Jim Carrey

Jim Carrey
  • Data urodzenia 17 stycznia 1962
  • Miejsce urodzenia Newmarket, Kanada
Ocena użytkowników
9,5 Średnia z 1 ocen
Twoja ocena

James Eugene Carrey urodzony 17 stycznia 1962 roku. Gdy był dzieckiem uwielbiał stroić miny do lustra i rozśmieszać rodzinę. Później zaczął interesować się muzyką, ale ojciec nie pozwolił mu grać na saksofonie w jazz bandzie.

Jego pierwszy występ w nocnym klubie Yuk Yuk w Toronto okazał się katastrofą. Publiczność wygwizdała początkującego komika. Jednak już w 1981 r. został nazwany "najlepszym młodym komikiem Toronto" i zaczął otrzymywać 40 tys. dolarów za występ.

Jim Carrey jest synem księgowego Percy Carrey'a i gospodyni domowej Kathleen. Pierwotnie nazwisko jego rodziny (o dalekich francuskich korzeniach) brzmiało Carre. Carrey miał 14 lat, gdy jego ojciec stracił pracę. Cała rodzina zaczęła pracować w fabryce. Jim, choć uczył się bardzo dobrze, musiał wybrać między nauką a pracą. W 1981 r. przeprowadził się do Los Angeles. Regularnie występował w Mitzi Shore Comedy Show.

W 1983 pojawił się w serialu "The Duck Factory". Na srebrnym ekranie debiutował w farsie "Kto pierwszy, ten lepszy" (1984). Rok później wystąpił w komedii o wampirach"Once Bitten" (1985). W filmie Francisa Forda Coppoli "Peggy Sue wyszła za mąż" (1985), zagrał przyjaciela głównych bohaterów (Kathleen Turner i Nicolas Cage). W 1989 r. otrzymał propozycję zagrania roli w filmie Juliana Temple'a "Ziemskie dziewczyny są łatwe".

Droga do sławy rozpoczęła się wraz z występem w "Ace Ventura: Psi detektyw" (1994). Film zarobił ponad 100 milionów dolarów, w pierwszym miesiącu wyświetlania. Carrey otrzymał nagrodę Blockbuster Entertainment Award. W tym samym roku otrzymał nominację do Złotego Globu za rolę w "Masce" (1994). W 1995 powstał sequel "Ace Ventura: Zew natury" (1995). MTV uhonorowała aktora swoją filmową nagrodą, za występ w filmie "Głupi i głupszy". Za drugoplanową rolę Riddlera w "Batman Forever", Carrey zażądał 5 milionów dolarów. Anegdota głosi, iż aktor wypisał sobie na zwykłej kartce czek na 20 milionów dolarów. Nosił ją w portfelu do czasu, gdy rzeczywiście otrzymał taką gażę, za tytułową rolę w filmie "Telemaniak" (1996) (była to równocześnie najwyższa gaża przyznana komikowi). W 1998 otrzymał kolejną nominację do Złotego Globu za film "Kłamca, kłamca" (1997), jednak otrzymał ją dopiero za rolę Trumana w filmie Petera Weira "Truman Show". Drugim Złotym Globem został uhonorowany po występie w "Człowieku z księżyca" (1999). Za rolę ekscentrycznego amerykańskiego komika Andy Kaufmana, został także nominowany do American Comedy Award i Canadian Comedy Award.

Aktor

Opowieść wigilijna (2009) jako Ebenezer Scrooge / Duch poprzednich świąt / Duch aktualnyuch świąt / Duch przyszłych świąt
Bruce Wszechmogący (2003) jako Bruce Nolan
Batman Forever (1995) jako Edward Nygma
Maska (1994) jako Stanley Ipkiss / Maska
Wczytywanie...