Kto zagra o tron?

2 minuty czytania

Nadchodzi zima, lodowate wichry wieją jednak z zachodu…

Zimowa i mroczna aura jak ulał pasuje do dzisiejszej, obszernej aktualizacji „Gry o tron”. Stacja HBO przygotowała dla nas mnóstwo świeżego i frapującego materiału, bogatego w nowe sceny oraz, o ile ktoś nie miał przyjemności poznać powieści, smakowite fakty dotyczące świata Westeros.

gra o trongra o trongra o tron

Historia Siedmiu Królestw to osiem tysięcy lat historii, zapisanej widmem wojen i katastrofy wiszącej nad ludźmi. Lata pokoju, które przyniosło najdłuższe lato w dziejach krainy oraz obalenie szalonego tyrana Aerysa Targaryena, mijają bezpowrotnie i nie da się powstrzymać nieuniknionego – możnowładcy zaczynają grę o Królewską Przystań, w której mieści się legendarny Żelazny Tron.

Kilka dni temu poznaliśmy Starków, najszlachetniejszy ród, który słynie z przywiązania do starych wartości i niezwykłej uczciwości. Honor jest dla nich czymś świętym, a życie na mroźnej północy, oparte na jasnych i klarownych zasadach, odcięło ich od moralnej zgnilizny południa. Jednakowoż Baratheonowie, Targaryenowie oraz Lannisterowie to zupełnie inna bajka…

gra o trongra o tron

Baratheonowie to rodzina, która obecnie zasiada na Żelaznym Tronie. Wielu jednak nie potrafi pogodzić się z takim stanem rzeczy i z rozrzewnieniem wspomina czasy Smoczych Władców. Trudno się temu dziwić. Król Robert, najznamienitszy i najmężniejszy z buntowników, rozmienił swoją dawną chwałę na drobne i władza sprowadziła go na złą drogę. Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, bujne życie erotyczne, kiepskie maniery, totalna nonszalancja oraz wybuchowość, nie przynoszą mu zwolenników. Jego syn Joffrey to prawdopodobnie najbardziej rozpieszczony i zepsuty dzieciak w całym Westeros, natomiast królowa Cersei… jest krwi Lannisterem, co tłumaczy chyba wszystko.

Baratheonowie rozwijają jednak skrzydła dopiero w „Starciu Królów”, więc mam cichą nadzieje, że HBO już zamawia drugi sezon.

Ostatni z rodu Targaryenów, Viserys oraz Daenerys, to zbiegowie bez grosza przy duszy. Ci członkowie dawnej królewskiej rodziny, cudem uniknęli rzezi na Smoczej Skale i uciekli do Wolnych Miast na wschodnim kontynencie. Ścigani przez skrytobójców nasłanych przez buntowników, poniżeni, opuszczeni i biedni, są karmieni marzeniami o chwalebnym powrocie do Królewskiej Przystani oraz obaleniu „Uzurpatora”, dzięki potężnej armii Khala Drogo. Cena za spełnienie snów jest jednak mocno wygórowana.

Plik wideo nie jest już dostępny.

Cóż można powiedzieć o Lannisterach? Najbogatszy ród w całym Westeros, łasy na tytuły i ambicje, zdradziecki niczym wiadro żmij. Arcymistrzowie intryg dworskich i wojen politycznych, którzy nie zawahają się nawet przed najgorszym czynem, o ile cena jest odpowiednio satysfakcjonująca. Próba walki z nimi przypomina drażnienie głodnego lwa – to gra, w której albo wygrywasz, albo giniesz. Lannisterowie zawsze spłacają swoje długi, nieważne czy chodzi o złote monety, czy o krew.

Trudno kogoś wyróżnić, gdyż George R. R. Martin umieścił tutaj masę pełnokrwistych i znakomicie zarysowanych postaci, co zresztą ukazuje poniższy materiał.

Premiera „Gry o tron” już 17 kwietnia w USA. W Polsce produkcja pojawi się następnego dnia o godzinie 22.

Komentarze

0
·
*soooo excited* !!!


Odliczam do premiery : D
0
·
O, to Boromir jednak żyje i przeprowadził się do innej powieści fantasy? A to cwaniak...
0
·
"The boy won't talk... And if he does I'll kill him." - To zdanko z książki najlepiej opisuje Lannisterów

Dodaj komentarz

Wczytywanie...