Nacja

Nacja
  • Autor
  • Autor tłumaczenia
  • Tytuł oryginału Nation
  • Data wydania 20 maja 2009
  • Data wydania oryginału 9 września 2008
  • ISBN 978-83-7510-367-0
  • Wydawnictwo Rebis
Ocena użytkowników
7,9 Średnia z 5 ocen
Twoja ocena

Druga połowa XIX wieku. W świecie, który przypomina nasz, ale jest jego alternatywną wersją, wybucha epidemia, a wielka fala powoduje ogromne zniszczenia. Większość ludzi ginie, cywilizacja się chwieje. Tymczasem na małej, zagubionej pośrodku południowego oceanu wyspie o nazwie Naród, przy życiu jako jedyny pozostaje kilkunastoletni Mau.

Mau nie jest już chłopcem, ale też nie stał się jeszcze mężczyzną – kataklizm przerwał obrzęd inicjacji. Chłopiec musi się zmierzyć z utratą najbliższych, wyrzutami Praojców, których głosy rozbrzmiewają mu w głowie, ze złością na niesprawiedliwość bogów oraz z wyzwaniem, jakim jest rozpoczęcie życia na nowo w samotności. Tylko że Mau nie jest na wyspie sam. Wkrótce też zaczną przybywać ci nieliczni, którzy przeżyli wielką falę na okolicznych wyspach. Nie wszyscy jednak mają pokojowe zamiary, zwłaszcza plemię ludożerców.

Pełna przewrotnego humoru i niesamowitych przygód opowieść, w której dochodzi do spotkania dwóch cywilizacji, odkrycia niezwykłej tajemnicy sprzed wieków, a świat toczy się w nieco innym kierunku, niż ten, w którym potoczył się nasz.

Recenzja Czytaj całą recenzję »

Motyw samotnego rozbitka na bezludnej wyspie nie jest niczym nowym. Poruszano go wielokrotnie zarówno w filmach (pamiętacie świetne "Cast Away" z Tomem Hanksem?), jak i książkach (najsłynniejsza to chyba "Robinson Crusoe" Daniela Defoe), a mimo to najnowsze dzieło Terry'ego Pratchetta wnosi do tematu odrobinę świeżości, ukazując nam głównego bohatera z nieco innej strony. Cała historia nie kręci się tutaj wokół osamotnionego podróżnika, który cudem ocalał z jakiejś straszliwej katastrofy (choć... czytaj dalej...

Wczytywanie...