Poszukiwania Hobbita na Planete+

2 minuty czytania

Informacja prasowa

25 marca cały świat świętuje Dzień Czytania Tolkiena, a kilka dni później Planete+, autorski kanał nc+, pokaże wyjątkową serię zdradzającą tajemnicę powstania Śródziemia, krainy stworzonej przez J.R.R. Tolkiena. „W poszukiwaniu Hobbita” stacja wyemituje premierowo w piątki 3 i 10 kwietnia o 21:00.

hobbit: niezwykła podróż

Pięcioodcinkowa seria „W poszukiwaniu Hobbita” to podróż w głąb Legendarium Tolkiena. Twórcy dokumentu pokazują widzom magiczne miejsca i zakątki, w których powstawały zdjęcia do filmów. Przewodnikiem po tym świecie jest John Howe, ilustrator książek Tolkiena, który pracował z Peterem Jacksonem przy tworzeniu szkiców koncepcyjnych do ekranizacji. Piękne plenery, od legendarnego lasu Brocéliande po plan zbudowany w Nowej Zelandii, są punktem wyjścia do opowiedzenia historii powstania „Hobbita, czyli tam i z powrotem” oraz „Władcy Pierścieni”.

W pierwszym odcinku John Howe wyrusza na plan zdjęciowy do Nowej Zelandii, a następnie do Oksfordu, gdzie profesor Leo Carruthers, ekspert od twórczości Tolkiena opowiada o legendach, które zainspirowały pisarza do stworzenia fikcyjnego uniwersum. W kolejnym odcinku ilustrator spotyka się we francuskim lesie Brocéliande z Nicolasem Mezzalirą, profesjonalnym gawędziarzem, który przybliża mu legendę o Merlinie. Wielu znawców właśnie tę postać uważa za pierwowzór Gandalfa. Kolejna, trzecia wyprawa Howe’a to podróż do Kornwalii, gdzie wraz z ekspertami szuka powiązań pomiędzy legendą o Rycerzach Okrągłego Stołu a słynną Drużyną Pierścienia. W przedostatniej części serii Howe wyrusza do Niemiec – miejsca, w którym narodziła się legenda o Nibelungach, mitycznych karłach żyjących w podziemnym państwie. Tam z kanadyjskim pisarzem Davidem Dayem, autorem książek o twórczości Tolkiena odkrywa świat krasnali, smoków i magicznych pierścieni, które mogły zainspirować Tolkiena do napisania książki o popularnym hobbicie. Poszukiwania źródeł Legendarium Howe kończy w Islandii, poznając nordycką mitologię, która fascynowała Tolkiena.

Pierwszą książką napisaną przez J.R.R. Tolkiena, której miejscem akcji jest Śródziemie był „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, wydany w Wielkiej Brytanii w 1937 roku. Jej kontynuacja to „Władca Pierścieni”, powieść podzielona na sześć ksiąg, która błędnie uważana jest za trylogię. Wydanie książki w trzech tomach było spowodowane finansowymi decyzjami wydawnictwa.

hobbit

Najsłynniejsze dzieła Tolkiena początkowo miały być bajkami dla dzieci. Nikt nie przypuszczał, że w ciągu kilkunastu lat staną się kultowe dla wielu milionów fanów na świecie. Tolkien to pisarz, który stworzył całe fikcyjne uniwersum – Śródziemie, opisał jego mieszkańców, mity i legendy. Był poliglotą mówiącym ponad 30 językami, co umożliwiło mu stworzenie dla swoich postaci specjalnego języka quenya, nazywanego również elfią łaciną. Pisarz rozpoczął nad nim pracę w 1915 roku a przez całe swoje życie rozwijał jego słownictwo i gramatykę.

Od 2003 roku, 25 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Czytania Tolkiena zainicjowany przez The Tolkien Society. Data nie jest przypadkowa – 25 marca (rethe) przypada rocznica zakończenia literackiej Wojny o Pierścień i pokonania Saurona.

Premiery miniserii „W poszukiwaniu Hobbita”

  • 3 kwietnia, godz. 21:00 „Światy Tolkiena”
  • 3 kwietnia, godz. 21:35 „Magiczny las Brocéliande”
  • 3 kwietnia, godz. 22:10 „Tropem arturiańskiej legendy”
  • 10 kwietnia, godz. 21:00 „Złoto Renu”
  • 10 kwietnia, godz. 21:35 „Istoty z północy”

Komentarze

0
·
Ciekawe czy będzie coś o książce "Ostatni Władca Pierścieni" ?
0
·
Krasnoludów nie krasnali

Dodaj komentarz

 
Wczytywanie...