Michelle Pfeiffer

Michelle Pfeiffer
  • Data urodzenia
  • Miejsce urodzenia Santa Ana, Kalifornia, Stany Zjednoczone
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Jest drugim z czworga dzieci bogatego biznesmena, pełnomocnika do spraw majątkowych Dicka Richarda Pfeiffera i Donny Taverny. Ma starszego brata Ricka i dwie młodsze siostry – Dedee (ur. 1964) i Lori (ur. 1965). Uczęszczała do Newport Harbor High School w Newport Beach, w stanie Kalifornia, zanim w 1976 roku ukończyła Fountain Valley High School, w Fountain Valley. Pasjonowała się teatrem i pływaniem, pracowała jako kasjerka w supermarkecie i wybierała się na kurs dla stenotypistek. Jej życie zmieniło się, gdy w roku 1978 zdobyła tytuł Miss hrabstwa Orange. Zatrudniono ją jako modelkę, uczyła się aktorstwa w The Beverly Hills Playhouse, a potem trafiła do studia aktorskiego w Hollywood. Po udziale w serialach – ABC "Fantastyczna wyspa" (1978-81) jako Athena, ABC "Dom Delta" (1979), NBC "CHiPs" (1979) i ABC "B.A.D. Cats" (1980) – zadebiutowała na dużym ekranie w dwóch komediach – "Rycerze Hollywood" (1980) i "Zakochać się znowu" (1980). Sukcesem była postać typowej nastolatki, w muzycznym sequelu "Grease 2" (1982), za którą zdobyła w Los Angeles nominację do nagrody dla Młodego Artysty.

Uznanie zdobyła w roli Elviry Hancock – biernej i narkotyzującej się kochanki gangstera Lopeza, a następnie żony Tony'ego Montany, granego przez Ala Pacino, w dramacie kryminalnym Briana De Palmy "Człowiek z blizną" (1983). Później Pfeiffer stworzyła nominowaną do nagrody Saturna kreację Isabeau d'Anjou, w adaptacji XIII-wiecznej legendy romańskiej Richarda Donnera, "Zaklęta w sokoła" (1985) o parze kochanków zaklętych przez wzgardzonego tyrana. W onirycznym dramacie sensacyjnym "Ucieczka w noc" (1985) jest tajemniczą Dianą, której pojawienie się zapowiada serię przygód jak z koszmarnego snu. Do komediowych sukcesów zalicza się postać zmiennej i niewiernej aktorki Faith Healy, z komedii Alana Aldy "Słodka wolność" (1986), matka sześciorga dzieci zafascynowana wysłannikiem piekieł, w komedii fantasy "Czarownice z Eastwick" (1987) oraz nominowana do nagrody Złotego Globu rola wesołej wdówki po groźnym mafiozo (Alec Baldwin), w kasowym obrazie "Poślubiona mafii" (1988).

W thrillere "Tequila Sunrise" (1988) gra restauratorkę, która waha się czy wybrać policjanta (Kurt Russell) czy przemytnika (Mel Gibson). Za rolę cnotliwej pani Marie de Tourvel, która swą miłość do cynicznego wicehrabiego de Valmonta, przypłaca śmiercią w stylowej ekranizacji powieści Choderlosa de Laclosa, "Niebezpieczne związki" (1988) otrzymała nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA) oraz nominację do nagrody Oscara. Kreacja piosenkarki Susie Diamond, ratującej przed upadkiem tytułowy duet Bakerów, w filmie muzycznym "Wspaniali bracia Baker" (1989) przyniosła jej m.in. prestiżową nagrodę im. D.W. Griffitha, Złoty Glob i drugą w karierze nominację do nagrody Oscara. Kolejne nominacje do nagrody Złotego Globu zdobyła za role – Rosjanka Katja Orlowa, w adaptacji powieści Johna le Carréa "Wydział Rosja" (1990), kelnerka Frankie w melodramacie "Frankie i Johnny" (1991), Lurene Hallett w dramacie "Pole miłości" (1992) – także nominacja do nagrody Oscara oraz hrabina Ellen Olenska w melodramacie Martina Scorsese "Wiek niewinności" (1993).

Znakomite recenzje, dwie nominacje do nagrody MTV za najlepszy pocałunek z Michaelem Keatonem i najbardziej pożądaną kobietę; przyniosła jej rola przebiegłej i uwodzicielskiej Kobiety-Kota w kasowym hicie kinowym Tima Burtona "Powrót Batmana" (1992). Za postać nauczycielki języka angielskiego, stosującej niekonwencjonalne metody nauczania, w szkole dla licealistów z gett etnicznych, absolwentki szkoły oficerskiej korpusu Marines, w biograficznym dramacie kryminalnym "Młodzi gniewni" (1995), odebrała nagrodę Blockbuster Entertainment. Za rolę ekscentrycznej ateistki Ingrid Magnussen, w dramacie obyczajowym "Biały oleander" (2002), zdobyła nagrody w kategoriach Najlepsza aktorka drugoplanowa, na festiwalach filmowych Kansas City Film Critics Circle Awards i San Diego Film Critics Society Awards.

Aktor

Ant-Man i Osa: Quantumania (2023) jako Janet Van Dyne / Osa
Avengers: Koniec gry (2019) jako Janet Van Dyne
Ant-Man i Osa (2018) jako Janet Van Dyne / Osa
Gwiezdny pył (2007) jako Lamia
Powrót Batmana (1992) jako Selina Kyle / Kobieta-Kot
Czarownice z Eastwick (1987) jako Sukie Ridgemont
Zaklęta w sokoła (1985) jako Isabeau
Wczytywanie...