Imladris 2023

4 minuty czytania

Imladris 2023 - Krakowski Weekend z Fantastyką

Krakowski konwent fantastyki Imladris to jedno z ważniejszych wydarzeń tego typu w moim kalendarzu. Z racji błędów w planowaniu rok temu nie mogłem nacieszyć się tym wydarzeniem tak, jakbym sobie tego życzył, a więc w tym roku postanowiłem to sobie wynagrodzić. Zatem, wraz z ostatnim weekendem października, nadszedł czas by raz jeszcze przekroczyć mury Liceum Ogólnokształcącego XLII w Krakowie i zasiąść celem nasiąknięcia światami mocy i magii.

Imladris 2023 - Krakowski Weekend z Fantastyką

W tym roku również trzeba było pamiętać o akredytacji. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż proces ich weryfikacji przygotowano tak, by nie trwał on długo i nie stanowił kłopotu nawet dla tych osób, które opłacały wejście krótko przed samym konwentem. Kolejki również nie stanowiły wielkiego problemu, a więc wkroczenie na konwent odbywało się sprawnie.

Imladris 2023 - Krakowski Weekend z Fantastyką

Rdzeniem takich wydarzeń są wszelkiej maści panele, pozwalające nam się zagłębić w nasze ulubione tematy, bądź też otworzyć wrota do zupełnie nowych światów. Krainy mniej i bardziej znane, uniwersalne zagadnienia i rozważania, a także aspekty bardziej techniczne ze strony autorskiej (czy to w sprawach książek, światotwórstwa czy sesji RPG). Po prelegentach czuć było pasję i zamiłowanie do omawianych przez siebie tematów, a więc byli dobrze przygotowani i umieli zainteresować swoich słuchaczy. W ramach niektórych tematów można było też ujrzeć żywe demonstrację, jak choćby przy omawianiu walk mieczem w grach przez Krakowską Szkołę Fechtunku.

Imladris 2023 - Krakowski Weekend z Fantastyką

Zgodnie z dotychczasową tradycją, szkolną salę gimnastyczną zaadaptowano dla wystawców, którzy mogli się pochwalić i skusić nas rozmaitymi gadżetami i towarami nawiązującymi do klimatów fantasy. Szeroki asortyment zawierał rozmaitą gamę propozycji, od koszulek po mniejsze i większe błyskotki. Pośród najciekawszych rzeczy umieściłbym choćby koszulki z mapami z "Heroes III", proponowane przez CK Rękodzieło. W oczy rzucił mi się też fakt, że całkiem sporo miejsca mieli również pisarze, którzy zjawili się celem promocji swoich dzieł.

Imladris 2023 - Krakowski Weekend z Fantastyką

Cosplay stanowi praktycznie nieodłączną część tego typu wydarzeń. Choć w tym wypadku skala może nie być tak duża, jak w innych przykładach, to nadal można było tu i tam spotkać osoby w różnych kostiumach. Do tego warto pamiętać o tym, że pośród uczestników sporą popularnością cieszyły się koszulki konwentowe, zarówno tegoroczne (co do których były poważne dyskusje co do tego, co się właściwie na nich pojawiło), jak i z lat poprzednich. Pod tym względem szczególnie wyróżniała się grupa Atomic Rats, zajmująca się cosplayem w klimatach post-apo. Na ich stanowisku można było poruszyć sporo tematów rozmów, poznać tajniki ich sztuki (choćby w ramach warsztatów ozdabiania koszulek), czy samemu przetestować wyposażenie, od strojów po uzbrojenie (karabinki typu NERF różnych modeli, odpowiednio stylizowane do ich klimatów). Można też wspomnieć o Hangarze z Potworami, w którym można było ujrzeć modele postaci, przedmiotów i pojazdów z rozmaitych uniwersów.

Imladris 2023 - Krakowski Weekend z Fantastyką

Konkursy stanowią ważny aspekt konwentu, pozwalając na dobrą zabawę, nawiązanie nowych znajomości i pozyskanie waluty konwentowej, którą można wymienić na odpowiednim stanowisku na rozmaite gadżety i książki. Znaczna ich część odbywała się w Sali 13 i były poświęcone rozmaitym tematom, tak więc niemal każdy mógł znaleźć coś, w czym mógł się wykazać, albo chociaż chwilę pooglądać dla zabicia czasu. Do moich własnych osiągnięć mogę choćby zaliczyć 3. miejsce w Turnieju Trójmagicznym z książkowej wiedzy o Harrym Potterze. Promowano także nową edycję nagród im. J.A. Zajdla. Był też konkurs na nazwanie smoka tego konwentu, którego ostatecznie ochrzczono mianem Melchior.

Imladris 2023 - Krakowski Weekend z Fantastyką

Ważną częścią Imladrisa jest też również organizowanie sesji RPG, zarówno dla starych znajomych, jak i nowicjuszy w dziedzinie. W ramach przygotowanych wariantów można było zajrzeć do mniej i bardziej znanych światów. Osoby mające ochotę na coś mniej skomplikowanego również mogły znaleźć coś dla siebie. Wystarczyło zebrać kilka osób (w czym mogły pomóc także oferowane przez organizatorów przypinki) i poprosić o jedną z planszówek, których do dyspozycji była cała sterta.

Imladris 2023 - Krakowski Weekend z Fantastyką

W ramach konwentu odbywają się też wydarzenia dodatkowe, spośród których najważniejsze miały miejsce w pubie na ulicy Rajskiej 24. Zainteresowani mogli zajrzeć w piątek na karaoke, zaś w sobotę na regularną imprezę, zwieńczoną wręczeniem nagrody im. Krzysztofa „Funia” Świątka. Na samym terenie konwentu również był w planach koncert erpegowych piosenek, został on jednak odwołany. Można też było liczyć na chwilę by ochłonąć i podładować baterię. W specjalnie przygotowanym Chill Roomie strudzeni uczestnicy mogli sobie pozwolić na chwilę wytchnienia w spokojniejszych klimatach, oferujących również ogromną selekcję rozmaitych herbat (zainteresowani mogli też zajrzeć na warsztaty poświęcone parzeniu naparu).

Imladris 2023 - Krakowski Weekend z Fantastyką

I tak, za nami kolejny krakowski weekend z fantastyką. Uczęszczam na nie już od lat i zawsze z radością wracam myślami do tej szczególnej atmosfery i rozrywki, które event ten oferuje. Trzy dni wypełnione magią, technologią i zabawą. Podczas konkursów były chwile, które wywoływały u mnie irytację, ale jest to dość typowe, zaś zorganizowane prelekcje pozwoliły mi poszerzyć wiedzę na wiele tematów. Do tego dochodzi szansa na poznanie kilku ciekawych osób i parę okazji do śmiechu. Podsumowując, miło spędzony czas i z radością pojawię się znów w przyszłym roku.

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...