Gérard Depardieu

  • Data urodzenia
  • Miejsce urodzenia Châteauroux, Francja
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Gérard Xavier Marcel Depardieu urodził się jako trzecie z sześciorga dzieci blacharza i ślusarza Dédé Depardieu (ur. 1923 w Montchevrier, wiosce w Berry), który nie umiał czytać ani pisać i gospodyni domowej Lilette (wł. Alice Marillier, ur. 1923). Jego dziadek ze strony matki Xavier Marillier był pilotem wojskowym i na początku lat 40. został przeniesiony do bazy lotniczej w Châteauroux. Dziadek matki był właścicielem fabryki fajek.

Został wychowany w biednym środowisku. Gdy miał 12 lat, uciekł ze szkoły podstawowej i włóczył się, mieszkając nawet z prostytutkami, zarabiał na kradzionych samochodach i czarnorynkowych transakcjach, za co spędził trzy tygodnie w więzieniu. Część wakacji spędzał ze swoją babką na lotnisku w Orly, czasem jeździł także do dalekiej ciotki ojca, u której pasał krowy. W 1962 roku zdał egzamin końcowy w szkole powszechnej pod wezwaniem św. Dionizego w Châteauroux i odbył praktykę w drukarni Centre Presse. Żył potem z dorywczych prac, ciągle zmieniając nazwiska.

W 1965 roku dotarł do Paryża. Pojawił się na scenie w Theatre Nationale Populaire, a następnie podróżował z teatrem objazdowym Cafe de la Gare. Debiutował na ekranie rolą bikiniarza, w filmie krótkometrażowym "Bikiniarz i koteczek" (1965), przychylność krytyki zdobył dzięki roli Jeana-Claude, żyjącego z nieczystych źródeł dochodu, który terroryzuje mieszkańców blokowiska, w komedii kryminalnej "Jaja" (1974). W dramacie notorycznego skandalisty, Marca Ferreriego, "Ostatnia kobieta" (1976) jako niepotrzebny żonie i kochance inżynier, od początku do końca filmu paradował nago, z obwisłym członkiem, tak bezużytecznym, że w finale obciął go sobie elektrycznym nożem. Za rolę młodego aktora w dramacie "Ostatnie metro" (1980), otrzymał nagrodę Cezara. Tytułowa rola Cyrana de Bergeraca (1990) przyniosła mu drugiego Cezara, nagrodę w Cannes i nominację do Oscara. Światową popularność zyskał dzięki roli francuskiego imigranta, który poślubia, potem poznaje, a dopiero później zakochuje w Amerykance, w komedii "Zielona karta" (1990), za którą zdobył Złoty Glob.

Kręcił potem po pięć albo sześć filmów rocznie. W jego bogatym dorobku kinowym jest m.in. tytułowa rola polityka Georges'a Dantona, w filmie historycznym Andrzeja Wajdy, "Danton" (1982). Zagrał w ponad 130 kinowych produkcjach francuskich, brytyjskich, amerykańskich, włoskich, niemieckich, a także rosyjskich, polskich i norweskich.

Sympatię wśród młodych widzów zapewniła mu postać Obelixa, w trzech adaptacjach komiksu: "Asterix i Obelix kontra Cezar" (1999), "Asterix i Obelix: Misja Kleopatra" (2002) i "Asterix na olimpiadzie" (2006).

Wyreżyserował m.in. takie filmy jak: "Świętoszek" (1984) według Moliera i "Most Pomiędzy Dwoma Brzegami" (1999). Jest również producentem filmów, m.in. "Drôle d'endroit pour une rencontre" (1988), "Shakha proshaka" (1991) oraz mini-serialów: "Nędznicy" (2000) i "Napoleon" (2002), który był nominowany do nagrody Emmy.

W 1999 roku miał wypadek motocyklowy w Paryżu. Po przejściu zawału serca – 10 lipca 2000 roku poddał się zabiegowi wszczepienia bypassów, w klinice w Paryżu.

W 2006 roku ukazała się jego autobiografia – książka napisana w formie wywiadu "Po prostu żyję! Rozmowy z Laurentem Neumannem".

Jako gwiazdor gali Telekamery 2000 zdobył nagrodę specjalną, przyznawaną przez redakcję Tele Tygodnia, dla najpopularniejszej gwiazdy zagranicznej.

Aktor

Babylon A.D. (2008) jako Gorsky
102 dalmatyńczyki (2000) jako Jean Pierre Le Pelt
Wczytywanie...