Encyklopedia Wczesnej Ziemi

2 minuty czytania

encyklopedia wczesnej ziemi

Ludzie od swoich początków zadawali sobie pytania na temat powstania świata – z tych pytań (i braku łatwych odpowiedzi) zrodziły się mitologie. Teraz nie do pomyślenia jest oddawanie czci bóstwom egipskim, greckim czy rzymskim, a kiedyś te wierzenia dominowały. Dziś stanowią fascynujący dowód wielkiej wyobraźni dawnych mieszkańców Ziemi.

Fantastyczne opowieści odżywają w "Encyklopedii Wczesnej Ziemi". Co prawda autorka komiksu tworzy zupełnie inną rzeczywistość, jednak wyraźnie inspiruje się w niej "Księgą Rodzaju", "Baśniami Tysiąca i Jednej Nocy" czy "Odyseją". Z tej inspiracji powstaje bardzo ciekawe dzieło o szkatułkowej kompozycji.

Z historii o miłości, będącej kompozycyjną klamrą, wyrasta szereg innych historii. Bohater jest bowiem gawędziarzem, swego rodzaju bardem, tyle że bez śpiewania. Sam opowiada, ale podczas podróży (o której zresztą opowiada) występuje również w roli słuchacza i czytelnika.

Z jednej strony wątki mogą wydawać się odtwórcze, bo inspiracja jest zdecydowanie widoczna. Niektóre elementy zostają zamienione, ponadto daną historię umiejscowiono w innym świecie, bo w komiksie jedynymi bogami są Ptakolud i jego dzieci Kruki. Z drugiej – trzeba te wszystkie nitki ze sobą powiązać w imponujący i ciekawy gobelin. Isabel Greenberg ta sztuka się udaje, opowiada lekko i humorystycznie (chwilami potoczny język). Potrafi wykorzystać wyróżniające się aspekty – od czasu do czasu krwawe sceny, sam pomysł na Ptakoluda – a przy tym nie zapomina o dostarczeniu czytelnikowi emocji (wzruszająca, baśniowa miłość bohaterów, której nie powstydziłby się Andersen).

encyklopedia wczesnej ziemiencyklopedia wczesnej ziemi

Bogowie są powracającymi postaciami, tak samo ważnymi jak gawędziarz. Zadziwiają panujące między nimi relacje – rywalizacja dzieci, mściwy ojciec – nie jest to idealna rodzinka. Pozostaje pytanie, skąd taki wybór. Czy to kolejna inspiracja, bo w mitologiach związki rodzinne często liczyły się mniej niż pycha, zawiść i współzawodnictwo? Czy może chodzi o coś więcej, o jakąś życiową mądrość? Bo rodzeństwo zostaje ukazane całkiem wiarygodnie, jest przykładem zgrabnego przejścia z konfliktu do wzajemnego zrozumienia wynikającego ze wspólnych doświadczeń. Swoją drogą, Ptakolud miewa wspaniale przerysowane reakcje na zachowania swoich dzieci.

Z tym ostatnim wiąże się następny atut "Encyklopedii Wczesnej Ziemi" – ilustracje. Przeważnie czarno-białe, ale urozmaicane pojedynczymi kolorami. Mroźne (protagonista jest Nordem), humorystyczne oraz oddające legendarność i dawność opowiadanych historii. Rzadkie sceny z udziałem krwi są przedstawiane możliwie łagodnie, dzięki czemu album z powodzeniem może być lekturą dla starszego, jak i młodszego czytelnika. Wydany w twardej okładce i na kredowym papierze, co pasuje do jego tematyki (sygnalizowanej tytułem zawierającym "encyklopedię"). W sumie bardzo dobry komiks, łączący znane historie, ale opowiadający je w inny, świeży sposób.

Dziękujemy wydawnictwu Kultura Gniewu za dostarczenie egzemplarza recenzenckiego.

Ocena Game Exe
8
Ocena użytkowników
8 Średnia z 1 ocen
Twoja ocena

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Wczytywanie...