Alan Rickman

Alan Rickman
  • Data urodzenia 21 lutego 1946
  • Data śmierci 14 stycznia 2016
  • Miejsce urodzenia Londyn, Anglia, Wielka Brytania
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Alan Sidney Patrick Rickman Pochodzi z rodziny o walijsko-irlandzkich korzeniach. Ma dwóch braci - starszego i młodszego oraz młodszą siostrę.

Alan był zdolnym oraz pracowitym dzieckiem i dzięki temu zdobył stypendium do Latymer School. To wtedy nauczył się podstaw sztuki aktorskiej, gdyż szkoła organizowała warsztaty teatralne, w których Alan brał udział. Po skończeniu szkoły zdał do Chelsea College Of Art And Design, a następnie przez rok uczęszczał na kurs grafiki w Royal College of Art. W Chelsea College Alan poznał o rok od siebie młodszą Rimę Horton, z która jest związany do dziś.

Po skończeniu Royal College of Art Alan wraz grupą znajomych założył w Soho salon o nazwie "Graphiti", który miał zajmować się projektowaniem okładek do płyt, plakatów itp. Pomysł okazał się klapą, więc Alan Rickman poszedł na przesłuchanie do Royal Academy of Dramatic Art i został przyjęty. Grał między innymi w sztukach "Ghost" i "Miarka za miarkę", za role w których zdobył złoty medal Bancrofta. W 1977 dołączył do Royal Shakespeare Company.

Pracował kilkakrotnie dla BBC. W 1978 występował w "Romeo i Julii", a w 1979 zagrał Vidala w ekranizacji "Thérese" Raquin E. Zoli, ale dopiero rola przebiegłego wikarego Obadiaha Slope'a, w "Brachester Chronicles" przyniosła mu większy rozgłos. W 1980 wyjechał do USA jako asystent reżysera Desperately Yours (komediowego show), wystawianym na off-Broadway.

Końcówka lat 80. była przełomowa: "Niebezpieczne związki", wyreżyserowane przez Christophera Hamptona, z Rickmanem, Lindsay Duncan i Juliet Stevenson w rolach głównych - zrobiły furorę najpierw na West Endzie, a następnie na Broadwayu. Wtedy dostał pierwszą rolę w filmie. Rola Hansa Grubera, przywódcy terrorystów ze "Szklanej pułapki" dała mu sławę eksperta od grania czarnych charakterów. Od tej etykietki przez długi czas nie udało mu się uwolnić, mimo że zagrał między innymi zmarłego kochanka, w komedii romantycznej "Prawdziwie, głęboko, do szaleństwa" oraz zdradzanego męża w "Z zamkniętymi oczami". Dopiero role w "Rozważnej i romantycznej" oraz "To właśnie miłość" pokazały światu inne, romantyczne oblicze Rickmana.

Pierwszą prestiżową nagrodę BAFTA przyniosła mu rola szeryfa z Nottingham, w "Robin Hoodzie: Księciu Złodziei". Zaś kreacja Antona Mesmera, twórcy teorii magnetyzmu zwierzęcego, przez jednych uznawanego za geniusza, przez innych za zwykłego oszusta, była pierwszą tytułową rolą Rickmana.

W 1996 postanowił też spróbować swoich sił po drugiej stronie kamery, i napisał scenariusz do filmu, który wyreżyserował - "Zimowego gościa". Film został uznany za udany debiut reżyserski, zdobywając nagrody na festiwalach filmowych w Wenecji i Chicago. Sławę wśród młodszej widowni przyniosła mu rola Severusa Snape'a, nauczyciela Eliksirów w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart, w cyklu superprodukcji o przygodach Harry'ego Pottera.

Został wiceprzewodniczącym Royal Academy of Dramatic Art (RADA) w 2003 r. Zwolennik Partii Pracy.

Aktor

Alicja w Krainie Czarów (2010) jako Gąsienica Absolem (głos)
Harry Potter i Książę Półkrwi (2009) jako Severus Snape
Harry Potter i Zakon Feniksa (2007) jako Severus Snape
Harry Potter i Czara Ognia (2005) jako Severus Snape
Autostopem przez galaktykę (2005) jako Marvin, paranoidalny android (głos)
Harry Potter i Więzień Azkabanu (2004) jako Severus Snape
Harry Potter i Komnata Tajemnic (2002) jako Severus Snape
Harry Potter i Kamień Filozoficzny (2001) jako Severus Snape
Kosmiczna załoga (1999) jako Sir Alexander Dane / Doktor Lazarus
Dogma (1999) jako Metatron
Wczytywanie...