riese

40-lecie Thorgala!

Informacja prasowa

Najbardziej popularna komiksowa seria fantasy w Polsce i jedna z najsłynniejszych w Europie liczy sobie już 40 lat! Egmont obchodzi okrągły jubileusz opublikowania pierwszej przygody Thorgala. Z tej okazji już 7. grudnia br. ukaże się specjalny album „Rosiński Artbook. Thorgal 40 lat”.

Thorgal

Celebrowanie rocznicy pojawienia się Gwiezdnego Dziecka uświetniają również kolejne tomy komiksów w seriach pobocznych Kriss de Valnor „Góra czasu” i Młodzieńcze lata „Slivia”. Fani słynnej wikińskiej sagi nie mogą tego przegapić!

JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?

Pomysł na kultową serię o Thorgalu narodził się w 1976 r. podczas spotkania belgijskiego scenarzysty Jeana Van Hamme’a i polskiego rysownika Grzegorza Rosińskiego. Pierwszy odcinek sagi, która liczy dziś kilkadziesiąt tomów, kilka pobocznych serii i została przetłumaczona na ponad 40 języków, ukazał się w 1977 r. w magazynie „Tintin”, a rok później polscy czytelnicy mogli przeczytać o konflikcie Thorgala Aegirssona z królem wikingów Gandalfem Szalonym w magazynie „Relax”. Wersja albumowa Zdradzonej czarodziejki miała premierę w 1980 r.

Thorgal

Od momentu pojawienia się cyklu, dość szybko zaskarbiał sobie sympatię coraz większej rzeszy czytelników w Belgii, Francji, i Polsce oraz wielu innych krajach. Przygody, które przeżywa wbrew własnej woli, nie potrafią pozostawić obojętnym żadnego czytelnika... Thorgal, bo o nim mowa kończy właśnie 40 lat! Odnaleziony jako noworodek przez wikińskiego wodza w tratwie ratunkowej niepochodzącej z tego świata, został uznany za syna Aegira, olbrzyma i władcy mórz, oraz wysłannika Thora, boga piorunów. W rzeczywistości był dzieckiem potomków Atlantów, którzy po wielu tysiącach lat wygnania powrócili na rodzinną planetę. Choć jest człowiekiem o wyjątkowym przeznaczeniu, jego los wymyka się wpływowi zaborczych bogów z Asgardu, co nie jest przez nich mile widziane. Thorgal Aegirsson to jednak przede wszystkim mężczyzna, którego jedynym pragnieniem od zawsze było i wciąż jest odnalezienie spokoju pod gwiazdami, by dzielić go z ukochaną kobietą oraz dziećmi.

BOGACTWO MOTYWÓW

„Thorgal” to komiks niedający się łatwo przypisać do jednej kategorii gatunkowej. Nie tyle spełnia założenia gatunkowe heroic fantasy, co rozgrywa się w dekoracjach charakterystycznych dla tego typu opowieści. Seria przesiąknięta jest kulturą i wierzeniami skandynawskimi. Oprócz elementów nadprzyrodzonych, zaczerpniętych z mitologii nordyckiej, w kilku odcinkach pojawiają się motywy science-fiction, nadając komiksowi niepowtarzalny klimat, szczególnie że dawkowane ostrożnie. Jean Van Hamme i Grzegorz Rosiński promowali w „Thorgalu” uniwersalne wartości, takie jak prawość, pomoc słabszym, przyjaźń i miłość. Nie pokazując bohaterów bez skazy, ciągle stojących w obliczu wyzwań, siłujących się ze swymi słabościami, pokazywali, że życie to ciągła walka, lecz wcale nie skazana z góry na porażkę. Nie ma i nie było drugiej takiej serii przygodowej, która tak silnie akcentowałaby motywy rodzinne i tak silnie angażowała zarówno chłopców, jak też dziewczęta. „Thorgal” jest serią, w której bohaterowie starzeją się wraz z czytelnikami, aczkolwiek nie tak szybko...

ARTBOOK

Thorgal

Niepublikowane rysunki, obrazy, liczne szkice postaci, projekty okładek, plakaty… Artbook wydany z okazji czterdziestolecia powstania serii Thorgal pozwala bliżej przyjrzeć się warsztatowi najsłynniejszego polskiego rysownika Grzegorza Rosińskiego, a także ponownie spotkać się z bohaterami słynnej wikińskiej sagi. Artbook jest przede wszystkim świadectwem talentu polskiego artysty. Oglądając ilustracje, czujemy się niemal tak, jakbyśmy zaglądali Grzegorzowi Rosińskiemu przez ramię. Za sprawą setek wybornych szkiców możemy odwiedzić jego pracownię i dowiedzieć się nie tylko tego, jak zmieniało się wyobrażenie rysownika o całym wikińskim uniwersum i poszczególnych postaciach, ale przede wszystkim jak stylistycznie i warsztatowo ewoluowała twórczość mistrza komiksu.

– Nie jest to zwykły artbook. Przeglądając go, czujemy się trochę tak, jak podczas przeszukiwania skrzyni pełnej skarbów. Szperając, burzymy pierwotny układ znajdujących się tam rzeczy – robimy to intuicyjnie, przeskakując od obrazu do obrazu. Raz cofamy się o kilka stron, to znów mkniemy do przodu, aby nacieszyć oczy. – pisze we wstępie Patrick Gaumer, znany francuski dziennikarz, który od lat przybliża europejskim czytelnikom sylwetki oraz twórczość największych frankofońskich artystów komiksowych.

O ALBUMIE:

Thorgal
 • Thorgal, 40 lat – Artbook
 • Rysunki: Grzegorz Rosiński
 • Wstęp: Patrick Gaumer
 • Przekład: Wojciech Birek
 • Oprawa: twarda
 • Objętość: 224 strony
 • Format: 241x318
 • Cena: 150,00
 • ISBN: 978-83-281-2635-0
 • Język oryginału: francuski
 • Seria: Artyści Komiksu

Komentarze

0
·
To Thorgal ma aż tyle lat już. Dalej mam na półce przechwycone od wujka wszystkie dawne tomy a obok te nowsze ale znacznie ich mniej.
0
·
Okładka bardzo mi się podoba.

Dodaj komentarz

 
 
Wczytywanie...