełnej tajemnic. To zaproszenie do świata, po którym co dzień stąpamy, a którego zdajemy się nie dostrzegać. Pozwala spojrzeć na człowieka spojrzeniem nie-człowieczym, z perspektywy stworzeń dużo mniejszych. Bo kim my, ludzie, jesteśmy dla mrówek?
Siostrzeniec słynnego entomologa, Jonatan Wells, dostaje w spadku po wuju kamienicę oraz pisemny zakaz schodzenia do piwnicy. Choć bardzo się cieszy z przeprowadzki, z dnia na dzień coraz bardziej intryguje go zagadkowa prośba zmarłego. Jakie sekrety może kryć zamknięta piwnica?
Werber mistrzowsko wplótł w fabułę fascynujące teorie naukowe oraz rozważania filozoficzne na temat ludzkich społeczeństw. Nic dziwnego, że czytelnicy na całym świecie oszaleli na punkcie jego książek.
Recenzja Czytaj całą recenzję »
Często pojawiają się dyskusje na temat tego, kto może być bohaterem powieści. Powinien być silny, mądry i wyjątkowy, a może wystarczy tak zwany "everyman"? Chcemy superbohatera czy przeciętniaka? Wolimy nastolatkę od starca lub kobietę od mężczyzny? Bernard Werber postanowił ukrócić te rozważania i postawił na mrówkę, a w zasadzie całą społeczność mrówek. Na początku byłam sceptycznie nastawiona, ale teraz muszę przyznać, że pomysł okazał się trafiony. Kiedy znany naukowiec i badacz... czytaj dalej...