Blood Bowl

3 minuty czytania

Piłka w grze!

Oryginalnym wydawcą Blood Bowl jest Focus Home Interactive, natomiast w Polsce zajmuje się tym CD Projekt. Jest to gra oparta na stworzonej i wydanej już ładnych kilka lat temu przez Games Workshop i Jervisa Johnsona grze planszowej z figurkami, która jest parodią świata Warhammera i amerykańskiego footbolu. Po przeciwnych stronach boiska stoją dwie drużyny, których jedynym celem jest doprowadzenie piłki na końcowe pole przeciwnika. A cel uświęca środki…

Będzie to połączenie gry sportowej z elementami taktyki i pracy menadżera, z kilkoma trybami rozgrywki i wieloma dodatkami wielce urozmaicającymi mecze. Można wybrać kampanię, w której czekać nas będą ciężkie boje z ponad 60 drużynami, składającymi się z różnych ras bądź też opcja szybkiego meczu. W kampanii tworzymy nasz własny, wymarzony skład, kupujemy graczy, którzy będą zdobywali doświadczenie wraz z postępami, nowe umiejętności i sprzęt. Rannych i zmęczonych zawodników trzeba zmieniać, a stosowanie zagrywek niekoniecznie fair-play jest tu całkowicie na miejscu.

Blood Bowl Blood Bowl Blood Bowl

Z racji tego, że liczy się tu także twój talent menadżerski, jest wiele strategii i sposobów, by pomóc swojej drużynie. Zatrudniasz cheerleaderki wspomagające twoich chłopców, medyków, wybierasz sponsorów. Możesz także przekupić sędziów, by „nie zauważyli” jakiegoś szczególnie niemiłego faulu lub zatrudnić czarodziei rażących wroga czarami prosto z trybun. Sposobów jest wiele.

Rozgrywka może się toczyć według dwóch rodzajów zasad: klasycznych i Blitz! W pierwszym przypadku cała gra opiera się na zasadach klasycznych, znanych z V edycji Blood Bowla, zawartych w Live Rulebook, wydanym przez Games Workshop. Dostępne są wszystkie zasady i taktyki, jakie były w grze turowej. W drugim przypadku, zasady zostały rozszerzone o możliwość dodawania w trakcie sezonu ekwipunku polepszającego umiejętności graczy, testowanie ich na przeciwnej drużynie lub wynajmowanie wspomagających czarodziei. Dodatkowo, można poprowadzić rozgrywkę w czasie rzeczywistym, wydając rozkazy zawodnikom podczas meczów, a sztuczna inteligencja zrobi resztę. Klimatu dodaje jeszcze intensywna walka na boisku, blokujący, biegacze i wybuchy rażących zaklęć.

Jak już wspominałem, zawodnicy mogą posiadać ekwipunek. Typów jest kilka, a mianowicie: rękawice, buty, kaski i naramienniki. Każdy z nich dzieli się jeszcze na trzy wersje: Rekrut z podstawowym typem sprzętu, Weteran z podnoszenia talentów i Gwiazda, gdy osiągniesz już więcej w Blood Bowl. Mają one różnorodne kształty i formy oraz przeznaczenie. Hełmy chronią od obrażeń, naramienniki pomagają przy bloku, buty w bieganiu, a rękawice (co przeczy logice) w zręczności.

Blood Bowl Blood Bowl Blood Bowl

Kolejnym dodatkiem są specjalni zawodnicy, tzw. Gwiazdy, weterani wielu meczy, posiadający wielkie umiejętności i jeszcze większe honoraria. Jednakże warto zapłacić za ich lojalność, gdyż swoimi umiejętnościami mogą zaważyć o wyniku spotkania. Niestety zgodzą się oni podpisać kontrakt jedynie ze swoją rasą, ewentualnie z sojusznikami.

W grze dostępnych będzie osiem ras znanych ze świata Warhmmera: ludzie, orkowie, skaveny, krasnoludy, leśne elfy, chaos, gobliny i jaszczuroludzie. Każda z nich ma swoje wady i zalety, a także specjalnych, troszkę większych zawodników, którzy z pewnością mogą wiele pomóc w bitwie o piłkę.

Blood Bowl oferuje rozgrywkę po sieci LAN, Hot Seat przy jednym komputerze w dwie osoby, a także rozgrywkę internetową, która jest najbardziej rozbudowana. Gracze będą tworzyć Ligi i swoje rozgrywki, a następnie piąć się dzięki drużynie po szczeblach kariery, by zdobyć tytuł „Najlepszego trenera” lub „Najlepszej drużyny”. Jednakże o drużynę trzeba dbać, bo zmarli gracze nie powrócą do żywych.

Blood Bowl Blood Bowl Blood Bowl

Od strony graficznej gra prezentuje się bardzo dobrze. Gracze, boisko oraz otoczenie są niezwykle plastyczni i pełni żywych kolorów, widać także wiele szczegółów w ekwipunku oraz tle. Animacje postaci oraz zaklęć są bardzo ładne. Sprawia to naprawdę dobre wrażenie.

Odgłosy, jakie można usłyszeć podczas meczów, zostały dobrze nagrane. Hałasujące trybuny, bębny, cheerleaderki, postękiwania i krzyki zawodników, wszystko co być powinno.

Blood Bowl ukazał się wczoraj, 26 czerwca. Zapowiada się bardzo dobrze, a fani Warhammera i gry planszowej nie powinni być zawiedzeni. Myślę, że miłośnicy Football Managera także coś znajdą dla siebie. Gra zapowiada się na dosyć niecodzienną, co na pewno podniesie jej opinię.

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...