droga_miecza

John Cleese

John Cleese
  • Data urodzenia
  • Miejsce urodzenia Weston-Super-Mare, Anglia, Wielka Brytania
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

John Marwood Cleese studiował prawo w Cambridge, gdzie poznał swego przyszłego partnera pisarskiego Grahama Chapmana. Ukończył uczelnię w 1963 r. Efekt działania tej spółki (obok animacji Gilliama), był najbardziej surrealistyczną częścią działalności Pythonów.

Ich skecze dotyczyły zwykle szarych ludzi w codziennych sytuacjach, jednak robiących rzeczy dziwaczne. Na przykład Cleese i Chapman zmienili zwyczajny widok zdążającego do biura urzędnika w czarnym garniturze i meloniku w scenę, gdy Cleese z kamienną twarzą wije się, potyka i podskakuje w drodze do pracy w "Ministerstwie Głupich Kroków". Ujawnia to talent Cleese'a do humoru bazującego na cechach fizycznych aktora, stosowanego też w autorskim cyklu komediowym "Cleese'a Fawlty Towers" (Hotel Zacisze).

Często gra postacie, które pozostają śmiertelnie poważne, mimo że wykonują czynności niedorzeczne. Uwidacznia to m.in. jego rola Sir Lancelota w "Świętym Graalu", gdzie podąża na zamek, by wybawić damę z opresji, nie zdając sobie sprawy z tego, że w efekcie masakruje gości weselnych. Innym często stosowanym przez spółkę autorską Cleese-Chapman chwytem jest osadzanie skeczu wokół sporu na zupełnie oczywisty temat, tak jak w skeczu ze zdechłą papugą, w sklepie z serem czy w klinice kłótni. We wszystkich tych rolach Cleese pojawiał się wraz z Michaelem Palinem, którego często określał jako swego "ulubionego Pythona".

W 1980 wystąpił też w repertuarze klasycznym, wcielając się w rolę Petruchia w "Poskromieniu złośnicy" Szekspira, realizowanym jako przedstawienie dla teatru telewizji BBC.

W 1987 napisał (nominowany później do Oscara) scenariusz komedii "Rybka zwana Wandą", w której zagrał główną rolę obok Jamie Lee Curtis, Kevina Kline'a i Michaela Palina. Ten sam zestaw głównych aktorów wystąpił także, choć z mniejszym sukcesem, w 1997 w komedii "Lemur zwany Rollo".

Od 2001 jest odtwórcą roli Prawie Bezgłowego Nicka w serii filmów o "Harrym Potterze". W 2002 roku wcielił się również w rolę Q, w filmie z Jamesem Bondem pt. "Śmierć nadejdzie jutro". Podkładał też głos Starego Króla w "Shreku".

W 2004 roku został nominowany do nagrody Emmy, za gościnny występ w popularnym serialu komediowym "Will & Grace". W 2008 zagrał naukowca, noblistę z fizyki w filmie "Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia".

Aktor

Czego dusza zapragnie (2015) jako Kosmita Sharon (głos)
Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia (2008) jako Profesor Barnhardt
Shrek 2 (2004) jako Król Harold (głos)
Harry Potter i Komnata Tajemnic (2002) jako Prawie Bezgłowy Nick
Harry Potter i Kamień Filozoficzny (2001) jako Prawie Bezgłowy Nick
Bandyci czasu (1981) jako Robin Hood

Dubbing w grach

The Elder Scrolls Online: Morrowind (2017) jako Sir Cadwell
The Elder Scrolls Online (2014) jako Sir Cadwell
Jade Empire (2007) jako Sir Roderick
Wczytywanie...