„Arcania: Gothic IV” – filmiki z polskiej wersji i niespodzianka

arcania: gothic iv

Skoro w poprzedniej informacji wspomniałem o CD Projekcie oraz październiku, to nietaktem z mojej strony byłoby przemilczeć taki frapujący materiał. Otóż dystrybutor na swoim kanale w serwisie YouTube zamieścił trzy filmiki ukazujące urywki z rodzimej wersji „Arcania: Gothic IV”. Jak ta technika idzie do przodu – kiedyś to rzucali kilka plików MP3 i człowiek się cieszył, a teraz to ruchome obrazki, niczym u braci Lumière. Zbytek łaski, szanowny dystrybutorze, zbytek łaski – pomysł jednak bardzo trafiony.

Chociaż ta seria mnie ani nie grzeje, ani ziębi, to błyskawicznie zabrałem się za przeglądanie tego materiału. Szczególnie, że miałem w pamięci iście gwiazdorską obsadę polonizacji i byłem ciekaw, czy weterani znów podołają zadaniu w każdym calu, czy też rozmienią się na drobne.

1. Jacek Kopczyński (Bezimienny) kontra Wojciech Machnicki (Gromar).

2. Jacek Kopczyński (Bezimienny) kontra Cezary Nowak (Knut).

3. Jacek Kopczyński (Bezimienny) kontra Grzegorz Pawlak (Orruk).

Niby niezręcznie jest się wypowiadać o poziomie lokalizacji na podstawie wykastrowanych i wyjętych z kontekstu wypowiedzi, ale… cóż, osobiście się zawiodłem. Pierwszy dialog brzmi tak sztucznie, że aż zęby bolą – bez uczucia i przekonania, takie „flaki z olejem”. Kolejne są już lepsze, a Pan Jacek się ewidentnie rozkręca, lecz aktorzy nadal mnie do siebie nie przekonali. Szczególnie ranią te pauzy, to już jednak wina samej gry a nie polonizacji. Może finalnie będzie lepiej? Wyjdzie w praniu.

Tak swoją drogą, to zwróciliście uwagę, jak kiepsko wygląda ten tytuł od strony graficznej? Gdy kamera brała zbliżenie na twarze postaci, to nie wiedziałem, czy się śmiać, czy płakać. No, ale w końcu grafika jest najmniej ważna w dobrym cRPG. Tylko, w takim wypadku, dlaczego ta produkcja się tak strasznie tnie?! Wina wersji „testowej”, na której były nagrywane powyższe filmiki? A może wpływ jakiegoś „programu nagrywającego”? Postanowiłem jednak powęszyć, i voilà! Niespodzianka, nowe wymagania sprzętowe, które poszły nieznacznie do góry. Jeżeli stoicie, to lepiej usiądźcie na wygodnym i stabilnym krześle.

Wymagania minimalne:

  • System operacyjny: Microsoft Windows XP / Vista / Windows 7.
  • Procesor: Intel Core 2 Duo @ 2.8 GHz / AMD Athlon II x2 @ 2.8 GHz.
  • Pamięć: 2 GB RAM.
  • Karta graficzna: GeForce 8800 GTX.
  • DirectX®: DirectX 9.0c.
  • Wolne miejsce na dysku: 9 GB.
  • Dźwięk: karta kompatybilna z DirectX 8.1.

Wymagania zalecane:

  • Procesor: Intel Core I7 @ 3 GHz / AMD Phenom II x4 @ 3 GHz.
  • Pamięć: 4 GB RAM.
  • Karta graficzna: GeForce GTX 295.

Sto lat „gothicowcy”…

Komentarze

0
·
Jakoś nie dziwi mnie ten polski dubbing... Nie wiem czemu, ale w prawie każdej grze brzmi sztucznie, nawet mając dobrych aktorów. Dlatego mając wybór, zawsze wybieram oryginalną wersję
0
·
Po pierwsze - pan Jacek Kopczyński, choć głos ma melodyjny i w roli Jaskra sprawdził się całkiem nieźle, to nijak ma się do Jacka Mikołajczaka i choć da się zrozumieć, że skoro Bezimienny jest inny to i głos musi być inny, to jednak obsadzenie go w tej roli jest dla mnie bardzo chybionym pomysłem.

Po drugie - drewno graficzne nasuwa skojarzenia ze wspaniałą produkcją "Kasztaniaki", która była bardzo ujmującą, cudowną bajką dla dzieci. To, co widać wyżej nie jest ani cudowne, ani dla dzieci (bo jeszcze się wystraszą), a do bajki również daleko.

Miernota, sromota. I nie chodzi bynajmniej o fotorealizm czy jego brak. To bardziej Gothic 3, z którego spłynął botoks.
0
·
No, Bezimienny z Gothica 1 to to nie jest... Wielka szkoda. Ale już po prezentacjach gry nie wróżyłem jej zbyt wiele. Gothic się skończył i nigdy nie wróci.
0
·
Ja zawsze jaki by nie był broniłem Gothica, ale to jest niewarte bronienia, chociaż w Gothic 4 zagram dla samej satysfakcji grania. Każdy może oczywiście cofnąć się w czasie i powrócić do jarkendaru, khorinis czy do górniczej doliny.
0
·
Gothic II, to był prawdziwy klimat, weźcie pod uwagę, że teraz zaczynają się powiększać światy, powstają inne fabuły itp. To samo jest z Mafią II, Mafia I była jak najbardziej OK, ponieważ Vavra pisał historię, teraz 2k Czech zrobiło wszystko po swojemu i wyszło zupełnie inaczej, Mafia II została wykastrowana. To samo jest z Gothicem, ale w mniejszym znaczeniu tego słowa, gdyż dodają nowsze jakby to powiedzieć "Wyposażenie" całej fabuły gry poprzez modyfikowania.
Gothic IV nie będzie raczej tym złym tytułem w kontekście wewnętrznej przygody, może eufemistycznie to zabrzmiało, ale Arcania to już zupełnie inne dzieło. Jeżeli chodzi o dzisiejsze gry, to Risen doskonale się komponuje z Gothicem, także Gothic jeszcze nie zginął.
0
·
Znaczy... 4 GB żeby udźwignąć to... coś? Force Unleashed miało lepszą grafikę a śmigało bezproblemowo na 2 GB. A dubbing, niezły. Poza głównym bohaterem. Gość mnie irytował w każdej możliwej dubbingowanej roli, no poza Jaskrem bo na fircyka - poetę było jak ulał i idealnie oddawał głosem jego charakter. Jeny, z jaką ja satysfakcją posłałem Alistaira na śmierć...
0
·
Skończył się z chwilą usunięcia treningu umiejętności u różnych osób i zamienienia tego systemu na punkciki do rozdawania...

Dodaj komentarz

 
Wczytywanie...