Nieśmiertelny

Nieśmiertelny
Ocena użytkowników
9,25 Średnia z 6 ocen
Twoja ocena

Kościej Nieśmiertelny odgrywa w rosyjskim folklorze tę samą rolę, co diabły i wiedźmy w zachodnioeuropejskiej kulturze: groźnej i złej postaci, negatywnego bohatera niezliczonych opowieści przekazywanych ustnie i pisemnie przez pokolenia. Ale jeszcze nigdy nie oglądaliśmy Kościeja oczami Catherynne Valente, która unowocześnia i przemienia dawną legendę, przenosząc akcję do współczesnych czasów i umieszczając ją na tle najistotniejszych wydarzeń w dwudziestowiecznej historii Rosji.

Mimo to, "Nieśmiertelny" nie jest nudną książką historyczną;płonie żywym ogniem, zapoznając nas z losami młodej Marii Moriewny, która ze sprytnego dziecka rewolucji zmienia się w piękną oblubienicę Kościeja, by w końcu doprowadzić go do zguby. Po drodze spotykamy stalinowskie domowe elfy, uczestniczymy w czarodziejskich wyprawach, poznajemy liczne tajemnice oraz kulisy biurokracji, pożądania i władzy. „Nieśmiertelny” to zderzenie historii magicznej z prawdziwą, rewolucji z mitologią i miłości ze śmiercią, które w oszałamiający sposób tchnie nowe życie w rosyjskie mity.

Recenzja Czytaj całą recenzję »

"Nieśmiertelny" autorstwa Catherynne M. Valente to przedstawienie rosyjskiego folkloru w modernistycznym świecie sowieckiej Rosji. Osoba Kościeja Nieśmiertelnego na Wschodzie jest bardzo znana i utożsamiana ze złem, będąc antagonistą licznych opowiastek, m.in. "Baśni o Janku Poranku, złym Kościeju i pięknej królewnie" czy "Marii Moriewnej". W Polsce taką wyrazistą renomę posiadła Baba Jaga, która i tytułowej postaci nie jest obca. Ponadto termin "kościej" został spopularyzowany przez gry... czytaj dalej...

Wczytywanie...