Złodziej Pioruna

2 minuty czytania

"Złodziej Pioruna" jest pierwszą częścią cyklu "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy" autorstwa Rick'a Riordana. Znaczna większość z was na pewno pierwszy raz słyszy to nazwisko. Nic dziwnego, gdyż "Złodziej Pioruna" jest książką, która jako pierwsza z jego powieści pojawiła się w Polsce. Sam Rick pochodzi z Teksasu, a sławę oraz wiele nagród zdobył dzięki serii dla dorosłych – "Tres Navarre". "Złodziej Pioruna" jest jego pierwszą książką przeznaczoną dla dzieci.

Podczas swojego życia, główny bohater Percy Jackson (który jest również narratorem) miał wiele kłopotów. Był uczniem szóstej klasy oraz uczęszczał do swojej szóstej prywatnej szkoły w swoim krótkim życiu. Jest dyslektykiem oraz ma ADHD. Uważany jest za problematyczne dziecko. Jego ojczym go nienawidzi, a matka jest najlepszą osobą na świecie. Ale z każdym rokiem posyła go do kolejnej prywatnej szkoły, mimo jej problemu z pieniędzmi.

Szósta klasa jest gorsza niż wszystkie inne. Nauczyciel matematyki nienawidzi go. Na szczęście przynajmniej historyk go lubi i oczekuje od niego najlepszych wyników. Ale po tym, jak jego matematyczka znika, jest już tylko gorzej, a on po raz szósty został wyrzucony ze szkoły. Od tego momentu cała akcja dość szybko się rozkręca.

Pewnym jest, że Złodziej Pioruna ma takie samo założenie jak historia Harry'ego Pottera – problematyczny chłopiec odkrywa, że posiada magiczne moce i jest naprawdę inny. Ale po tym, Złodziej Pioruna doskonale stawia na swoim. Percy opowiada historię tak, że czytelnik wie, iż chłopiec przeżyje – no może poza momentem, w którym mówi, że popełnił śmiertelny błąd. Jest to zabawny bohater, który zawsze znajduje kłopoty, kiedy tylko zaczyna działać na własną rękę.

Rick Riordan w tej powieści dla najmłodszych utrzymuje przy życiu mitologię grecką. Stare wojny pomiędzy bogami są kluczem tej historii. Mityczne potwory wyglądają prawdziwie i przerażająco (przynajmniej dla dzieci). Cała książka jest napisana prostym i potocznym językiem, dlatego najmłodsi nie będą mieli problemu z jej przyswojeniem. Książkę cechuje również wiele elementów humorystycznych.

Podsumowując, książka jest przeznaczona dla konkretnej grupy odbiorców – to jest dzieci, tak jak wspomniałem już kilka razy, lecz jeśli ktoś ma chwilę czasu, warto zaznajomić się z wciągającą i śmiesznie opisaną historią. Książka liczy 350 stron. Wszyscy chcemy być wyjątkowi, "Złodziej Pioruna" przypomina nam, że nasza przyszłość jest wielką niewiadomą...

Dziękujemy wydawnictwu Galeria Książki za dostarczenie egzemplarza recenzenckiego.

Ocena Game Exe
7
Ocena użytkowników
8.58 Średnia z 20 ocen
Twoja ocena

Komentarze

0
·
czy recenzować książek nie powinny osoby, które potrafią poprawnie posługiwac sie językiem polskim?
0
·
Owszem, dlatego taka osoba to zrobiła Za to wiem, że komentować powinny osoby, które poza uszczypliwym zdaniem podają argumenty na jego poparcie.

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...