Michael Keaton
- Data urodzenia
- Miejsce urodzenia Coraopolis, Pensylwania, Stany Zjednoczone
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocenTwoja ocena
Michael John Douglas jest najmłodszym z siedmiorga dzieci szkocko-irlandzkiej rodziny rzymskokatolickiej, inżyniera księżycowych lądowników i Leony. W 1969 roku ukończył Mountour High School i studiował retorykę w Kent State University w Kent, w stanie Ohio. Swój pierwszy kontakt z przemysłem filmowym miał jako operator kamery w lokalnej telewizji kablowej WQED (TV) w Pittsburghu, w stanie Pensylwania. Swój pseudonim artystyczny przyjął po przeczytaniu wywiadu z aktorką Diane Keaton, laureatką Oscara za rolę w "Annie Hall", aby nie być mylonym z Michaelem Douglasem, synem Kirka, wówczas gwiazdą serialu "Ulice San Francisco" oraz komikiem Mikiem Douglasem. Po gościnnym udziale w sitcomach CBS – "Maude" (1977) i "Cały jarmark" (1977) – zagrał postać reżysera, w nominowanym do nagrody Oscara 21-minutowym filmie krótkometrażowym "Różne podejście" (1978).
Na kinowym ekranie zadebiutował rolą gadatliwego i poczciwego Billa Blażejowskiego w komedii "Nocna zmiana" (1982). Później zachwycał swoim w komediach: "Pan mamuśka" (1983) w roli bezrobotnego gospodarza domowego i "Niebezpieczny Johnny" (1984) jako ułomny gangster. Postać demona Betelgeuse, w komedii fantasy Tima Burtona "Sok z Żuka" (1988) i kreacja zadłużonego agenta walczącego z nałogiem narkotykowym, w lecznicy dla osób uzależnionych, w dramacie "Czysty i trzeźwy" (1988) przyniosła mu nagrodę krytyków filmowych National Society of Film Critics (NSFC). Odniósł sukces rolą człowieka-nietoperza/Bruce'a Wayne'a w dwóch kasowych hitach kinowych Tima Burtona – "Batman" (1989) i "Powrót Batmana" (1992).
Wybierał starannie role, zapadając w pamięci widzów jako lokator-terrorysta w thrillerze "Pacific Heights" (1990), Dogberry w adaptacji szekspirowskiej Kennetha Branagha "Wiele hałasu o nic"(1993), chory nieuleczalnie Bob, który filmuje swoje ostatnie miesiące życia dla nie narodzonego jeszcze dziecka w dramacie "Gra o życie" (1993), rywalizujący ze swoją przełożoną redaktor gazety w komedii "Zawód: dziennikarz" (1994), detektyw z działu narkotykowego w filmie akcji Quentina Tarantino "Jackie Brown" (1997), groźny przestępca-dawca szpiku kostnego w "W akcie desperacji" (1997), detektyw Ray Nicolette w filmie sensacyjnym Stevena Soderbergha "Co z oczu, to z serca" (1998) oraz prezydent Mackenzie w komedii romantycznej Foresta Whitakera "Córka prezydenta" (2004).