wampir_maskarada

Syndrom Everetta. Ulysses - Syndrom Everetta #1

Syndrom Everetta. Ulysses
Ocena użytkowników
6,17 Średnia z 3 ocen
Twoja ocena
Game Exe Patronuje

Czterdzieści tysięcy lat temu starły się dwie kosmiczne cywilizacje, a każda z nich reprezentowała potęgę niewyobrażalną dla współczesnego człowieka. Nie była to zwyczajna wojna, w której jedna ze stron miała zwyciężyć – przeciwnik miał zostać doszczętnie zniszczony, a wszelkie ślady jego obecności w Galaktyce, wszelkie pozostałości po niej, czy to czysto materialne, czy też duchowe wypalone gorącym żelazem.

Arnvallia została zatem obrócona w perzynę, a jej flota doszczętnie zniszczona już w dwunastym roku wojny. Lecz zwycięzcom nie dane było spać spokojnie. Bowiem niedobitki sił kosmicznych wroga zdołały umknąć w niewiadomym kierunku. Wypuszczono więc za nimi psy gończe, które od czterdziestu tysięcy lat przeczesują kosmos w poszukiwaniu jakichkolwiek śladów Arnvallian. Dotarły one wreszcie w zupełnie zapyziały zakątek Galaktyki, do systemu gwiezdnego, na którego trzeciej planecie istnieje życie. Życie, które wydaje się jakoś powiązane ze znienawidzoną Arnvallią… A wszystko, co nosi piętno dawnego imperium, musi – po prostu musi! – zniknąć w otchłani niebytu. Innych możliwości nie ma.

I w tym miejscu, już na naszej ukochanej planecie, zaczyna się właściwa akcja powieści Jarosława Ruszkiewicza. Zgodnie z receptą mistrza Hitchcocka – na początku następuje trzęsienie ziemi, a potem napięcie rośnie. Doskonała konstrukcja fabuły, zaskakujące zwroty akcji, porywające pomysły i nietuzinkowe rozwiązania. Wszystko to sprawia, że powieść „Ulysses”, pierwszy tom cyklu „Syndrom Everetta”, pochłania się z zapartym tchem i czeka niecierpliwie na ciąg dalszy.

Czy ludzkości uda się przetrwać? Czy mamy jakiekolwiek, choćby tylko matematyczne szanse? O to już trzeba zapytać autora.

Recenzja Czytaj całą recenzję »

„Ulysses” jest debiutem polskiego autora, Jarosława Ruszkiewicza. Pierwsze dzieła są trudne do oceny, ale recenzowanie tego tytułu sprawiło mi prawdziwą przyjemność. Zapraszam do przekonania się dlaczego. Niełatwym zadaniem jest opisanie fabuły – powód wyjaśnię w następnym akapicie, ale spróbuję podjąć się tego zadania. Na samym początku czytelnik poznaje admirała Aroaliona, dowodzącego ściganą i zdziesiątkowaną kosmiczną flotą. Jego naród, niegdyś tak potężny, teraz jest na skraju zagłady,... czytaj dalej...

Wczytywanie...