Blood Bowl

7 minut czytania

Panie sędzio, ale ja naprawdę nie wiedziałem, że on tam leżał...

Blood Bowl – najnowsza gra Cyanide Studio rozpoczęła swoje natarcie już miesiąc temu, wchodząc na rynek polski jednocześnie z zachodnim dzięki polskiemu dystrybutorowi – CD Projekt. To połączenie futbolu amerykańskiego z Warhammerem w wersji na PC zdobywa coraz więcej fanów na całym świecie. Pierwowzorem była gra figurkowa, wydana przez Games Workshop i Jervisa Johnsona pod koniec lat 80tych. Naszym celem było prowadzenie drużyny zawodników złożonej z jednej z ras Warhammera poprzez różne mecze i zdobywanie sławy oraz pieniędzy. W wersji na PC cel jest podobny.

Po przebrnięciu przez zadziwiająco krótką instalację gry i dwa klucze rejestracyjne oraz miły dla oka renderowany filmik pokazujący fragment meczu, wchodzimy do menu. Ustawimy tutaj kilka opcji graficznych oraz dźwiękowych i wrócimy do menu głównego. Teraz czeka nas pierwszy wybór, który musimy podjąć: gra jedno- lub wieloosobowa. Na początek weźmiemy tryb pojedynczy. W nim zawarte są kampania, zawody, szybki mecz lub samouczek. Ten ostatni pozwala nam na odbycie kilku pokazowych lekcji z różnych dziedzin gry, od samej akcji na boisku po zakulisowe działania trenera. Jednakże ja osobiście po jego przejściu czułem niedosyt. Samouczek pokazuje kilka ważnych rzeczy z gry, lecz nie wszystko, co być powinno, a część informacji jest niezbyt szczegółowa. Bez otwartej instrukcji przed nosem, pierwsze minuty mogą być ciężkie.

Szybki mecz pozwala nam na rozegranie pojedynczego meczu na wybranych przez siebie warunkach, tryb dobrze znany z innych gier. Wybieramy drużyny, boisko, zasady oraz wykonujemy kilka dodatkowych akcji, o których zaraz napiszę. Potem pozostaje tylko kliknąć przycisk „Rozpocznij mecz” i poczekać, aż załaduje się boisko.

screen, blood bowlscreen, blood bowlscreen, blood bowl

Gdy weźmiemy zawody, otrzymamy do wyboru kilka różnych zasad. Będą sie one różniły m.in. liczbą drużyn, meczów lub punktacją. We wszystkich naszym głównym celem jest zdobycie pucharu. Mamy także możliwość stworzenia nowej drużyny.

W kampanii tworzymy drużynę z wybranej przez siebie rasy, których jest sporo: ludzie, orkowie, skaveny, krasnoludy, leśne elfy, chaos, gobliny i jaszczuroludzie. Dostajemy określoną liczbę pieniędzy na zakup zawodników plus dodatków i zaczynamy przebijać się nią przez różne ligi i zawody, zdobywając prestiż i pieniądze. W tym trybie gry należy dbać o swoich zawodników, ponieważ kontuzje, które mogą otrzymać podczas meczu, często są długotrwałe, a śmierć doświadczonego zawodnika z pewnością osłabi drużynę.

Każdy z tych trybów może odbywać się na dwóch rodzajach zasad, które determinują późniejszą grę: klasycznych i Blitz. Klasyczne są zaczerpnięte z figurkowego Blood Bowla i niewiele się od niego różnią. W tym trybie przed meczem możemy jedynie dokupić zawodników do drużyny, wynająć cheerleaderki, konsyliarza lub nabyć dodatkowy przerzut kością podczas meczu. Oprócz tego, słabsza z dwóch drużyn dostaje wspomagacze – dodatkowe środki pieniężne na kupno zawodnika, który będzie uczestniczył tylko w aktualnym meczu, dodatkowego konsyliarza, przerzut lub przekupienie sędziego, by „nie zauważył” faulu wykonanego na leżącym zawodniku. Sam mecz odbywa się turowo. Jedna z drużyn wykopuje piłkę, druga ją łapie. Każdy z zawodników ma w danej turze określony zasięg ruchu, swoje pole ataku oraz obrony. Trwa ona kilka minut, podczas których trzeba wykonać wszystkie zamierzone przez siebie akcje. Utrudnieniem jest fakt, że nie można powrócić do zawodnika, którym już raz się ruszyło, a potem zostawiło. Zawodnicy mogą stać koło siebie, nawzajem się blokując, atakować, przepychać, próbować uciec ze strefy obronnej wroga itp. Jednakże lepiej na początku wykonywać mniej ryzykowne akcje, ponieważ jest kilka sposobów na utratę tury. Dzieje się tak np. gdy któryś z zawodników upadnie, nie złapie piłki lub straci ją. Dlatego jeżeli nie atakujemy przeciwnika, mając przewagę liczebną, narażamy się na stratę tury.

screen, blood bowlscreen, blood bowlscreen, blood bowl

Zawodnicy na boisku mogą się wspierać, gdy stoją obok siebie przy jednym przeciwniku. Ogólnie podczas podejmowania różnorakich akcji wykonywane są rzuty kostką. Do tego dochodzą różne modyfikatory, takie jak specjalne zdolności zawodników, ich siła lub pomoc innych. Rzuty wykonuje się dwoma kośćmi, klasyczną i blokowania. Kość klasyczna odpowiada za uniki, łapanie itp., natomiast kością bloku rzuca się, by zobaczyć efekt akcji ofensywnej lub defensywnej. Jest na niej kilka pól oznaczających różne wyniki, takie jak odepchnięcie obrońcy, przewrócenie go lub atakującego. Czasem, gdy jest duża przewaga siły lub liczby zawodników, rzuca się kilkoma kośćmi. Wynik wybiera ten, kto ma więcej siły. Każdy mecz trwa szesnaście tur, po osiem na połowę, co zazwyczaj daje jakieś 40min grania w jeden mecz. Jest to stosunkowo długo. Oczywiście niekiedy ten czas nam się dłuży, a niekiedy nam go brakuje...

Zawodnicy podczas meczów mogą zostać ogłuszeni, powaleni, zranieni, a nawet zabici. W przypadku kontuzji pomóc może konsyliarz, który pozwala na przerzucenie wyniku obrażeń, czasem na niekorzyść. Zranieni zawodnicy schodzą z boiska i jeżeli nie mamy nikogo na ławce rezerwowych, będziemy grać w zmniejszonym składzie.

Tryb Blitz jest bardziej rozbudowany. Przed każdym meczem mamy dłuższą listę wspomagaczy, wśród których znajdą się nawet eliksiry dopingowe. Możemy przeprowadzić trening dla wybranego zawodnika, dający nam pewną szansę na zwiększenie jakiejś cechy na jeden mecz. Trzeba tylko uważać, by nie nabawić się kontuzji! Oprócz tego mamy do dyspozycji ekwipunek, który możemy kupować graczom. Z pewnością taki kask lub buty pomogą podczas meczu, zwiększając naszą wytrzymałość, zwinność itp. Sama rozgrywka toczy się w czasie rzeczywistym. Wykonujemy polecenia naraz jednemu zawodnikowi i obserwujemy od razu ich efekt. Byłoby ciężko, gdyby nie możliwość pauzy, podczas której spokojnie możemy wydać rozkazy wszystkim zawodnikom. Trzeba jednak bardziej uważać na sytuację na boisku, ponieważ można się spóźnić z decyzją. Pomimo tego, w tym trybie gry mnie osobiście łatwiej było zdobyć więcej punktów.

Cała gra jest bogata w różnorakie dodatki. Od wspomagaczy, rzadko fair-play, po zbroje lub broń, a na specjalnych wydarzeniach w chwili rozpoczęcia meczu kończąc. Ktoś może rzucić kamieniem w zawodnika, może się zmienić pogoda lub na boisko wtargną rozwścieczeni kibice. Bieganie przy linii bocznej boiska także nie jest bezpieczne, bo gdy zostaniemy za nią wypchnięci, rzucą się na nas fani przeciwnej drużyny.

screen, blood bowlscreen, blood bowlscreen, blood bowl

Tocząc pojedynki i wygrywając zawody, nasi zawodnicy zdobywają sławę, będącą ich doświadczeniem. Wraz z jej wzrostem, otrzymują poziomy, dzięki którym mogą otrzymać nową, ciekawą zdolność lub, jeśli szczęście dopisze, podnieść jedną z cech o dodatkowy punkt. Umiejętności jest naprawdę sporo i dzielą się na kilka kategorii. Niektóre są bardzo przydatne, inne może mniej, lecz z pewnością umożliwią obmyślenie nowej strategii gry, gdyż bardzo często dają nowe możliwości. Silniejsi zawodnicy mogą rzucać mniejszymi, jest możliwość przeskoczenia przez linię wroga lub używając uniku, pobiegnięcia sprintem do linii przyłożenia. Umiejętności bardzo wzbogacają oraz urozmaicają grę, czyniąc ją ciekawszą i zabawniejszą.

Nasi zawodnicy często specjalizują się w konkretnych dziedzinach. Możemy mieć sprinterów, kogoś od podań, bloku lub chwytów. Możliwości jest naprawdę wiele. Niektórzy zawodnicy są więksi i silniejsi, inni malutcy i zwinni. Każdy odgrywa swoją nielichą rolę w rezultacie meczu. Dzięki środkom ze wspomagaczy możemy także zatrudnić gwiazdy – doświadczonych zawodników o dobrych umiejętnościach i atrybutach, lecz bardzo drogich. Będą oni nam pomagali oczywiście tylko przez jeden mecz.

Oprócz trybu gry dla jednej osoby, mamy także multiplayer. Możemy grać po sieci LAN, Hot Seat na jednym komputerze lub wejść do Internetu i, po stworzeniu swojej drużyny, rozgrywać mecze w ligach stworzonych przez graczy. Tutaj nasi zawodnicy także będą zdobywać doświadczenie lub ginąć na trawie.

Mamy także możliwość obejrzeć dokładnie, jak wyglądają zawodnicy z różnych ras w rozmaitych typach ekwipunku oraz jakie mają animacje ruchu. A to wszystko dzięki specjalnemu menu Obserwatora. Kolejną dodatkową opcją jest zmodyfikowanie istniejących zasad zawodów, tworząc swoje własne. Możemy ustawić liczbę drużyn, dni, grup itp.

Cała gra ma bardzo ładną, żywą grafikę, niezwykle szczegółową i dokładną. Wszyscy zawodnicy wspaniale wyglądają w swoim ekwipunku, a zielona lub gdzieniegdzie czerwona trawa robi miłe wrażenie. Trybuny są raczej oddalone od boiska i nie siedzi na nich zbyt wiele osób, jednak po jego bokach są także boksy dla rannych zawodników oraz cheerleaderki, czasami zabawne. Sztandary powiewają na wietrze, a animacje ruchu naprawdę nie mają żadnych większych wad. Także wszystkie okna w czasie meczu lub przed nim są ładnie stylizowane, a sylwetki graczy lub drużyny w menu przed meczem wyglądają efektownie. Gra nie przycina się, lecz trzeba chwilę poczekać na jej załadowanie.

screen, blood bowlscreen, blood bowlscreen, blood bowl

Jeśli chodzi o muzykę i odgłosy, to nie mam im nic do zarzucenia. W menu leci utwór pasujący klimatem do tematyki gry, a podczas samego meczu głównym źródłem dźwięku są zawodnicy oraz kibice na trybunach. Można usłyszeć odgłosy uderzeń o pancerz, tupot biegnących, wrzawę podnoszoną przez widzów i gong oznajmiający koniec rundy. Oprócz tego w trakcie meczu wydarzenia są komentowane przez dwóch komentatorów. Są oni całkiem dowcipni, jednakże ich zasób tekstów nie jest zbyt bogaty i szybko się nudzi. Raczej słucha się odgłosów dochodzących z murawy.

Szczerze mówiąc, ciężko mi wymienić jakieś błędy tej gry lub większe wady. Mecze są długie, co może cieszyć, lecz także i nudzić. Możemy stosować wiele strategii dzięki nowym umiejętnościom i awansować zawodników. Każdy z nich ma swoje unikalne imię, jednakże nie możemy wybrać jakiego konkretnie kupujemy. Otrzymujemy listę typów zawodników i zatrudniamy pierwszego z brzegu z danej kategorii. Możemy kupować wspomagacze tylko jako słabsza drużyna, ale i tak będzie ich niewiele, ponieważ pieniędzy zazwyczaj nie dostajemy za dużo. Da się na ten cel przeznaczyć część środków z naszego konta, lecz jest ich mało na inne rzeczy, więc należy oszczędzać. Może to kwestia pecha, ale pierwsze dwie ligi podczas kampanii walczyłem z tymi samymi drużynami. Było to trochę irytujące. Na szczęście potem pojawiają się nowe i jest ich coraz więcej. Rzeczą, która mi przeszkadzała, jest brak możliwości stworzenia drużyny lub zmodyfikowania istniejącej w trybie szybkiego meczu. Dane nam jest zagrać kilkoma zespołami z każdej rasy, bez możliwości wglądu w zawodników, a jedynie ogólną tabelę statystyk. Dlatego granie swoją własną drużyną z przyjaciółmi w trybie Hot Seat jest niemożliwe.

Podsumowując uważam, że gra jest naprawdę porządnie zrobiona, nie ma błędów ani wielu minusów. Poza tym jest nietypowa, gdyż gier sportowych połączonych z tak dobrze znanym fantasy, jakim jest Warhammer nie ma za wiele lub w ogóle. Blood Bowl ma ładną, dokładną grafikę i tekstury, a także dobre odgłosy wydarzeń dziejących się na boisku. Niektóre mecze są naprawdę dużym wyzwaniem, zwłaszcza jak się gra jeszcze słabą drużyną. Z pewnością poleciłbym tę grę miłośnikom takich gier sportowych jak futbol amerykański lub rugby oraz świata Warhammera. Pozostali także się na niej nie zawiodą. Gra zajmuje 2,5GB, co jak na taką grafikę i rozbudowanie, jest naprawdę niewiele. Z pewnością zdobędzie wielu fanów... Dobra, muszę kończyć, sędzia odgwizdał wybicie piłki.

Dziękujemy firmie CDP za dostarczenie egzemplarza recenzenckiego.

Plusy
  • Szczegółowa grafika
  • Niecodzienna gra
  • Tryb klasyczny i Blitz
  • Brak błędów
  • Specjalne zdolności
  • Odmienne rasy, odmienne strategie
Minusy
  • Brak modyfikacji drużyn w szybkim meczu
  • Zanudzający komentatorzy
  • Część menadżerska niezbyt rozbudowana
  • Mało rozbudowany samouczek
Ocena Game Exe
8
Ocena użytkowników
8 Średnia z 14 ocen
Twoja ocena

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...