Ruiny Gorlanu - Zwiadowcy #1

Ruiny Gorlanu
Autor: John Flanagan
Autor tłumaczenia: Stanisław Kroszczyński
Tytuł oryginału: The Ruins Of Gorlan
Data wydania: 25 marca 2009
Data wydania oryginału: 1 listopada 2004
ISBN: 978-83-60010-88-4
Wydawnictwo: Jaguar
Ocena użytkowników 9,02 Średnia z 85 ocen
Twoja ocena
Game Exe Patronuje

Osadzona w fikcyjnym, stylizowanym na średniowiecze, świecie powieść przygodowa dla nastolatków, pierwszy tom bestsellerowej serii Johna Flanagana.

Przyszłość piętnastoletniego Willa, wychowanka sierocińca, zależy od decyzji możnego barona. Szkoła Wojowników bądź proza chłopskiego życia, miecz i zbroja, albo oporządzanie trzody… Will bardzo chciałby zostać rycerzem jak jego ojciec – bohater, który zginął w ostatniej potyczce ze złym baronem Morgarathem. Problem w tym, że do władania ciężką bronią potrzebna jest krzepa i siła fizyczna, a ich chłopakowi brak. Niewysoki i drobny, regularnie zbiera cięgi od większych kolegów.

Los Willa wydaje się być przesądzony (witajcie świnki, witajcie zagony, żniwa i wykopki!), gdy nieoczekiwanie ktoś wyraża chęć zaopiekowania się sierotą. Tajemniczy Halt proponuje chłopcu przystanie do zwiadowców – okrytej złą sławą grupy ludzi, o których krążą rozmaite legendy. Ponoć zwiadowcy parają się mroczną magią, potrafią stawać się niewidzialni. Ludzie patrzą na nich ze strachem i niechęcią.

Nie taki los wymarzył sobie Will, ale wszystko wydaje się lepsze od wejścia w skórę pokornego pańszczyźnianego chłopa. Początek nauki u Halta to jednocześnie początek wielkiej przygody, prawdziwej męskiej przyjaźni oraz walki na śmierć i życie.„Czytelnik jest w dobrych rękach… Książka będzie się podobać zwłaszcza czytelnikom w wieku od dziesięciu do piętnastu lat – akcja, intrygi oraz bohater, z którym można się identyfikować. Jeśli kolejne tomy będą tak dobre jak Ruiny Gorlanu, zapowiada się kolejna świetna seria fantasy”.

Viewpoint

„W ciągu ostatnich kilku lat ukazało się sporo powieści spod znaku fantasy, ale naprawdę niewiele z nich dorównuje oryginalnością książce Flanagana”.

Booklist

„Zamiast koncentrować się na wypełnionym magią i dziwnymi stworzeniami świecie, Flanagan kładzie nacisk na budowanie przekonywających bohaterów i kształtujących się pomiędzy nimi relacji. Światu młodego Willa zagraża zły baron, ale to zagrożenie jest elementem codziennej walki o przetrwanie, o wiele istotniejsze są emocje, które towarzyszą kolejnym wyzwaniom. Młodzi czytelnicy będą z niecierpliwością czekać na kolejne powieści tego autora”.

Carolyn Phelan, Booklist

„Ruiny Gorlanu to wielce obiecujący początek serii, która może okazać się jednym z największych odkryć literatury młodzieżowej. Barwna, epicka opowieść o heroizmie i przyjaźni, która przywodzi na myśl Władcę Pierścieni…”

Limelight

„Książka mądra i wyjątkowa – fantasy bez magii, tylko czysta przygoda, powodzenie misji bohatera zależy nie od siły jego mięśni, ale od sprytu i inteligencji. Dobrze skonstruowana fabuła, sprawna narracja oraz wzbudzające sympatię postaci sprawiają, że Ruiny Gorlanu to naprawdę wciągająca opowieść”.

CBC Notable Books

Książki z cyklu
 • Płonący Most
  #2 Płonący Most
 • Ziemia skuta lodem
  #3 Ziemia skuta lodem
 • Bitwa o Skandię
  #4 Bitwa o Skandię
 • Czarnoksiężnik z Północy
  #5 Czarnoksiężnik z Północy
 • Oblężenie Macindaw
  #6 Oblężenie Macindaw
 • Okup za Eraka
  #7 Okup za Eraka
 • Królowie Clonmelu
  #8 Królowie Clonmelu
 • Halt w niebezpieczeństwie
  #9 Halt w niebezpieczeństwie
 • Cesarz Nihon-Ja
  #10 Cesarz Nihon-Ja
 • Zaginione historie
  #11 Zaginione historie
 • Królewski zwiadowca
  #12 Królewski zwiadowca
 • Klan Czerwonego Lisa
  #13 Klan Czerwonego Lisa
 • Pojedynek w Araluenie
  #14 Pojedynek w Araluenie
Wczytywanie...