Pyrkon 2013 – szczegóły

4 minuty czytania

Informacja prasowa

Znamy już szczegóły dotyczące programu Pyrkonu 2013! Organizatorzy przygotowali dla uczestników kilkaset godzin doskonałych atrakcji w kilkunastu blokach tematycznych. Poniżej przybliżamy więc jedynie wisienki z pyrkonowego tortu programowego.

konwent, pyrkon

Specjalnym gościem bloku rpg i całego festiwalu jest John Wick, autor takich gier jak Legenda 5 kręgów, czy 7th Sea. Specjalnie dla nas, na swoim spotkaniu autorskim będzie gotował i da spróbować swojej potrawy. Poprowadzi również kilka sesji i punktów programu. Oprócz tego na fanów gier fabularnych czekają prelekcja Wojtka Rzadka o Pucharze Mistrza Mistrzów i warsztaty wzbudzania autentycznych emocji na sesji. Czytającemu program bloku w oczy niewątpliwie rzucą się te przygotowane przez Lans Macabre, jak Finałowa edycja wielkiej improwizacji.

Bloki literacki i komiksowy Pyrkonu to przede wszystkim możliwość spotkania ulubionych autorów. W tym roku odwiedzi Poznań dwóch gości zagranicznych, Graham Masterton i Miroslav Žamboch oraz aż 42 twórców z naszego kraju! Pisarze, tłumacze, ilustratorzy, scenarzyści i rysownicy komiksów oraz webkomiksów, wszystkich ich będziecie mogli spotkać przez trzy dni na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w czasie prowadzonych przez nich punktów programu, a także na korytarzach konwentu. Znajdują się wśród nich m.in. Jakub Ćwiek, Jacek Dukaj, Jarosław Grzędowicz, Anna Kańtoch, Maja Lidia Kossakowska, Łukasz Orbitowski, Maciej Parowski czy Bogusław Polch. Jak co roku organizowane są także premiery i przedpremiery książek, a do tego punkty, gdzie każdy może zdobyć autografy sław.

W bloku gier komputerowych również nie zabraknie atrakcji. Zacznijmy od zawodów – otwartego Turnieju Starcrafta oraz trzech (w różnych kategoriach ligowych) Starcrafta 2. Organizatorzy przygotowali dla uczestników cykl spotkań z najpopularniejszymi vlogerami w naszym kraju, m.in. Krzysiek Gonciarz, AdBuster, Rojo, SciFun i Rock. Tutaj też mamy zaserwowany zestaw dość intrygujących gości, by wymienić pracowników firm i grup takich jak Rovio, CD Project, The Farm 51, The Astronauts (Adrian Chmielarz), Artifex Mundi, 11Bit, One2Tribe.

Twórcy Pyrkonu przygotowali kilka specjalnych punktów dla osób, które pojawią się na tego typu imprezie po raz pierwszy. Oprócz licznych Paneli dla początkujących, chcemy zwrócić Waszą uwagę na kilka szczególnych punktów programu. Pierwszym z nich są Warsztaty LARPowe z następującym po nich LARPem, tworzonym specjalnie z myślą o początkujących graczach, dla których byłoby to pierwsze zetknięcie z takim sposobem gry aktorskiej. Podczas samych zajęć będzie można nabrać pewności siebie i przećwiczyć zdolność improwizacji. Jeżeli interesują cię ludzie przebierający się na konwentach, możesz przybyć na warsztaty tworzenia strojów. Improwizacja czy misternie przygotowywane ubranie – znajdziecie tutaj mnóstwo odpowiedzi na pytania na temat "wyczarowania" ubrań z niczego.

pyrkon 2013, mapa

Pyrkon przygotował również coś dla najmłodszych uczestników. Spotkanie z Marcinem Mortką, prelekcje Igora D. Górewicza, odtwórcy historycznego i woja, popularyzatora wiedzy o naszych słowiańskich przodkach, autora skierowanej do dzieci książki "Borek i bogowie Słowian", warsztaty origami, malowania figurek, pokazy gier planszowych i karcianych dla dzieci wraz z nauką ich zasad, fantastyczne atrakcje zapewnione przez animacje-dla-dzieci.pl oraz liczne konkursy i działająca od 10 do 18 Świetlica Fantastyczna.

W tegorocznym bloku mangowym czeka na Was wiele punktów programu zarówno dotyczących kultury Kraju Kwitnącej Wiśni, przeróżnych serii anime jak i najbardziej znanych osób związanych z dalekowschodnią animacją. Organizatorzy zapraszają na warsztaty gestykulacji japońskiej, gdzie będziecie mogli nauczyć się rzadko tłumaczonej, a jednak niezbędnej do komunikacji części języka japońskiego. Poznacie przesądy japońskie oraz zasady tworzenia haiku zarówno te tradycyjna, jak i dostosowane do języka polskiego. Opowiemy Wam czym różnią się kultury biznesu Korei, Chin i Japonii. Prelekcje dotyczyć będą również światów Clampa, pokręconych mang Katekyo Hitman Reborn!, serii opowieści grozy Mononoke oraz wiele innych ciekawych tytułów, zarówno tych nowych jak i trochę starszych.

Nie zabraknie czasu i miejsca na pokazy, warsztaty i koncerty. Warto wspomnieć o przejeździe przez miasto fantastycznym tramwajem połączonym z Wielkim Konkursem Strojów – Maskaradą. Pyrkon to również występy takich zespołów jak Percival Schuttenbach, Południca (wraz z projekcją filmu z muzyką na żywo), czy harfiarki Basi Karlik. Organizatorzy zapraszają również do czynnej przez cały czas trwania konwentu Wioski Fantasy organizowanej przez Fun Faktorię, czy Alei Artystów, na czele której stanie obszerne stoisko instytucji, którą pierwszy raz ujrzymy na Pyrkonie – Biblioteki Uniwersyteckiej UAM.

W tym roku po raz pierwszy na Pyrkonie zawita osobny blok Filmowy. I oczywiście wypełniony jest atrakcjami. Organizatorzy festiwalu zaprosili twórców bloga i podcasta o filmach, grach,książkach i planszówkach Masa KulturyMichała Kowala i Szymona Adamusa. Oprócz tego pokazy filmowe m. in. nagrodzonych filmów z III edycji eFHa Festival oraz Post-Cinema Short Review – prezentacja najciekawszych krótkich form filmowych z tematyki Postapo.Uczestnicy mogą się również spodziewać ogromnej ilości prelekcji o ich ulubionych filmach i serialach.

Blok naukowy Pyrkonu jak zawsze przedstawia kilkadziesiąt godzin ciekawych propozycji dla wszystkich, którzy nie samą fantastyką żyją. W tym roku polecamy szczególnie prelekcje poświęcone mitologii ludów bałtyckich. O ile wierzenia Słowiańszczyzny, Germanów oraz ludów celtyckich były na Pyrkonach wielokrotnie poruszane, to w tym roku po raz pierwszy możemy spotkać się z bohaterami mitów i baśni litewskich i łotewskich. Opowiedzą o nich prof. Ewa Stryczyńska-Hodyl oraz dr Justyna Prusinowska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tradycyjnie swoje miejsce na Pyrkonie znalazły prelekcje poświęcone tematyce Średniowiecza. Posłuchać będzie można m.in. o historii i legendzie zakonu templariuszy (rekonstruktorzy z Bractwa Jerozolimskiego Santa Terra) oraz przekonać się, jak konfrontację z rzetelną historyczną wiedzą wytrzymują niektóre mity o Średniowieczu (prelekcja Zbrojnego Zastępu Ziemi Poznańskiej).

W końcu należy wspomnieć o bloku LARPowym, gdzie Organizatorzy przygotowali dla uczestników prawie 200 godzin gier, a ponad to sporą ilość prelekcji. Jednak niewątpliwym gwoździem programu są tutaj Złote Maski, czyli najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs LARPowy rozgrywany w trzech kategoriach – scenariusz, zespół Mistrzów Gry i Gracz. Należy wspomnieć, że jest to jeden z bloków toczonych przez całą dobę. Po jeszcze więcej atrakcji zapraszamy na naszą stronę: pyrkon.pl.

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...