swiat_dryftu2

Criminal: Tchórz/Lawless - Criminal #1

Criminal: Tchórz/Lawless
Ocena użytkowników
8 Średnia z 1 ocen
Twoja ocena

Criminal to jeden z najbardziej cenionych komiksów kryminalnych dwudziestego pierwszego wieku, zdobywca sześciu nagród Eisnera i dwóch nagród Harveya, w tym dla najlepszego scenarzysty i najlepszej nowej serii. Prawdziwy tryumf niezawodnego duetu twórców – Eda Brubakera i Seana Phillipsa – w których imponującym dorobku znajdują się także takie tytuły jak The Fade Out (Zaćmienie), Fatale, Velvet, Incognito i Sleeper.

Tom pierwszy zawiera dwie historie otwierające serię Criminal. Z pozoru opowiedziane niezależnie – Tchórz i Lawless – przeplatają wątki, miejsca i postaci, wciągając czytelnika coraz pewniej i głębiej w zimny, aczkolwiek niezwykle żywy świat przestępców.

Tchórz to na pierwszy rzut oka utarta opowieść o napadzie, który przybiera niespodziewany obrót. Jej bohater, Leo, potrafi zaplanować idealny skok, ale nigdy nie podejmuje się niepotrzebnego ryzyka. W życiu bowiem zależy mu tylko na jednym – aby nie trafić dokładnie tam, gdzie jest jego miejsce... do więziennej celi. Nadchodzi jednak dzień, w którym Leo musi złamać swoje zasady i stawić czoła nie tylko zacieśniającemu się wokół niego kręgowi przemocy, ale i konsekwencjom tej decyzji.

Lawless to historia braterskiej miłości. Ale też nienawiści. Po latach spędzonych na wojnie i w więzieniu Tracy Lawless wraca wreszcie w rodzinne strony. Przyświeca mu tylko jeden cel – dojść do prawdy, kto stoi za morderstwem jego brata. Postanawia jednak szukać odpowiedzi jako zupełnie ktoś inny – w końcu nikt już nie pamięta, kim jest Tracy Lawless. Niestety los ma w stosunku do niego inne plany, udowadniając, że czasami nie ma ucieczki przed przeszłością.


"Dzieła Brubakera i Phillipsa zawsze wyprzedzały swoje czasy o jakieś osiem lat".

– Brian K. Vaughan


"Brubaker i Phllips wyznaczają najwyższy standard kryminalnych serii komiksowych".

– Warren Ellis


Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w CRIMINAL #1-10.

Recenzja Czytaj całą recenzję »

Nazwiska Eda Brubakera i Seana Phillipsa na okładce to gwarancja kryminału na co najmniej przyzwoitym, a zazwyczaj bardzo wysokim poziomie. Mimo że na polskim rynku jest wiele pozycji tego duetu, dopiero w 2019 roku doczekaliśmy się publikacji bodaj najgłośniejszego dzieła firmowanego przez Brubakera i Phillipsa, czyli serii "Criminal". Na dobry początek Mucha Comics wydała album zbiorczy złożony z dwóch historii pt. "Tchórz" i "Lawless". Co ciekawe, obie części można czytać niezależnie,... czytaj dalej...

Komiksy z cyklu

  • Criminal: Umarli i umierający/Fatalna noc
    #2 Criminal: Umarli i umierający/Fatalna noc
  • Wszyscy moi bohaterowie to ćpuny
    #4 Wszyscy moi bohaterowie to ćpuny
Wczytywanie...