Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody

2 minuty czytania

okładka, Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody,spider-man,marvel

Superbohaterowie mają ostatnio świetny okres. Liczne gry, seriale i filmy z ich udziałem spotkały się ze świetnym przyjęciem oraz przyniosły twórcom miliony dolarów zysku. Nikt nie powiedział jednak, że herosi w trykotach nie mogą spróbować szczęścia w klasycznym wydaniu literackim, jak "Spider-Man Wiecznie młody" autorstwa Stefana Petruchy.

Dzień Petera Parkera miał być taki jak zwykle – kilka zdjęć swojego zamaskowanego alter ego na najpilniejsze rachunki, spotkanie ze swoją dziewczyną Gwen i ciocią May. W końcu jednak pojawia się w niewłaściwym miejscu i czasie, trafiając w środek konfliktu między Maggią a Kingpinem. Stawką walki jest starożytna tabliczka, która skrywa potężny sekret. To zaś oznacza lawinę kłopotów ze wszystkich stron. Co gorsza, sprawa powraca po latach, przynosząc jeszcze więcej niespodzianek, podczas gdy ciocia May walczy ze śmiertelną chorobą. Czy przyjacielski pajęczak zdoła pokonać stojące przed nim wyzwania, czy też fortuna opuściła go na dobre?

Sposób ukazania świata w książce jest specyficzny. Choć poza okładką kartek powieści nie ozdabia żadna ilustracja, odnosiłem wrażenie, że czytam komiks – brakowało mi tylko dymków z ciosami. Unikalne, niecodzienne wrażenie i wiarygodna atmosfera Nowego Jorku. Czułem się prawie tak, jakbym sam przemierzał jego ulice.

Bohaterowie opowieści nie są zaskakujący. Wszystkie główne postacie są na kartach książki opisane na tyle dobrze, by dogłębna znajomość uniwersum nie była warunkiem czerpania pełnej radości z lektury. Oczywiście w historii pojawiają się odwołania do innych przygód "człowieka pająka", ale są to wyłącznie smaczki dla fanów. Dzięki temu całość jest autonomiczna, stanowi zachętę do poszerzenia wiedzy na temat świata wykreowanego przez Marvela.

Nagroda, o którą toczy się tutaj walka daje świetną podstawę do dyskusji na temat życiowych wartości. Ciężar odpowiedzialności za własne czyny i trudności, jakie niesie ze sobą podwójne życie? Oczywiste w wypadku tego herosa, ale główne przesłanie dotyczy czegoś innego. Chodzi tu o prawdziwy sens życia, o to co jest najważniejsze pod kątem przemijania. Doświadczenia, wybory, upływ czasu – to jego istotne aspekty, to właśnie rozważania na temat ich wagi i tego, czy dobrym pomysłem byłoby pozbycie się choć części z nich jest najważniejszym tematem, jaki porusza ta historia.

Superbohaterowie i ich wyczyny nie budzą mojej szczególnej miłości, ale czasem potrafią mnie urzec. Ta książka należy do tej kategorii. Fabuła i zwroty wydarzeń potrafią wciągnąć i zaskoczyć, bohaterowie oraz złoczyńcy wzbudzić najróżniejsze emocje, a historia niesie ważne przesłanie. Fani Marvela na pewno będą zachwyceni. Ci którzy tylko jakoś kojarzą "człowieka pająka" mogą liczyć na kilka miło spędzonych wieczorów.

Dziękujemy wydawnictwu Insignis za dostarczenie egzemplarza recenzenckiego.

Ocena Game Exe
7.5
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...