wampir_maskarada

Linus Roache

Linus Roache
  • Data urodzenia
  • Miejsce urodzenia Manchester, Anglia, Wielka Brytania
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Jest synem pary aktorskiej – Williama Roache'a i Anny Cropper, ma młodszą siostrę Vanyę (ur. 1967). Miał dziesięć lat, kiedy rodzice rozwiedli się (1974). Jego ojciec ożenił się ponownie w roku 1977 z Sarą Mottram, z którą miał potem dwie córki – Verity Elizabeth (ur. 1981) i Edwinę (ur. 1982, zm. 1984) oraz syna Williama Jamesa (ur. 1986).

Swoją karierę aktorską rozpoczął w wieku 11 lat, u boku swojego ojca, jako młody Peter Barlow w serialu angielskim "Coronation Street" (1975). Rok potem wcielił się w chłopca z dżumą dymieniczą, w serialu przygodowym BBC "Linia Onedin" (1976). Następne dwie dekady spędził na scenie, grając m.in. Marka Antoniusza w "Juliusz Cezar", Kajusa w "Tytusie Adronikusie" czy tytułowego Ryszarda II.

Ukończył Central School of Speech and Drama. W roku 1986 znalazł się w obsadzie kinowego horroru brytyjskiego "Link". Po udziale w serialu BBC "Seaforth" (1994), zagrał rolę młodego księdza katolickiego Grega Pilkingtona w Liverpoolu, który jest homoseksualistą i chodzi na "podryw" do klubów gejowskich w kontrowersyjno-skandalizującym dramacie obyczajowo-psychologicznym "Ksiądz" (1994). Potem spędził 18 miesięcy w Indii, gdzie odkrył medytację duchową.

Profesjonalizmem aktorskim wykazał się w roli Samuela Taylora Coleridge'a, słynnego poety angielskiego, w dramacie "Pandaemonium" (2000), a za tę kreację odebrał w Londynie nagrodę Evening Standard British Film. Natomiast autentyczna rola Roberta F. Kennedy'ego w dramacie telewizyjnym "RFK" (2002) przyniosła mu nominację do nagrody Złotego Globu. Jest laureatem Złotej Satelity za postać Ralph Wigram, w telewizyjnym dramacie historycznym, "Wzbierająca burza" (2002). W biblijnym telefilmie "Dziesięcioro przykazań" (2006) zagrał Aarona, starszego brata Mojżesza, jego rzecznika wobec faraona i ludu Izraela.

Aktor

Wikingowie (serial) (2013) jako Król Egbert z Wesseksu
Batman - Początek (2005) jako Thomas Wayne
Kroniki Riddicka (2004) jako Purifier
Wczytywanie...