droga_stali_i_nadziei

„Gra o tron” – Gemma Whelan jako Yara Greyjoy

2 minuty czytania

gemma whelan

„Natychmiast zauważył, że dziewczyna pochodzi z żelaznego rodu. Była szczupła i długonoga, miała czarne, krótko obcięte włosy, ogorzałą od wiatru skórę, silne pewne dłonie i sztylet za pasem. Nos był za duży i zbyt ostry jak na tak wąską twarz, lecz uśmiech wynagradzał to z nawiązką. Pomyślał, że jest trochę starsza od niego, lecz nie ma więcej niż dwadzieścia pięć lat. Poruszała się tak, jakby była przyzwyczajona czuć pokład pod stopami.”George R. R. Martin, „Starcie Królów”.

Ha! Jeszcze dzisiaj informowałem o nowym wcieleniu Brienne z Tarthu, a tutaj okazuje się, że znamy już kolejne nazwisko, które zostało wcielone do obsady drugiego sezonu „Gry o tron”. Zaraz… moment! Jaka znów Yara Greyjoy? Nikogo takiego nie było przecież w książce, a lord Balon miał w końcu tylko jedną córkę – Ashę. Czyżby jakiś chochlik? Może scenarzyści postanowili dodać nową postać, aby jeszcze mocniej podgrzać atmosferę Wojny Pięciu Królów?

Szczęśliwie, nic z tych rzeczy. Wedle niepotwierdzonych informacji, twórcy chcieli tym zagraniem zmniejszyć mętlik w głowach potencjalnych telewidzów. Asha brzmi w końcu jak Osha (dzikuska na służbie rodu Starków), a jako że bohaterów w „Grze o tron” jest całkiem sporo, mogło to okazać się niezwykle mylące i prowadzić do pewnych nieporozumień. Trzyma to się kupy? Niekoniecznie, ale skoro autor sagi zgodził się na taką modyfikację, to i czytelnicy powinni ją jakoś przełknąć.

asha greyjoy, yara greyjoy

Kim jest Yara (Asha) Greyjoy? Jak wspomniałem wcześniej, jest to jedyna córka pana Żelaznych Wysp. Dorastała w samotności po tym, jak w wyniku klęski buntu Balona Greyjoya, Theon stał się podopiecznym (a w praktyce zakładnikiem) lorda Eddarda Starka. Harda, dumna, inteligenta, niebywale ambitna i zjawiskowo piękna, szybko stała się pupilkiem swojego ojca.

Została wychowana w duchu tradycji żelaznego rodu, ale równocześnie zaczęła powoli wymykać się z konserwatywnych ról, które nakładały one na płeć żeńską. Została kapitanem jednego z najszybszych drakkarów w całej flocie – „Czarnego Wichru”, a także poprowadziła wiele wypraw łupieżczych, w których wyróżniła się zmysłem dowodzenia. Tak bardzo, że sam Balon Greyjoy czasem rozmyśla nad złamaniem odwiecznych praw i posadzeniu na Tronie z Morskiego Kamienia swojej córki, a nie syna Theona.

W jej skórę wcieli się Gemma Whelan, o której ciężko jest cokolwiek napisać, gdyż dopiero stawia pierwsze kroki w show biznesie i niedawno ukończyła studia aktorskie. Poniżej znajdziecie małą próbkę jej umiejętności.

Plik wideo nie jest już dostępny.

Komentarze

0
·
Who the hell is Yara? ; )

Tak, tak, już wyczytałam, że chodzi o Ashę. Nie podoba mi się, szczerze mówiąc. W sensie - nie pasuje. ; p
0
·
Dla mnie to głupie, no ale niech im będzie ;p

Dodaj komentarz

Wczytywanie...