Danny DeVito

Danny DeVito
  • Data urodzenia
  • Miejsce urodzenia Neptune Township, New Jersey, Stany Zjednoczone
Ocena użytkowników
9.5 Średnia z 1 ocen
Twoja ocena

Daniel Michael DeVito Jr. urodził się w katolickiej rodzinie włoskiego pochodzenia. Ukończył szkołę podstawową Our Lady of Mt. Carmel oraz Oratory Prep School w Summit, w stanie New Jersey, gdzie miał pierwszy kontakt z aktorstwem – pojawił się w szkolnym przedstawieniu, jako św. Franciszek z Asyżu. Po ukończeniu szkoły imał się różnych zajęć, jednak najbardziej pragnął zostać aktorem.

Zadebiutował w 1969 roku w filmie "Dreams of Glass", zagrał także epizod w filmie Woody Allena "Bananowy czubek" (1971). Pierwszym sukcesem aktora była rola Martiniego w "Locie nad kukułczym gniazdem", Miloša Formana. Kariera Danny'ego DeVito nabrała rozpędu dopiero w latach 80. "W Czułych słówkach" Jamesa L. Brooksa zagrał Vernona, nieśmiałego wielbiciela Shirley McLaine.

Mimo że filmy takie, jak „Lot na kukułczym gniazdem” oraz „Czułe słówka”, w których występował DeVito, wygrały nagrodę amerykańskie Akademii Filmowej dla najlepszego filmu, to dopiero rola Louiego de Palmy, w telewizyjnym show „Taxi”, sprawiła, że stał się znany szerszej publiczności. W 1998 roku magazyn TV Gudie zlecił badania wśród widzów programów telewizyjnych, w których postać Louiego de Palmy, wykreowana przez DeVito, została okrzyknięta „50tym największym telewizyjnym bohaterem wszech czasów”.

Przygodowy film "Miłość, szmaragd i krokodyl" (1984) Roberta Zemeckisa z Michaelem Douglasem, Kathleen Turner i DeVito w roli gangstera Ralpha podążającego ich tropem, okazał się przebojem kasowym i doczekał się sequelu, zatytułowanego "Klejnot Nilu" (1985). W farsie "Bezlitośni ludzie" (1986) aktor zagrał bogatego męża-pantoflarza Bette Middler, której chce się za wszelką cenę pozbyć, żeby móc się związać z kochanką. W czarnej komedii Briana De Palmy "Ważniaki" (1986), wystąpił jako drobny gangster pracujący dla mafii, który popada w konflikt ze swoim szefem i razem z przyjacielem (Joe Piscopo) jest zmuszony do ucieczki. Kolejną udaną komedią w dorobku aktora był film "Bliźniacy" (1988) Ivana Reitmana, gdzie DeVito zagrał bliźniaka Arnolda Schwarzeneggera.

W latach 90. Danny DeVito występował w nieco poważniejszych rolach. Zagrał czarny charakter prosto z Wall Street w "Other People's Money" (1991) Normana Jewisona. W "Powrocie Batmana" (1992) Tima Burtona wcielił się w mrocznego przeciwnika Batmana, Pingwina. "Jack Niedźwiadek" (1993) to nieco sentymentalny film, w którym DeVito zagrał ojca samotnie wychowującego dwoje dzieci, natomiast film "Junior" (1994) stanowi kontynuację współpracy z Arnoldem Schwarzeneggerem, w której tenże zagrał pierwszego mężczyznę, który zachodzi w ciążę. Następnie zagrał w komedii "Renaissance Man" (1994), gdzie wystąpił w roli nauczyciela literatury w wojsku. Następnie DeVito zagrał w kolejnych dwóch czarnych komediach: "Dorwać małego" (1995) Barry Sonnenfelda, pojawił się jako tytułowy rozchwytywany gwiazdor filmowy, a w parodii science-fiction "Marsjanie atakują!" (1996) Tima Burtona, zagrał nałogowego hazardzistę. Natomiast w wystylizowanych na film noir "Tajemnicach Los Angeles" (1997) DeVito zagrał Sida Hudgensa, wydawcę plotkarskiej gazety, zajmującej się głównie skandalami, a w "Zaklinaczu deszczu" (1997) Francisa Forda Coppoli, adaptacji powieści Johna Grishama, pomagał niedoświadczonemu adwokatowi (Matt Damon), w zwalczeniu nielegalnych praktyk dużej firmy ubezpieczeniowej. Dramat "Pełnia życia" (1998), w którym aktor partnerował Holly Hunter, opowiadał o uczuciowym związku dwojga rozczarowanych życiem ludzi. W biograficznym filmie "Człowiek z księżyca" (1999) Miloša Formana, DeVito zagrał cierpliwego managera komika Andy'ego Kaufmana (Jim Carrey). W 2003 roku wystąpił gościnnie w sitcomie "Przyjaciele" jako podstarzały, płaczliwy striptizer na wieczorze panieńskim Phoebe Buffay.

W 2009 r. Danny DeVito wystąpił w telewizyjnej kampanii reklamowej Banku Zachodniego WBK. Zanim Bank Zachodni WBK zdecydował się na współpracę z tym aktorem, wybrał i zbadał szczegółowo popularność 16 najbardziej lubianych gwiazd z Hollywood. Spośród nich to właśnie DeVito został wytypowany przez respondentów jako najsympatyczniejszy, którego najchętniej zobaczyliby w krajowej produkcji. Spot reklamowy z udziałem Danny'ego DeVito został nakręcony w lutym 2009 roku, podczas wizyty aktora w Polsce.

Aktor

Duża ryba (2003) jako Amos Calloway
Faceci w czerni (1997) jako Obcy w monitorze telewizyjnym
Marsjanie atakują! (1996) jako Rude Gambler
Kosmiczny mecz (1996) jako Swackhammer (głos)
Bohater ostatniej akcji (1993) jako Whiskers (głos)
Powrót Batmana (1992) jako Oswald Cobblepot / Pingwin
Wczytywanie...