Morze Potworów

2 minuty czytania

"Morze Potworów" Ricka Riordana jest drugą książką z serii "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy", przeznaczoną głównie dla młodszych czytelników. Akcja lektury, tak jak pierwszej części, rozgrywa się w świecie z grubsza przypominającym nasz, z tą małą zmianą, że przykładowo w Nowym Jorku mają swoją siedzibę bogowie olimpijscy, którzy oczywiście żyją i mają się świetnie.

W pierwszym tomie dowiadujemy się, że Percy jest synem Posejdona oraz że przebywając w wodzie posiada kilka ciekawych zdolności, takich jak możliwość oddychania pod nią i umiejętność bardzo szybkiego pływania. W tej części okazuje się, że ma ich jeszcze więcej. Jeśli chodzi o postaci Percy'ego oraz jego przyjaciół – Annabeth i Grovera, zostali znakomicie wykreowani przez autora, a jeśli chodzi o drugą cześć, Rick Riordan dopisuje jeszcze więcej do ich indywidualnych historii, co czyni całość dużo ciekawszą.

Fabuła drugiego tomu zaczyna się w ostatni dzień chodzenia do szkoły. Jak się dowiadujemy, Percy przez cały rok nic nie zmajstrował, nie został wyrzucony i nie miał problemów z potworami. Percy Jackson nigdy nie uczęszczał do tej samej szkoły dłużej niż rok, ponieważ w jego obecności działy się różne dziwne rzeczy, o które zawsze był oskarżany, a później wyrzucany. Rzeczy te dotyczyły najczęściej próby pozbycia się bohatera przez jakieś bóstwo albo potwora. Dzięki magicznej Mgle, która sprawia, że zwykli ludzie widzą tylko to, co ich mózgi są w stanie przyswoić, wszyscy wierzyli, że to Percy jest winien.

Autor nie traci czasu na wstęp i już od pierwszych stron rzuca czytelnika w sam środek wiru wydarzeń. Jak łatwo się domyśleć, wydarzenia oznaczają kolejne kłopoty dla Perseusza. W ciągu roku szkolnego jego przyjacielem zostaje Tyson, który jest popychadłem. Podczas ostatniej lekcji wuefu okazuje się, że nowi koledzy klasowego siłacza są potworami. Wywiązuje się walka, w efekcie której dochodzi do prawie całkowitego zniszczenia szkoły. Mimo powagi sytuacji trudno jest opanować śmiech, gdyż większość opisów jest komiczna.

Goniony przez potwory Percy wraz z Tysonem i Annabeth uciekają do Obozu Herosów, gdzie sytuacja nie wygląda o wiele ciekawiej. Jak można było się dowiedzieć z opisu książki, drzewo Thalii zostało zatrute, przez co magiczna bariera chroniąca obóz została zachwiana. Drzewo umiera i bez znalezienia odpowiedniego lekarstwa nie ma szans na jego uleczenie. Od tej pory zaczyna się prawdziwa akcja książki.

Jedną z niepodważalnych zalet książki jest jej niesamowity humor, który sprawia, że czytelnik czuje się kompletnie oderwany od otaczającej go rzeczywistości i całkowicie wciągnięty w świat Percy'ego Jacksona. Barwne opisy, wartka akcja, połączenie mitów z teraźniejszością to kolejne jej cechy. Jednym z minusów może być pewna powtarzalność w stosunku do Mitologii. Kolejnym jest niewątpliwie długość książki. 275 stron w połączeniu z szybką akcją czyta się błyskawicznie.

Jeśli chodzi o zakończenie książki, jest ono naprawdę świetnie przemyślane, zaskakujące oraz potęguje chęć sięgnięcia po następną część. Podsumowując. Czy warto sięgnąć po tę część? Uważam, że jak najbardziej, pomimo tego, że przeznaczono ją raczej dla młodszych czytelników. Nie jest to specjalnie wymagająca lektura, ale jeśli ktoś chce zażyć dużej dawki śmiechu, powinien koniecznie ją przeczytać (zaczynając od pierwszej części).

Dziękujemy wydawnictwu Galeria Książki za dostarczenie egzemplarza recenzenckiego.

Ocena Game Exe
8
Ocena użytkowników
8.64 Średnia z 11 ocen
Twoja ocena

Komentarze

0
·
Kocham tą sage! Ta książka jest super!!!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...