Kim Basinger
- Data urodzenia
- Miejsce urodzenia Athens, Georgia, Stany Zjednoczone
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocenTwoja ocena
Kimila Ann Basinger ma niemiecko-irlandzko-szwedzkie, w 1/8 indiańskie (Cherokee) i w 1/16 jamajskie pochodzenie. Jest jedną z pięciorga dzieci muzyka jazzowego Dona Basingera i Ann Basinger, baletnicy, pływaczki i fotomodelki. Ma dwóch braci – Micka i Skipa oraz dwie siostry – Ashley i Barbarę.
Kim jako dziecko była bardzo nieśmiała, nie czytała na głos w klasie, ani nie odpowiadała na pytania nauczyciela. Aby przezwyciężyć nieśmiałość, jej rodzice zapisali ją na lekcje tańca. W szkole uprawiała również pływanie i gimnastykę. Wkrótce okazało się, że uzdolniona jest również muzycznie i świetnie śpiewa. W 1971 roku ukończyła szkołę średnią Athens High School.
W wieku 16 lat wygrała wybory Miss Junior stanu Georgia. Zwycięstwo w tych wyborach pozwoliło jej brać udział w wyborach krajowych w Nowym Jorku, gdzie została dostrzeżona przez Eileen Ford, która zaproponowała jej kontrakt z renomowaną Ford Modeling Agency. Brała udział w kampaniach reklamowych takich firm jak Breck, Revlon, Clairol czy Maybelline.
Gdy miała 20 lat została modelką i zarabiała tysiące dolarów dziennie. Uczęszczała na wieczorne kursy aktorstwa w prestiżowym Neighborhood Playhouse i występowała w nocnych klubach Greenwich Village.
W 1976 roku wyjechała do Los Angeles, gdzie pojawiła się w jednym z odcinków serialu ABC "Aniołki Charlie'ego" (1976) pt. Aniołki w kajdankach oraz jako policyjny detektyw J.Z. Kane, w pilocie do serialu telewizyjnego "Pies i kot" (1977). Zadebiutowała na dużym ekranie w westernie "Hard Country" (1981). Jej kariera nabrała tempa po roli dziewczyny agenta Jamesa Bonda, u boku Seana Connery'ego, w filmie "Nigdy nie mów nigdy" (1983).
W 1983 roku pojawiła się w magazynie dla panów Playboy.
Występowała w dużych produkcjach kinowych, m.in. "Urodzony sportowiec" (1984), "9 1/2 tygodnia" (1986) czy "Batman" (1989).
Jej decyzja o wycofaniu się z produkcji "Uwięziona Helena" (1993) spowodowała, że została pozwana przez producentów do sądu, przegrała sprawę i sąd zasądził osiem milionów dolarów odszkodowania na rzecz producentów. Orzeczenie sądu ostatecznie zostało jednak odrzucone w drugiej instancji, ale rachunki za adwokatów, które aktorka musiała zapłacić, zmusiły ją do ogłoszenia bankructwa. Przez kolejne trzy lata pozostawała bez pracy.
Powróciła do filmu rolą luksusowej prostytutki Lynn Bracken, w dramacie kryminalnym "Tajemnice Los Angeles" (1997), za którą otrzymała nagrodę Oscara i Złoty Glob dla najlepszej aktorki drugoplanowej.