Titan Quest

4 minuty czytania

titan quest

Połączenie tego, co najlepsze z kilku kultowych hitów z dodatkiem wspaniałej grafiki. Mieszanina wsparta potężnym systemem łączenia klas postaci. Całość to mieszanka wtórności i powielania pomysłów z innych produkcji. Tymi słowami można opisać w skrócie grę "Titan Quest" – mimo to jest to tytuł, który przypadnie do gustu wielu graczom.

Niegdyś uwięzione przez Bogów złowrogie monstra, dzięki pomocy istot zwanych Telkinami wydostały się na wolność. Ich jedynym pragnieniem jest obalić obecnych Bogów. Pomóc im w tym może tylko Tytan, którego chcą uwolnić za wszelką cenę i tylko my jesteśmy w stanie im przeszkodzić. Czyniąc nasze imię sławnym, przemierzymy wiele pięknie wykreowanych krain, które podzielone zostały na trzy akty. Wszystko zaczyna się w antycznej Grecji – z niej trafimy do Egiptu, a na koniec do Chin. Brnąc dalej w antycznym świecie przemierzymy wiele lokacji i znanych miast. Nasza droga jest z góry określona, lecz niekiedy będziemy mieli okazję zwiedzić dodatkowe jaskinie, albo też podziemia ruin, w celu odnalezienia mitycznej skrzyni pełnej bogactw, bądź wykonania jednego z zadań pobocznych.

Zadań dodatkowych w grze jest wiele i każde polega na czym innym. Będziemy mogli pomóc wieśniakowi w uratowaniu jego konia przed Satyrami, odnaleźć na prośbę dowódcy armii zaginionego żołnierza, bądź też odzyskać i zwrócić komuś skradziony mu przedmiot. Również zadania główne związane są ze znalezieniem przedmiotów wielkiej mocy. Na końcu każdego z aktów staniemy do walki z jednym z Telkinów. Nim jednak przyjdzie nam zamierzyć się z najtrudniejszym z przeciwników każdego aktu, będziemy zmuszeni do przedarcia się przez zgraje słabszych stworów. Przeciwników w grze spotykamy zazwyczaj w grupie, niekiedy dowodzonej przez silniejsze monstrum.

Titan QuestTitan Quest

Jak w każdej grze cRPG, dzięki walce zdobywamy doświadczenie niezbędne do rozwoju naszej postaci. Na drugim poziomie umiejętności stajemy przed wyborem jednej z ośmiu klas. Jako wojownik możemy wyspecjalizować się w ataku (wojna), co umożliwi nam wpadnięcie w szał bojowy, wykonanie szturmu, walkę dwoma broniami na raz, bądź przywołanie ducha dawnego bohatera, który będzie walczyć ramię w ramię z nami. Wojownik może również rozwijać się w dziedzinie obrony, która zwiększy skuteczność naszych tarcz, a także umożliwi nam walkę nimi oraz zmniejszy wymagania pancerzy. Jak w dziedzinie wojny mamy wiele pasywnych umiejętności, tak w obronie przeważają aury grupowe. Jako łotrzyk będziemy w stanie rzucać nożem, oślepiać wrogów, a także rozbrajać i zastawiać pułapki.Titan Quest Łowca natomiast jest postacią walczącą na dystans, która – poza możliwościami usidlenia przeciwnika – ma wiele umiejętności zwiększających i poprawiających walkę łukami i włóczniami. Również magowie staną przed wyborem jednej z czterech dziedzin: burza, natura, ziemia i duch. Tutaj w zależności od wybranej drogi będziemy w stanie wywoływać różnego rodzaju ataki magiczne zadające obrażenia naszym przeciwnikom, walczyć za pomocą ognia i wulkanów, przyzywać umarłych, bądź też uzdrawiać się i wzywać do pomocy wilka.

Zabawa z klasami zaczyna się dopiero na ósmym poziomie, kiedy to będziemy mogli wybrać drugą klasę. Za pierwszym razem może nam to sprawić nie lada problem. Dwuklasowość w tej grze daje nam możliwość wybrania jednej z 35 klas, z których 27 to klasy łączone. Autorzy postanowili nazwać każdą z nich. Dlatego też możemy stać się np. paladynem, molochem, magiem bitewnym, czempionem, strażnikiem jak i całkowicie kimś innym.

Same umiejętności nie czynią nas skutecznymi. Potrzebny nam jest odpowiedni ekwipunek, a żeby taki uzyskać napracujemy się co nie miara. Od zwykłych potworów nie mamy co spodziewać się czegoś interesującego, będą to głównie szare i białe przedmioty o małej wartości i znaczeniu. Często możemy wylosować też rzeczy, których nazwa będzie żółta, jednak pomimo właściwości magicznych będą to przedmioty przeciętne. Titan QuestNajwiększe znaczenie ma ekwipunek niebieski i zielony – daje on bowiem konkretne bonusy. Niestety, "drop" w grze jest niedopracowany i nawet pokonanie najpotężniejszych przeciwników nie gwarantują dobrych i przydatnych przedmiotów, które byłyby lepsze od uzyskanych znacznie wcześniej.

To, co najbardziej ucieszy graczy, a zarazem to, co postawi przed nimi ogromne wymagania, to w pełni trójwymiarowa grafika. W grze mamy możliwość przybliżenia i oddalenia kamery, dzięki czemu możemy dostrzec wspaniałe efekty umiejętności, jak i różne szczegóły: odbicia w wodzie, ruchome zarośla i cienie postaci, a przede wszystkim to, jak dokładnie wygląda nasza postać. Niestety większość gry spędzimy na maksymalnym oddaleniu, na którym to będziemy czuć się bezpieczniej podczas walki. Zmienność dnia i nocy urozmaica niezmiernie tę grę. Wydłużające się cienie, zmieniające się natężenie światła i ograniczenie widoczność w nocy, nie tylko ucieszą gracza, lecz także podkreślą dopracowanie grafiki w "Titan Quest". Trójwymiarowa grafika jest bardzo dobrze dopracowana. Wszystkie zmiany jakie zachodzą pomiędzy dniem i nocą, dopracowane ruchy postaci, roślinność, widoki z gór są zrobione bardzo dobrze. Dlatego też żeby pograć w tę grę na optymalnych ustawieniach graficznych, będziemy potrzebować dość dobrego komputera.

Nie da się ukryć, że gra wciągnie niejednego gracza, który po wpadnięciu w trans zabijania potworów będzie przerywał akcje gry na sprawdzenie przedmiotów, handel czy też dodanie statystyk po przejściu poziomu. A kiedy jeszcze zacznie się grać na darmowym Multiplayerze, można zatracić się całkowicie, jak to było w przypadku niejednego hitu tego typu.

Plusy
  • Mnogość i zróżnicowanie zadań pobocznych
  • Rozbudowany system rozwoju postaci
  • Bogaty wybór klas
  • Ogrom przedmiotów
  • Dopracowana grafika
  • Cykl dobowy (dzień i noc)
Minusy
  • Wtórność, w zasadzie nic oryginalnego
Ocena Game Exe
8
Ocena użytkowników
8.75 Średnia z 68 ocen
Twoja ocena

Komentarze

0
·
Gra fajna aczkolwiek wtórność daje się we znaki. Odniosłem też wrażenie że twórcy napracowali się nad elementami z których później mało kto korzysta np. runy którymi się ulepsza przedmioty: w dalszej części gry i tak chodzi się z przedmiotami których nie można w ten sposób wzmacniać.
Ogólnie gra warta polecenia.

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...