James Purefoy
- Data urodzenia
- Miejsce urodzenia Taunton, Anglia, Wielka Brytania
Ocena użytkowników
9 Średnia z 1 ocenTwoja ocena
James Brian Mark Purefoy – urodził się i dorastał w klasie średniej w Taunton. Po ukończeniu Sherborne School w Sherborne, w hrabstwie Dorset, studiował aktorstwo w szkole dramatycznej Central School of Speech and Drama w Londynie. W 1986 roku zadebiutował na scenie w sztuce Petera Shaffera "Jeździec" jako Alan Strang, nastoletni pacjent, który poważnie okaleczył konie, oślepiając je. Zagrał także postać Romea w tragedii szekspirowskiej "Romeo i Julia" w Leatherhead, w hrabstwie Surrey oraz Waltera w przedstawieniu "Mary Morgan" na scenie Riverside Studios w Wielkim Londynie. W 1988 roku związał się z Royal Shakespeare Company, gdzie wystąpił w spektaklach: "The Constant Couple", "Makbet", "Burza", "Człowiek, który przyszedł na obiad" w podwójnej roli Gene'a Saksa i Barbicana oraz "Król Lear" jako Edgar.
Po gościnnym udziale w serialach "Jechać rozpędem" (1990), ITV "Książki przypadków Sherlocka Holmesa" (1991), Boon (1991) oraz komedii telewizyjnej Channel 4 "Bye Bye Baby" (1992) z Benem Chaplinem i telefilmie sci-fi "Carl May i jego żony" (1992), zadebiutował na dużym ekranie w filmie niezależnym "Anioły" (1992) u boku Alfreda Moliny. Powrócił na scenę w roli Laertesa w tragedii szekspirowskiej "Hamlet" w Bristol Old Vic (1991), jako Brian w sztuce Williama Gaminary "W tył do góry karawany" i "Niech oni wąchają kwiaty" w Hampstead Theatre (1992), jako Roland Maule w komedii Noela Cowarda "Obecny śmiech" w londyńskim Globe Theatre (1993), Biff w sztuce Arthura Millera "Śmierć komiwojażera" u boku Jude'a Law w West Yorkshire Playhouse w Leeds (1994), Tony w "Służący" w Birmingham Repertory Theatre (1995).
Został dostrzeżony przez krytyków w roli psychopatycznego gwałciciela w thrillerze telewizyjnym BBC Dyktowane warunki (1993). W melodramacie kryminalnym "Smaki lipca" (1995) u boku Embeth Davidtz i Bena Chaplina z muzyką Zbigniewa Preisnera zagrał postać Jedda Wainwrighta. W 1996 roku ponownie wstąpił do Royal Shakespeare Company w spektaklu Simona Callow "Komedianci" w Barbakan. Wcielił się w postać dwornego obserwatora w telewizyjnej adaptacji powieści Anthony'ego Powella Channel 4 "Taniec do czasu muzyki" (1997). Zabłysnął kreacją biseksualnego irlandzkiego piekarza w komedii "Sypialnie i przedsionki" (1998). Wystąpił potem jako Hugh de Morville w przedstawieniu Paula Corcorana "Cztery noce w Knaresborough" w Tricycle Theatre (1999) i Loveless w sztuce Trevora Nunna "Odnowienie" w National Theatre (2001).
Stworzył rolę enigmatycznego Edwarda, Czarnego Księcia Walii w sensacyjny-przygodowej komedii romantycznej "Obłędny rycerz" (2001) z Heathem Ledgerem. Za kreację Jamesa w dramacie "Ostatnie ujęcie" (2003) otrzymał nagrodę Jury na festiwalu filmowym w Temecula w stanie Kalifornia. W serialu HBO "Rzym" (2005-2007) wystąpił jako Marek Antoniusz.
Do 2002 roku był żonaty z Holly Aird (ur. 18 maja 1969), z którą ma syna Josepha (ur. 1997). Spotykał się z Gwyneth Paltrow (2002) i Piper Perabo.