Czarna Orchidea

Czarna Orchidea
Ocena użytkowników
8.5 Średnia z 1 ocen
Twoja ocena

Susan Linden została brutalnie zamordowana. Aby pomścić swoją śmierć, odradza się jako Czarna Orchidea – hybryda człowieka i rośliny. Korzystając ze swojej ludzkiej pamięci oraz mocy pochodzącej z roślin stara się rozwikłać sieć oszustw i tajemnic, które doprowadziły do jej zabójstwa i odnaleźć mordercę.

Album, nominowany do nagród Eisnera i Harveya, stworzyło dwóch gigantów komiksu amerykańskiego: Neil Gaiman (autor m.in. serii „Sandman” oraz albumów „Morderstwa i tajemnice”, „Arlekin i walentynki”, „Ostatnie kuszenie”) oraz Dave McKean, jeden z najbardziej cenionych współczesnych grafików, ilustrator i filmowiec („Azyl Arkham”). McKean jest także autorem okładek do serii „Sandman” oraz m.in. okładek płyt Tori Amos i Alice'a Coopera.

„Czarna Orchidea” to historia, która choć opowiada o superbohaterce – tytułowej Czarnej Orchidei – to wcale nie przypomina typowych komiksów o herosach w pelerynach. Nie jest to opowieść o zbawianiu świata, triumfie dobra nad demonicznymi siłami zła. Historia zaczyna się w bardzo nietypowy sposób i z każdą kolejną stroną staje się jeszcze dziwniejsza. Album stał się przełomowym dziełem w historii współczesnego komiksu. Ta opowieść o niezwykłym życiu Susan Linden, będąca jednocześnie dekonstrukcją i odrodzeniem gatunku, ucieleśnia nową dojrzałość graficznego opowiadania historii, która zrewolucjonizowała świat komiksowy. Jak mówi sam autor, jeśli wejdziecie do tego świata, znajdziecie się w miejscu, gdzie wszystkie przyjęte tradycje gatunkowe zostały odrzucone, a zamiast nich pojawiła się nowa mitologia, bliższa mrocznym snom i ciemniejszej stronie życia.

Nowe wydanie „Czarnej Orchidei” zawiera zeszyty „Black Orchid” #1–3, a także wprowadzenie dziennikarza Mikala Gilmore'a oraz niepublikowane dotąd szkice, notatki i próbne teksty Neila Gaimana.

Recenzja Czytaj całą recenzję »

"Czarna Orchidea" nie jest typowym komiksem superbohaterskim. Po pierwsze – postać walcząca ze skorumpowanym światem już na samym początku ponosi porażkę. Po drugie – dalsza część historii to reperkusje tego wydarzenia oraz odkrywanie puzzli składających się na losy Susan Linden, żywej czy martwej – zależy, jak na to spojrzeć. Neil Gaiman i Dave McKean snują swoją opowieść w sposób oniryczny. Wspomnienia powracają w rozmowach i snach, pokazując dramatyczne życie Susan i ludzi, którzy... czytaj dalej...

Wczytywanie...