bitwa_blizniakow

Harry Potter i Komnata Tajemnic (wydanie ilustrowane)

3 minuty czytania

harry potter i komnata tajemnic (wydanie ilustrowane)

Przez pomyłkę właśnie od "Komnaty Tajemnic" rozpocząłem swoją przygodę z Harrym Potterem. "Kamień Filozoficzny" w końcu też przeczytałem – przy okazji nowego wydania z ilustracjami Jima Kaya. Przyjęto je na tyle dobrze, że w przyszłości można spodziewać się całej serii w tej edycji.

"Komnata Tajemnic", która ukazała się już w nowym wydaniu, jest mroczniejszą opowieścią. W Hogwarcie dochodzi do niepokojących wydarzeń, których ofiarami są uczniowie. Szkoła wkrótce przestaje być bezpiecznym miejscem. Harry, Ron i Hermiona nie pozostają obojętni na ataki – postanawiają dowiedzieć się, kto jest za nie odpowiedzialny.

Czytelnika, który do tej pory nie poznał tej odsłony – czy to w wersji książkowej, czy filmowej (dość wiernie odtwarzającej tę pierwszą) – czeka pasjonująca historia. Głównemu wątkowi nie brakuje tajemnic, tworzonych już od pierwszych stron, jak i zapowiedzi nadchodzącego niebezpieczeństwa, budzącego zainteresowanie. J.K. Rowling zadbała też o zaskakujące zwroty akcji i częste napięcie, co ma apogeum w mocnym finale, gdy poszczególne elementy układanki trafiają na swoje miejsce. Fabuła ma tu charakter trochę detektywistyczny, ponieważ trójka bohaterów, żeby odkryć tajemnice i zapobiec atakom, musi wykorzystać posiadaną wiedzę, połączyć ze sobą pewne fakty, a także sprawdzić potencjalne tropy.

Coraz więcej dowiadujemy się o postaciach, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Autorka przedstawia bohaterów tajemniczo i ciekawie, aczkolwiek Lucjusz Malfoy mógłby bardziej kryć się ze swoją pogardą, co dodałoby mu drapieżności – jednak to tylko drobnostka. Z innych uwag – wciąż mam wrażenie, że czasem przydałby się dłuższy opis, pozwalający jeszcze lepiej poczuć klimat opowieści. Nadal jest on świetnie odczuwalny, ale chwilami brakuje szerszego opisania sytuacji i tym samym spowolnienia pędzącej akcji. Można złożyć to na karb tego, że adresatem książki byli młodsi czytelnicy, choć ostatecznie i dorośli dostrzegają nieodparty urok "Harry'ego Pottera".

harry potter i komnata tajemnic (wydanie ilustrowane)

Pomimo rosnącego zagrożenia życie w Hogwarcie toczy się swoim rytmem. Jednak szkolna nauka również ekscytuje. W "Komnacie Tajemnic" przygoda kryje się praktycznie wszędzie – czy to podczas rywalizacji w quidditcha, czy na lekcjach obrony przed czarną magią prowadzonych przez nietypowego nauczyciela. To po prostu nowe doświadczenia, w których chciałoby się uczestniczyć, magiczne oraz poparte lekkim i absurdalnym humorem. Chociaż znałem wydarzenia, to i tak zanosiłem się śmiechem przy czytaniu kilku zabawnie i przekonująco napisanych sytuacji.

Ilustracji w dalszym ciągu jest bardzo wiele. Stanowią niekwestionowany atut nowego wydania, bez względu na to, czy mowa o dwustronicowych, pełnych rozmachu wizualizacjach, czy mniejszych rysunkach wplecionych w treść. Dodajmy, że ozdoby i kolorystyka pasują do danego fragmentu książki – i tak w najmroczniejszych momentach strony są czarne, a czcionka biała. Trochę mniej podobała mi się stylistyka zastosowana w rozdziale "Klub pojedynków", ponieważ wzory stapiają się z tekstem. Układ dwóch kolumn na stronę jest przejrzysty i nie przeszkadza w lekturze. Może tylko niektórzy będą woleli samodzielnie wyobrażać sobie wydarzenia i postacie, zamiast opierać się na ilustracjach Jima Kaya. Wiadomo – każdy może widzieć nieco inaczej twarze, Hogwart i całą resztę.

harry potter i komnata tajemnic (wydanie ilustrowane)

Nowe wydania "Harry'ego Pottera" okazały się znakomitym pomysłem. Nie tylko odsłaniają zalety serii przed nowymi czytelnikami, lecz także przypominają dawne czasy tym, którzy już przeczytali książki J.K. Rowling o młodym czarodzieju. Szkoda tylko, że prace nad ilustracjami pochłaniają sporo czasu – w tej chwili wyszły trzy tomy w tej edycji. Co do "Komnaty Tajemnic" – pozostaje ona świetną książką, wypełnioną tajemnicami, humorem i przygodą w magicznym świecie, trochę podobnym do naszego (Harry Potter też musi się uczyć!), a jednak dużo ciekawszym.

Dziękujemy wydawnictwu Media Rodzina za dostarczenie egzemplarza recenzenckiego.

Ocena Game Exe
9
Ocena użytkowników
9 Średnia z 2 ocen
Twoja ocena

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Wczytywanie...