Eragon - Dziedzictwo #1

Eragon
Ocena użytkowników
4.25 Średnia z 2 ocen
Twoja ocena

Napisana przez 17 – latka powieść, rozgrywająca się w magicznym świecie. Książka opiera się na znanym starszej generacji czytelników archetypie dorastania młodzieńca, jego dojrzewania, poszukiwania nauczyciela i spełnieniu misji.

Eragon – bohater Paoliniego, młody wiejski chłopak, znajduje niebieski kamień i przynosi go do domu. Ale zanim udaje mu się sprzedać go handlarzowi, z „kamienia” wykluwa się szafirowy smok, Saphira. Smoka próbuje ukraść zły Urgal, który brutalnie morduje wuja Eragona. Chłopcu i smoczycy w ostatniej chwili udaje się uciec. Od tej chwili Eragon poprzysięga zemstę mordercy wuja i wyrusza na wyprawę, by uratować świat i stać się ostatnim legendarnym Jeźdźcem Smoków.

Poczekajcie, to nie wszystko.

Eragon jest związany z Saphirą magiczną mocą, psychiczną więzią, która wzmacnia ich wzajemną siłę, lecz jest trochę... nieprzewidywalna. Król krainy, w której rozgrywa się akcja – Alagaesii – jest także Jeźdźcem, zaprzedał się jednak ciemnej mocy... W książce znajdujemy wszystko, co niezbędne dla nowej generacji fantasy; wspaniałe walki, historyczne bronie, tajemniczy spisek i... kobieta elf, która pojawia się w snach Eragona.

Wielkie dzieła fantasy sięgają wysoko. Tolkien, popularny Harry Potter i Matrix otworzyły drogę do innego świata, do wizji opartej o Wagnerowski obraz heroizmu i przeznaczenia. Wielkie nowoczesne dzieła fantasy korzystają z mitów, są pełne czarnoksiężników i smoków, dzięki którym oswajają czytelnikowi „nieznane”. Nowoczesna zaś klasyka, książki Jorge’a Luisa Borges, Neila Gaimana czy Terry'ego Pratchetta lub choćby Stevena Eriksona kształtują nowy obraz świata, intrygujący i niezapomniany. Paolini zarówno korzysta z najlepszych wzorów wielkiej tradycyjnej fantasy ukształtowanej przez mistrza Tolkiena, ale jednocześnie kształtuje nowy obraz, nową całkowicie wizję, nową jakość.

Recenzja Czytaj całą recenzję »

Książkę podebrałam bezczelnie mojej młodzieży. Stała sobie spokojnie na półce, nawet nie pamiętałam, kiedy wyciągnęli ode mnie kasę na nią. Postanowiłam, że przynajmniej zerknę, ot zobaczę początek, o czym to w ogóle jest i czy da się przeczytać. Jako że czytać uwielbiam, wracając nieraz po kilkanaście razy do ulubionych pozycji, to zaszyłam się z nią w swoim ulubionym kąciku. Literatura fantasty, a do tego właśnie gatunku zalicza się „Eragon”, podobała mi się zawsze, pozwalając chociaż na... czytaj dalej...

Książki z cyklu

  • Dziedzictwo tom 1
    #4 Dziedzictwo tom 1
  • Dziedzictwo tom 2
    #5 Dziedzictwo tom 2
Wczytywanie...