przebudzenie_cienie

Grass Kings. Tom 3

2 minuty czytania

grass kings #3

Trylogia "Grass Kings" dobiegła końca. Tym samym polski czytelnik może poznać finał historii lub – w zależności od przypadku – przeczytać ją całą za jednym zamachem. To drugie doświadczenie wydaje się najbardziej zalecane, bo poszczególne tomy tworzą zwartą całość.

W ostatniej odsłonie tempo akcji wzrasta, dzięki czemu czytelnik oczekujący odpowiedzi i zakończenia wątków dostanie to, czego chce. Twórcy sprawnie przechodzą od śledztwa i retrospekcji do walki o tytułowe Królestwo Traw, odkrywając przy tym ludzkie dramaty i okrucieństwo. W sprawie mordercy Matt Kindt decyduje się ukazać osobę o szalonych motywacjach, niczym w filmie "Siedem" Davida Finchera, ale być może przez pośpiech postać zostaje nakreślona zbyt grubą kreską, w odróżnieniu od przyziemnej reszty bohaterów.

Obyło się też bez wielkiego elementu zaskoczenia, ale może tu nie należało szarżować. Dzięki temu opowieść pasuje do poprzednich części. To nadal w wielu sprawach realistyczny dramat, który inny wymiar zawdzięcza akwarelowym ilustracjom i częstym wracaniem do przeszłości. Za ich pomocą poznawaliśmy losy postaci i informacje związane ze śledztwem.

Niemniej kryminalna część nigdy nie była szczególnie eksploatowana – nawet tutaj wydaje się, że rozwiązanie było na wierzchu, że retrospekcje były przede wszystkim głębszym wejściem w ludzkie bagno, a nie prawdziwym kryminałem. Jeśli miałbym jednak coś większego zarzucić tej serii, to zatracenie jakiegoś przekazu. Na początku "Grass Kings" zapowiadało się na refleksję o naturze człowieka, a skończyło się na intrygującym wstępie do tego tematu.

grass kings #3grass kings #3

"Grass Kings" pokazał ważny, być może przełomowy fragment życia bohaterów. To seria dla wielbicieli poważnych, dramatycznych opowieści, które niekoniecznie muszą odkrywać wszystkie sekrety i nimi szokować. Jednocześnie dzięki bladym, mglistym rysunkom i rozgrzebywaniu przeszłości chwilami nabiera niezwykłego charakteru. Finał was nie zawiedzie – jest utrzymany w podobnym tonie, co poprzednie dwa tomy.

Dziękujemy wydawnictwu Non Stop Comics za dostarczenie egzemplarza recenzenckiego.

Ocena Game Exe
7
Ocena użytkowników
7 Średnia z 1 ocen
Twoja ocena

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Wczytywanie...