Gothic 4 – Wywiad z Dietrichem Limper

5 minut czytania

Dietrich Limper, Menedżer Społeczności Spellbound, znany również jako EDL, odpowiedział na pytania naszej społeczności.

Gothicz: Dlaczego zdecydowaliście się na „Gothic 4: Arcania” jako oficjalną nazwę gry? Czy pochodzi to od słowa „arcane”, co znaczy „tajemniczy”, czy może jest to przypomnienie waszego poprzedniego RPG o nazwie „Realms of ARKANIA”? Co to właściwie znaczy?

EDL: Cóż, to tylko przypadek, że „Arcania” przypomina wam o starej, dobrej grze „Realms of Arkania”. Powód podałeś już w sumie sam. Będzie się działo coś bardzo tajemniczego, a magia ma bardzo dużo wspólnego z historią, która dzieje się w grze.

Gothicz: Będziemy grać 10 lat po zakończeniu G3. Nie sądzisz, że nasz Bezimienny bohater będzie za stary na nowe przygody? Co możesz powiedzieć o jego wyglądzie?

EDL: Bezimienny będzie w swoich najlepszych latach życia i wciąż będzie w stanie skopać parę tyłków. Jak wygląda? Cóż, wygląda oczywiście odrobinę starzej – ale oprócz tego powinniście być w stanie go rozpoznać.

Gothicz: Nadchodzący dodatek do G3 powinien mieć powiązanie z historią G4. Czy pracujecie również nad tym?

EDL: Nasze zaangażowanie w rozwój dodatku do G3 jest aktualnie dyskutowane. Chociaż nie weźmiemy na siebie głównego obciążenia jego rozwoju, do tej pory wspomagaliśmy jego twórcę i wnieśliśmy w ten projekt niejaki wkład/rady, jeśli była taka potrzeba.

Gothicz: Jakiego silnika i jakich technologii macie zamiar użyć w grze? Drzewka na rysunkach wyglądają jak produkt SpeedTree...

EDL: Jako deweloper nie ogłosiliśmy jeszcze jakiej technologii i oprogramowania aktualnie używamy. Planujemy potwierdzić nasze decyzje później tego roku. Drzewka, które widzicie na screenach są stworzone przy użyciu niesamowitej technologii SpeedTree jako pierwsze podstawy, na które nałożyliśmy sporo nowinek.

Gothicz: Wasze poprzednie gry są dobrze znane z ich świetnych sekwencji wideo. Czy możemy tego oczekiwać również po G4?

EDL: Tak, razem z JoWooD planujemy jakieś fajne sekwencje filmowe.

Gothicz: Skąd czerpiecie główne inspiracje? Studiujecie historyczne wieki? Jakie kraje mają wpływ na modelowanie waszego świata?

EDL: Tak, masz rację. Badaliśmy społeczny i kulturalny rozwój na przestrzeni wieków, który może być porównany z czasem, w jakim rozgrywa się Gothic 4. Rezultaty tych badań mają wpływ na styl architektury i kolorów użytych w Gothic 4... A skoro mamy międzynarodowy zespół, różne kulturalne podłoża miały wpływ na wygląd gry: Niemcy, Francja i Rosja są krajami, które najliczniej są reprezentowane w naszym zespole i przez to ich wpływ jest prawdopodobnie największy. Tak więc skoro świat w Gothic 3 pod względem kolorów jest bardzo podobny do niektórych obszarów w Niemczech, Rosji czy Czechach (oraz niektórych regionów Francji), możecie oczekiwać, że ujrzycie coś znajomego.

Gothicz: Możesz ujawnić nam coś na temat południowych wysp? Czy występują tam różne strefy klimatyczne? Czy będziemy podróżować z jednej mapy/świata do innego jak w G2?

EDL: Tak, będą występować różne strefy klimatyczne i różne style środowiska. Sądzimy, że gracze powinni doświadczyć różnych środowisk w czasie gry.

Naszą intencją jest również stworzyć płynny świat, zatem nie będzie czasu wczytywania, a obszar będzie zmieniał się jak w Gothic 2, gdy ruszasz z Khorinis do Górniczej Doliny, jednak czy zadziała to tak jak przewidujemy, pokaże czas.

Gothicz: Co z dziewczętami w świecie Gothica? Czy „love theme” będzie grał jakąkolwiek rolę?

EDL: O tak, będzie zdecydowanie więcej pań w G4. Tylko od gracza zależało będzie jakie stosunki będą łączyły go z paniami w grze.

Gothicz: Czy możesz skomentować jakoś pracę z magiczną barierą? Czy jest istotna dla historii? Co ze szkieletem smoka? Planujecie włączyć smoki do bestiariusza? Nie sądzisz, że to komunał fantasy?

EDL: Tak, bariera jest ważna dla historii, ale nie jest główną częścią fabuły.

I tak – smoki są pewnym standardem fantasy, ale w Gothicu 2 widzieliśmy, że także mają swoje miejsce w uniwersum Gothica. Krytycznie oceniamy czy pasowały by do naszego scenariusza i historii. Stanowiły one bowiem całkiem niezłe wyzwanie w Gothic 2...

Gothicz: Czy planujecie wprowadzić jakieś sekretne obszary jak podwodne jaskinie, wieże i lochy?

EDL: Planujemy dużą liczbę lochów i innych podziemnych obszarów do eksploracji graczy.

Gothicz: Opisz mi typowy dzień w Spellbound... Ile godzin w tygodniu poświęcacie rozwojowi G4 i nad czym pracujecie w tej chwili?

EDL: Cóż, jest to dość pracowity czas. Praca zaczyna się zazwyczaj między 9, a 10 rano i ramy czasowe są różne dla każdego oddziału. Niektóre rozpoczynają spotkaniem projektowym, niektóre spotkaniem technicznym. E-maile płyną w jedną i drugą stronę, menedżer studia ma swoje żądania, producent jest zawsze bólem w tyłku, a cały ośrodek jest bardzo aktywny. Dzień kończy się późno, niektórzy koledzy zostają w pracy po 12-14 godzin każdego dnia. A kiedy zbliża się kolejny kamień milowy, robi się piekło na ziemi.

A co do tego nad czym akurat pracujemy, to nigdy nie jest to tylko jedna rzecz. Różne oddziały pracują równocześnie nad różnymi sprawami. Na przykład projektanci poziomów pracują nad questami, projektanci gry pracują ciężko nad systemem walk. Programiści pracują nad kilkoma rzeczami takimi jak system dźwiękowy, system walk, fizyczną integracją i oczywiście nad shaderami, dzięki którym nasza gra wygląda tak świetnie. Również projektanci interfejsu pracują z oddziałem artystycznym nad interfejsem i elementami GUI w grze, takimi jak ikony. Oddział artystyczny modeluje wiele różnych rzeczy, które znajdą się w grze, takie jak domy, przedmioty (np. łóżka, ławki itp.) oraz postacie, animując je.

Gothicz: Czy orkowie będą naszymi głównymi wrogami czy możemy spodziewać się czegoś gorszego? Czy są oni naprawdę potrzebni? Co z ich zachowaniem – są sprytni (patrz Gothic 3) czy prymitywni (Gothic 1)?

EDL: Orkowie nie będą tak ważni jak byli w Gothic 3, ale zaistnieją w grze. „Społecznie” będą bliżsi do Orków z Gothic 3 niż z Gothic 1 lub 2. Jeśli zaś chodzi o ich zachowanie poza walką, będziemy mieli możliwość interakcji z nimi.

Gothicz: Czy możesz opisać mi system jeździectwa (konie, może smoki) i czy jest to użyteczne w grze?

EDL: Jeszcze nie zadecydowaliśmy czy system jeździectwa będzie wprowadzony w G4.

Gothicz: Czy będą jakieś różnice między wersją na PC, a PS3/Xbox 360? Co z supportem DirectX 10?

EDL: My, jako twórcy, nie potwierdziliśmy jeszcze oficjalnie, że wprowadzimy grę na jakąś inną platformę niż PC. Zdaje się, że niektóre czasopisma wydają się wiedzieć na ten temat więcej od nas. :)

Gdy tylko wydamy oficjalne potwierdzenie na temat potencjalnych wydań na inne platformy i wersji DirectX, zaczniemy o tym rozmawiać.

Gothicz: Czy zamierzacie wprowadzić bardziej zróżnicowane zakończenia przygód?

EDL: Więcej informacji na temat fabuły podamy w przyszłości.

Gothicz: Przybliż nam nowo przygotowane nowinki w grze... Zdążyliście zapowiedzieć już wspinanie się, co z nurkowaniem pod wodą?

EDL: Mamy dużo pomysłów. Aktualnie upewniamy się, by walka była zabawą i była wciągająca i idziemy w tej sprawie w dobrym kierunku. Pomijając to nie chcemy dzielić się pomysłami, których nie mogliśmy jeszcze przetestować. Pływanie, wspinaczka i nurkowanie zdecydowanie znajdują się na naszej liście pomysłów, które chcielibyśmy wprowadzić do gry (która jest bardzo długa). Niektóre z pomysłów wprowadzimy, a inne nie.

Gothicz: Jak to wygląda z systemem gildii i rozwojem kariery...

EDL: Levelowanie charakteru jest dość podstawową sprawą w RPG i oczywiście G4 będzie to w sobie zawierać. Każdy poziom daje ci nowe umiejętności i zdolności, dzięki którym postać będzie sprawniejsza i silniejsza. Informacje na temat „gildii” podamy później.

Gothicz: Czy Jowood Productions ma jakiś wpływ na rozwój i zawartość gry? Jak wygląda współpraca z nimi... Czy oni was kontrolują?

EDL: W ramach oddziału projektującego grę JoWooD i Dreamcatcher przydzielii niektórych ze swoich najlepszych ludzi, np. wydawców. W ciągu ostatnich lat, gdy nasz zespół i członkowie naszego zespołu pracowali z prawie każdym wydawcą na świecie, rzadko spotykaliśmy się z taką świetną reakcją, jaką otrzymujemy od naszych wydawców. Jesteśmy zadowoleni ze współpracy z JoWooD i Dreamcatcher.

Gothicz: Co myślisz o nowym projekcie Piranhas, RPB? I jak skomentowałbyś ich pierwsze szkice? Czy odbieracie ich jako konkurencję?

EDL: Jak mówiliśmy już wcześniej, sądzimy, że świat jest wystarczająco duży dla dwóch świetnych gier RPG. Nie jesteśmy w konkurencji tylko z Piranha, gdyż jesteśmy po prostu w konkurencji z każdą grą z gatunku. I życzymy ich grze powodzenia.

Gothicz: Opowiedz mi na koniec jeszcze o czymś. Czego możemy spodziewać się w najbliższej przyszłości?

EDL: Spodziewamy się regularnych dyskusji – i czekamy na zbliżające się wydarzenia, takie jak Konwent Gier, który powinien dać nam szansę, by zobaczyć się wspólnie i porozmawiać o Gothic 4.

Źródło: www.gothicz.net

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...