24. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

2 minuty czytania

24. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Zachodząc w tym roku do Hali Wystawowej EXPO nie byłem pewien, co mnie tam zastanie. Ostatecznie ostatnie targi zostały odwołane, a i w tym roku zapowiedzi mówiły, że wystawców będzie mniej na rzecz wydarzeń organizowanych przez internet. Nie da się ukryć, przez większość czasu było mniej osób niż przed pandemią, czego jednym z symboli były bardzo krótkie kolejki przy wejściu. Jest to tym bardziej imponujące, że nie dało się wykupić karnetów, a codzienne kupowanie biletów wymagało też codziennego pomiaru temperatury i wypełniania ankiety covidowej. Jednemu jednak nie da się zaprzeczyć. Ta atmosfera, która urzekła mnie podczas pierwszej wizyty, nadal była w pełni obecna.

24. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Stoiska poszczególnych wydawnictw nie zawiodły. Dwie hale oferowały ogromny asortyment książek, tak z nowych dzieł, jak i tych starszych, komiksów, mang, gier planszowych i rozmaitych gadżetów. Od tanich drobnostek po faksymile warte dziesiątki tysięcy. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W wielu przypadkach można też było liczyć na ceny promocyjne, a niektórzy urządzali drobne konkursy. Była też akcja zbierania książek na rzecz bibliotek.

24. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Organizatorzy przypomnieli również, iż rok 2021 uznano za rok Stanisława Lema. Z tego względu można było nabyć stosowne plakaty, a także zobaczyć ciekawe eksponaty. Poza różnymi nawiązującymi do tego ilustracjami uwagę przykuwała także wystawa, na której ukazano wydania książek Lema z krajów dookoła świata z najróżniejszych roczników.

24. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Targi to nie tylko możliwość kupienia książek, ale też rozmowy na ich temat. Spora część paneli i spotkań z autorami została przeniesiona do sieci, ale goście EXPO także mieli na co liczyć (te spotkania też transmitowano). Zadbano też o różnorodność. Książki historyczne, obyczajowe, fantasy. Gospodarze i autorzy byli dobrze przygotowani i opowiadali o swoich dziełach z entuzjazmem i oddaniem.

24. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Poza panelami miały też miejsce bardziej rozbudowane warsztaty. Poza wydarzeniami skierowanymi do najmłodszych, jak zabawy taneczne i robienie pamiątek, były też oczywiście takie dla starszej widowni. Do najważniejszych należy zaliczyć te organizowane przez Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, którzy podjęli szeroko zakrojone działania na rzecz promowania swej działalności i kunsztu, a także wydawnictwa zajmujące się wycieczkami górskimi, dbając o szerokie przedstawienie tak uroków, jak i zagrożeń płynących z eksploracji tych miejsc. Tym drugim towarzyszył też GOPR, który choć nie mógł urządzać prób wspinaczek (organizatorzy zakazali), to nadal prowadzili kursy pierwszej pomocy.

24. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Już za pierwszej wizyty na targach urzekła mnie szczególna magia, przyciągająca każdego mieniącego się oddanym czytelnikiem. Pandemia i lockdown sprawiły, że rok temu trzeba było wyrzec się tej przyjemności, przez co idąc tam żywiłem wątpliwości co do tego, co mnie tam zastanie. Mogę jednak z przyjemnością stwierdzić, że był to pracowicie i przyjemnie spędzony weekend. A że część wydarzeń internetowych jeszcze się nie odbyła, gorąco zachęcam do uczestnictwa.

24. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...