Frank Miller
- Data urodzenia
- Miejsce urodzenia Olney, Maryland, Stany Zjednoczone
Ocena użytkowników
9.5 Średnia z 1 ocenTwoja ocena
Dorastający w Montpelier, Vermont, Miller został najpierw profesjonalnym artystą komiksowym. Pracował dla głównych wydawnictw w Stanach, takich jak Gold Key, DC Comics i Marvel Comics. Zwrócił na siebie uwagę amerykańskiej sceny komiksowej dwu-zeszytową opowieścią z serii "The Spectacular Spider-Man". Wkrótce później został stałym rysownikiem serii "Daredevil", następnie również jej scenarzystą. Współpracując z inkerem Klausem Jansonem, Miller szybko zyskiwał nowych fanów, uznanie krytyków oraz respekt wśród kolegów z branży. Podczas okresu, w którym pracował przy "Daredevilu", Miller stworzył "Elektrę" – słynną już postać komiksową, z którą to właśnie jest najbardziej kojarzony. Od tamtego czasu jego wpływ na serię "Daredevil" zwiększył się tak bardzo, iż nawet w filmowej adaptacji wykorzystano wiele elementów z opowiadań Millera.
Miller jest znany również z tworzenia specyficznych prac w swoim unikalnym stylu. "Ronin", komiks sensacyjny o samuraju, był owocem pierwszej z wielu współpracy z żoną Millera, Lynn Varley. Miller często przeplatał wątki sztandarowych postaci Marvela i DC takich jak Batman i Daredevil, oraz tworzył swoje własne historie, takie jak "Give Me Liberty" razem z Dave'em Gibbonsem czy "Hard Boiled" z Geoffem Darrowem. "Sin City", jego pierwsze całkowicie samodzielne dzieło, to seria drastycznych czarno-białych opowieści kryminalnych wydana przez Dark Horse Comics.
Najbardziej znane i doceniane dzieła Millera, zarówno wewnątrz komiksowego półświatka, jak i poza nim, to "The Dark Knight Returns", mroczna historia Batmana osadzona w niedalekiej przeszłości. Przedstawia ona Batmana jako brutalnego, w pewnym stopniu wytrąconego z równowagi od rzutka, wielce odbiegającego od znanego wizerunku z seriali telewizyjnych z lat 60. Od tego czasu millerowa wersja mrocznego rycerza dominowała przez prawie 20 lat, dając inspiracje Timowi Burtonowi w 1989, do nakręcenia filmowej wersji "Batmana", Alanowi Moore'owi do stworzenia historii "The Killing Joke", oraz Grantowi Morrisonowi dla "Arkham Asylum".
Miller jest również autorem wielu scenariuszy filmowych, między innymi do "RoboCop 2" i "RoboCop 3". Po tym ostatnim, zdegustowany tym, że prawie żaden z jego pomysłów nie został zrealizowany w ostatecznej wersji filmu, a nazwisko jego było wyświetlane na pierwszym miejscu w napisach końcowych, Miller zdecydował, że już nigdy nie pozwoli Hollywood robić filmowych adaptacji, na podstawie jego komiksów. Później Miller pracował dla Dark Horse Comics, które kupiło prawa do wydawania komiksów o Robocopie, aby stworzyć komiksową adaptację filmu "Robocop III" opartą na scenariuszu Millera. Zdanie Millera o filmowaniu komiksów zmieniło się po tym, jak Robert Rodriguez pokazał mu film krótkometrażowy na podstawie jednej historii z Sin City, który nakręcił bez jego wiedzy. Miller był tak zadowolony z rezultatu, że w pełni dał zgodę na nakręcenie filmu kinowego "Sin City: Miasto Grzechu". Reżyser wykorzystał w nim oryginalne komiksy Millera zamiast scenariusza i storyboardów.
W 1999 roku Miller opublikował powieść graficzną "300", zainspirowaną bitwą pod Termopilami historię spartańskich żołnierzy, z góry skazanych na przegraną, w walce z perskimi najeźdźcami. Komiks ten uhonorowany został wieloma nagrodami i w 2006 roku został zekranizowany przez Zacka Snydera.