Tajne wojny – wprowadzenie do nowego uniwersum Marvela

Informacja prasowa

„Tajne wojny” to crossover, który powołuje do życia nowe uniwersum Marvela.

tajne wojny

Niemal wszystkie równoległe światy, które koegzystowały w multiwersum Marvela przez ostatnie lata, zostały po kolei zniszczone (o czym opowiadały w dużej mierze serie „Avengers”, „New Avengers” i „Avengers – Czas się kończy”), aż w końcu zostały tylko dwa – Ziemia-616, na której toczy się akcja większości komiksów Marvela, i Ziemia-1610, na której rozgrywają się komiksy Ultimate. Ostatecznie i one zderzają się i następuje kres wszystkiego.

Jednak życie nie znosi pustki, zatem w ich miejsce powstaje Bitewny Świat. Ta planeta jest zlepkiem wielu elementów nawiązujących do różnych wydarzeń, miejsc i czasów z bogatej komiksowej historii Marvela. Niedobitki bohaterów muszą zmierzyć się z jej samozwańczym bogiem i władcą, by odzyskać choć część tego, co utracili.

Za albumem „Tajne wojny” podążają miniserie rozszerzające różne wątki i opowiadające historie nowych/starych bohaterów. Komiksy „Wojna domowa”, „Oblężenie” czy „Staruszek Logan” nawiązują do znanych tytułów sprzed lat i są niezależnymi, jednorazowymi fabułami rozgrywającymi się podczas „Tajnych wojen”. Większość z nich nie ma wpływu na to, co wydarzy się w późniejszych komiksach Marvela, choć „Staruszka Logana” czy album „Thorowie” można uznać za elementy dłuższej sagi o tych postaciach.

Komiks „Tajne tajne wojny Deadpoola” jest oczywiście typowym żartem i również nie posiada bezpośredniej kontynuacji. Album „Amazing Spider-Man – Odnowić śluby” to jedna z alternatywnych historii Petera Parkera, która okazała się tak popularna, że z czasem doczekała się kontynuacji. Wydarzenie „Tajne wojny” i towarzyszące mu miniserie opowiadają o świecie po katastrofie, w którym wszystko miesza się i kotłuje. Jednak bohaterowie Marvela (uwaga spoiler) ostatecznie pokonują wszystkie trudności i odbudowują swój świat, a po nim wszystkie inne. Powstaną nowe drużyny, zostaną zawiązane nowe sojusze, na plan pierwszy wysuną się bohaterowie pozostający dotąd w cieniu. Jak będzie wyglądała komiksowa epopeja Marvela po „Tajnych wojnach”, czytelnicy dowiedzą się w 2019 r. z nowej kolekcji Marvel Now 2.0.

Zanim sięgniesz po TAJNE WOJNY, przeczytaj:

 • Avengers: Czas się kończy, tom 1
 • Avengers: Czas się kończy, tom 2
 • Avengers: Czas się kończy, tom 3
 • Avengers: Czas się kończy, tom 4
komiksy

Chcesz poznać tę historię od początku? Przeczytaj w kolejności:

 1. Avengers, tom 1: Świat Avengers
 2. Avengers, tom 2: Ostatnie białe zdarzenie
 3. Avengers, tom 3: Preludium do Nieskończoności
 4. New Avengers, tom 1: Wszystko umiera
  • Nieskończoność
  • New Avengers, tom 2: Nieskończoność
  • Avengers, tom 4: Nieskończoność
  • (Kieruj się wskazówkami zamieszczonymi na końcu tomów)
 5. Avengers, tom 5: Dostosuj się lub zgiń
 6. New Avengers, tom 3: Inne światy
 7. Avengers, tom 6: Wieczni Avengers
 8. New Avengers, tom 4: Doskonały świat
 9. Avengers: Czas się kończy, tom 1
 10. Avengers: Czas się kończy, tom 2
 11. Avengers: Czas się kończy, tom 3
 12. Avengers: Czas się kończy, tom 4

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
 
Wczytywanie...