Nevada daje zielone światło samochodom Googla

1 minuta czytania

W wielu filmach czy książkach obserwujemy latające samochody, których autopilot zawiezie nas wprost pod wskazany adres. Fantastyka? Być może wkrótce rzeczywistość, bowiem władze amerykańskiego stanu Nevada dopuściły do ruchu samochody przygotowane przez Google.

google car

Firma Google nieprzerwanie od 2010 roku pracuje nad swoim samochodem przyszłości. Rozłożony na 8 lat plan w końcu uzyskał akceptację władz Nevady i pojazdy te, oznaczone czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, już drugi dzień poruszają się drogami stanowymi. Sztuczna inteligencja nie jest jednak w aucie sama, bowiem nałożono wymóg obecności co najmniej 2 żywych obserwatorów, jednak jeśli testy wypadną pomyślnie, to będzie to tylko jedna osoba a tablice z czerwonych staną się zielone.

Póki co wydaje się, że system działa, jednak dla bezpieczeństwa obserwator ma możliwość przełączenia komputera na tryb ręczny i przejęcia kierownicy. Jak to wygląda w praktyce? Przykład możecie zobaczyć poniżej.

Samochody z automatycznym kierowcą przejechały do tej pory ponad 250 tysięcy kilometrów, nie powodując przy tym ani jednego wypadku. Skusilibyście się na taką podróż?

Komentarze

0
·
Całkiem fajny pomysł. Można spać czy czytać książkę, a samochód jedzie. Bardzo dobre Ciekawe tylko jak SI sobie radzi z wyprzedzaniem innych, wolniejszych aut.
0
·
Słyszałem o autopilotach w samochodach. Na razie to tylko "beta" samochody faktycznie jeżdżą nieźle i SI prowadzi je nieźle, ale w ekstremalnych sytuacjach nie dają sobie rady jeszcze oraz przy wzmożonym ruchu. Jednak za kilka lat to kto wie.
0
·
Niestety to nie jest samochód na polskie warunki. Poza tym na pewno ma problemy z podejmowaniem decyzji w nagłych sytuacjach. Pomijam momenty, gdy wymagane jest nieracjonalne myślenie.

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...