25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

3 minuty czytania

25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Międzynarodowe Książki w Krakowie to jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu na Starym Kontynencie. Przez tych kilka dni Hala EXPO w Krakowie zmienia się w największą księgarnię Europy, czemu towarzyszy wiele paneli i spotkań z autorami. Jest to okazja, na którą czeka niejeden pasjonat słowa pisanego i jednocześnie dowód, że czytelnictwo w Polsce nie stoi tak tragicznie, jak mogłyby to wykazywać sondaże i badania. W tym roku miało miejsce 25-lecie wydarzenia, a ono samo inspirowano początkiem romantyzmu w Polsce, gdyż mija 200. rocznica pierwszego wydania ”Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.

25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Zgodnie z oficjalnymi danymi, w całości wydarzeń wzięło udział 470 wystawców i niemal tysiąc autorów, wśród których znaleźli się Joanna Balicka, Katarzyna Bonda, Wojciech Chmielarz, Jacek Dehnel, Petra Dvořákova, Anna Gacek, Ałbena Grabowska, Katarzyna Grochola, K. N. Haner, Mirosław Hermaszewski, Aneta Jadowska i wielu innych. Organizatorzy policzyli, że przez 4 dni przez stoiska na halach wystawowych przewinęło się 45 tysięcy gości, co jest gorszym wynikiem niż ten uzyskany w 2019 roku. Mnie samemu udało się ominąć najgorsze kolejki, ale i tak widziałem tłumy ludzi. Pojedynczo i w grupach mieli nadzieję na miłe spędzenie czasu.

25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Oferta stoisk mogła spełnić każde marzenie bibliofilskie, i nie tylko. Tak jak w poprzednich edycjach można było liczyć na wystawy wszelkiej maści. Od wydawnictw uniwersyteckich czy zajmujących się faksymilami, można też było dowiedzieć się co nieco na temat starodawnych metod druku i rozejrzeć się po najnowszych pozycjach oferowanych tak przez większe jak i mniejsze wydawnictwa. W asortymencie oczywiście nie mogło też zabraknąć wszelkich pamiątek i gadżetów przydatnych podczas lektury, gier planszowych i upominków. Swoje miejsce miała również akcja zbierania książek (w zamian oferowano kupony zniżkowe na niektóre stoiska), zabawy dla dzieci, wystawy przygotowane przez tłumaczy czy wydawnictwa powiązane z przemierzaniem gór.

25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Oczywiście równie ważną częścią targów są także organizowane w ich trakcie panele. Choć część wydarzeń w dalszym ciągu pozostała tylko w wydaniu internetowym, stanowiące część hal sale też nie mogły narzekać na brak gości. Można było się załapać na spotkania z autorami, pracowników wydawnictw zdradzających co nieco na temat swojej pracy czy też prezentacje promocyjne. Wśród nich zapadła mi w pamięć choćby pogadanka na temat gier paragrafowych, przygotowana przez Foxgames.

25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Fani wyzwań także mogli liczyć na atrakcje. Poza drobnymi zawodami, organizowanymi przez część stoisk, czy też małymi quizami, które odbywały się na części paneli, można się również było dowiedzieć o konkursie literackim przygotowanym przez Oficynę Wydawniczą ATUT. Jeśli przykułem tym czyjąś ciekawość, to na pewno zainteresuje go też wieść, iż akurat to wydarzenie odbywa się na dużą skalę i jest jeszcze sporo czasu na składanie prac.

25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Już od mojej pierwszej wizyty targi książki urzekły mnie swoją niesamowitą atmosferą. Choć problemy z transportem i własnym grafikiem dały mi się we znaki, a kasy w dalszym ciągu nie porzuciły części ograniczeń (poza wejściówkami jednodniowymi dostępne były tylko karnety na całość wydarzenia), w dalszym ciągu cieszę się z każdej spędzonej tam minuty. Targi nie tylko oferują możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami czytelniczymi, spotkania z ulubionymi autorami czy jedną z pierwszych dobrych okazji na kupienie prezentów gwiazdkowych, ale też są doskonałą szansą na ukazanie pełni swych pasji bibliofilskich. Uczucie, że wszyscy otaczający cię ludzie rozumieją i podzielają twoje zamiłowania – bezcenne. Polecam wizytę każdemu i na pewno wybiorę się też za rok.

25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...