W Grobie

4 minuty czytania

Każdy z nas, bez względu na wiek, wie, kim jest wampir. Od wielu lat aż po dzisiejsze czasy, ta fantastyczna istota stanowi inspirację dla wielu pisarzy, dzięki czemu pamiętamy o tych stworzeniach. Nie sposób nie wspomnieć choćby o Draculi, będącym bohaterem wielu legend oraz ikoną wampiryzmu. Świadczyć o tym może fakt, że do dzisiaj wywołuje wśród miłośników literatury grozy wielkie emocje, a ekranizacje przyniosły odtwórcom wielkiego hrabiego światową karierę. Niestety w ostatnich latach Stephenie Mayer, autorka znanej wszystkim sagi "Zmierzch", stworzyła własną wizję wampira, która nie wszystkim przypadła do gustu, a co więcej podzieliła wampirzych fanów. Z jednej strony są nastolatki, które wręcz zakochały się w tych opowieściach, co przyczyniło się do tego, iż saga była na szczytach listy bestsellerów, z drugiej miłośnicy "klasycznego" wampira, którym "Zmierzch" nie przypadł do gustu. Ja zaliczam się do drugiej grupy, a ów "Zmierzch" nie przemówił do mnie pomimo prób, o których nie chcę opowiadać. Dlatego również do powieści Jeaniene Frost pt. "W Grobie", którą przyszło mi zrecenzować, podchodziłem ze sporym dystansem. Jest ona trzecią częścią cyklu "Nocna Łowczyni". Biorąc pod uwagę fakt, że nie miałem styczności z poprzednimi tomami, czekało mnie niebywale trudne zadanie. Czy warto po nią sięgnąć?

Akcja powieści "W Grobie" rozgrywa się we współczesnym świecie, gdzie oprócz zwykłych ludzi żyją również wampiry. Bohaterką książki jest półwampirzyca Cat Crawfield, która w szeregach krwiopijców jest znana jako Ruda Kostucha. Przed wydarzeniami ujętymi w powieści bohaterka przez długi czas żyła w nieświadomości, że ma w sobie wampirze geny. Prowadziła zwyczajny żywot przeciętnej nastolatki. Uczęszczała do szkoły, spotykała się z przyjaciółmi. Wszystko się zmieniło, gdy w wieku 16 lat dowiedziała się, że przed laty jej matka została zgwałcona przez okrutnego wampira Maksa, a kobieta zaszła w ciążę. Te wydarzenie zadziałało na psychikę Cat i uczyniło z niej dziewczynę z silnym charakterem. Budzi respekt wśród swoich towarzyszy i szybko zapomniała o swoim poprzednim życiu. Catherine, wraz ze swoim ukochanym Bonesem i kilkoma wampirami pracują nad zapewnieniem bezpieczeństwa śmiertelnikom. Najczęściej ich zadania polegają na unicestwieniu nieumarłego, który stanowi zagrożenie dla społeczeństwa. Rola Cat polega na ukryciu swojej tożsamości poprzez przebieranie się za uwodzicielską kobietę, co czyni ją łakomym kąskiem oraz przynętą, a każda misja zostaje zakończona sukcesem. Co więcej, część wampirów z jej drużyny posiada zdolność hipnozy, dzięki czemu nikt nie pamięta o wydarzeniach sprzed kilku minut. Niestety w ostatnich czasach praca nie przebiega po myśli głównej bohaterki. Jej coraz bardziej finezyjne przykrywki nie sprawdzają się i coraz częściej zostaje zdemaskowana. Taki obrót wydarzeń naraża ją na niebezpieczeństwo ze strony wrogich krwiopijców.

Jak wiadomo, wampiry dzięki krwi potrafią żyć ponad kilkaset lat, zachowując młody wygląd. W tym wypadku autorka nie odbiegła od standardu, a cała ekipa Cat cieszy się znacznie dłuższym życiem niż ludzie, za wyjątkiem samej dziewczyny, która urodziła się jako mieszaniec. Okazuje się, że Bones, ukochany Cat, przez swoje bezwzględne działania w przeszłości podpadł wielu nieumarłym. Teraz jego dawni nieprzyjaciele powracają, aby wyrównać rachunki i pogrzebać go raz na zawsze. Cat nie pozostaje obojętna i postanawia z drużyną pomóc ukochanemu, przez co staje się kolejnym celem okrutnych krwiopijców.

Jak wiadomo, wampiry dzięki krwi potrafią żyć ponad kilkaset lat, zachowując młody wygląd. W tym wypadku autorka nie odbiegła od standardu, a cała ekipa Cat cieszy się znacznie dłuższym życiem niż ludzie, za wyjątkiem samej dziewczyny, która urodziła się jako mieszaniec. Okazuje się, że Bones, ukochany Cat, przez swoje bezwzględne działania w przeszłości podpadł wielu nieumarłym. Teraz jego dawni nieprzyjaciele powracają, aby wyrównać rachunki i pogrzebać go raz na zawsze. Cat nie pozostaje obojętna i postanawia z drużyną pomóc ukochanemu, przez co staje się kolejnym celem okrutnych krwiopijców.

Oczywiście nie zabrakło w tej pozycji wad, które wręcz dominują w tej książce. Historia jest do bólu przewidywalna i prowadzi czytelnika, jak dorosły człowiek dziecko za rękę. Czułem się, jakbym czytał dobrze znaną mi już bajkę na dobranoc. Nie mam zielonego pojęcia, dlaczego miałbym sięgać po nową (lub poprzednią) część, skoro zapewne nie wniesie nic nowego tylko wyszczupli portfele czytelników. Cóż, chyba nie byłem w docelowej grupie odbiorców – nastolatek. Autorka nie zapomniała o tej grupie czytelniczek, a serwując im miłosne poczynania Cat z ukochanym Bonesem, Frost udekorowała opowieść licznymi scenami erotycznymi, które wywołały u mnie nagłe napady ziewania, co nie było spowodowane późną porą, w jakiej czytałem książkę. Dialogi natomiast obfitują w przekleństwa. Są one tak nachalne i niepotrzebne, że zacząłem podejrzewać, iż autorka do gotowych już kwestii wstawiła dość ubogą paletę przekleństw, aby dodać pikanterii do i tak beznadziejnej opowieści. Również postacie rozczarowują. O ile Cat i Bones mogą się podobać, to reszta osób została potraktowana przez autorkę "po macoszemu". Szczerze powiedziawszy dziś nawet nie potrafię wymienić wszystkich imion ludzi z drużyny bohaterki, a co dopiero wypowiadać się o nich szerzej. Na tym minusy "W Grobie" się nie kończą, jednak nie mam zwyczaju kopać leżącego i nie będę opisywał kolejnych.

Wydaniem powieści zajęło się wydawnictwo MAG. Ludzie odpowiedzialni za wydanie tej książki prawidłowo wykonali swoje zadanie. Okładka prezentuje się okazale, co jest głównie zasługą pięknej kobiety odzianej w czarny strój. Autor okładki, Larry Rostant, dobrze wykonał swoje zadanie. Tłumaczenie zostało wykonane poprawnie, choć zdarzyło mi się natknąć na kilka literówek. Zastanawia mnie tylko dlaczego MAG zajął się wydaniem tej książki dopiero 4 lata po jej premierze.

Podsumowując, jeżeli jesteś nastolatką, która marzy o własnym rycerzu w lśniącej zbroi... to znaczy wampirze w gustownym stroju, nie zastanawiaj się tylko biegnij do najbliższej księgarni. Jeżeli nie spełniasz powyższego warunku, trzymaj się od tego tytułu z daleka.

Dziękujemy wydawnictwu MAG za dostarczenie egzemplarza recenzenckiego.

Ocena Game Exe
3
Ocena użytkowników
8 Średnia z 1 ocen
Twoja ocena

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

Wczytywanie...