Rupert Everett

  • Data urodzenia
  • Miejsce urodzenia Norfolk, Anglia, Wielka Brytania
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Jest młodszym synem biznesmena majora Anthony'ego Michaela Everetta i Sary (z domu MacLean), pochodzącej ze Szkocji, szlachty angielskiej Baronet wywodzącej się z rodziny z Kornwalii i niemieckich baronów Schmiedern. Ma starszego brata Simona Anthony'ego Cunninghama (ur. 1956). W wieku siedmiu lat uczęszczał do Farleigh School przy Ampleforth College w hrabstwie Hampshire, rzymskokatolickiej szkoły prowadzonej przez zakon Benedyktynów. Mając piętnaście lat został przyjęty do londyńskiej Centralnej Szkoły Przemówień i Dramatu (Central School of Speech and Drama), ale po dwóch latach za niesubordynację został z niej usunięty. Jako siedemnastolatek rozpoczął praktykę aktorską w szkockim Citizen Theatre w Glasgow, z którym podróżował po Wielkiej Brytanii, występując w przedstawieniach takich jak "Don Juan" i "Dom złamanych serc" G. B. Shawa. Dorabiał także jako męska prostytutka.

Na małym ekranie pojawił się po raz pierwszy w telewizyjnym dramacie Agathy Christie "Męstwo Edwarda Robinsona" (1981). W 1982 roku odniósł sukces w spektaklu Juliana Mitchella "Inny kraj" na londyńskiej scenie West End. Po debiucie na dużym ekranie w kryminale romantycznym "Prawdziwe życie" (1984), z sukcesem powtórzył swą sceniczną kreację homoseksualnego sowieckiego szpiega, który stał się wrogiem swojej ojczyzny, w melodramacie "Inny kraj" (1984), zdobywając nominację do nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA). W miniserialu NBC "Księżniczka Daisy" (1983) zagrał mroczną postać Rama Valenskiego, brata kazirodczo zakochanego w swojej siostrze. Zebrał potem znakomite recenzje za rolę, pochodzącego z wyższych sfer kochanka kelnerki w nocnym klubie, w biograficznym dramacie kryminalnym "Taniec z nieznajomym" (1985). Na planie dramatu "Solo dla dwojga" (1986) spotkał się z Julie Andrews. Wydarzeniem była jego rola tajemniczego przybysza w ekranizacji powieści Gabriela Garcíi Márqueza "Kronika zapowiedzianej śmierci" (1987), która cieszyła się powodzeniem w Ameryce Łacińskiej i Europie. Kontrowersje wzbudził dramat muzyczny rozgrywający się w środowisku muzyków rocka "Ogniste serca" (1987), gdzie zagrał rywala Boba Dylana.

W 1989 roku przeprowadził się do Paryża, gdzie publicznie potwierdził swoją orientację homoseksualną. Napisał dwie powieści – "Hello, Darling, Are You Working?" (1989) i "The Hairdressers of St. Tropez" (1995). Pracował także jako model w Mediolanie.

Rola Francesco Dellamorte w komedii fantasy "Dellamorte Dellamore" (1994) przyniosła mu nagrodę na festiwalach filmowych w Porto w Portugalii i Málaga w Hiszpanii. Prezentował potem na ekranie swoje możliwości aktorskie w dramacie historycznym "Szaleństwie króla Jerzego" (1994) w roli Księcia Walii Jerzego IV Hanowerskiego, komedii Roberta Altmana "Prêt-à-porter" (1994). Za kreację homoseksualnego przyjaciela głównej bohaterki, w komedii romantycznej "Mój chłopak się żeni" (1997) został uhonorowany nagrodą krytyków w Londynie i na Florydzie, Blockbuster Entertainment Award, American Comedy Award, nagrodą Złotej Satelity i zdobył nominację do nagrody Złotego Globu. Zachwycił widzów i krytyków także w filmach kostiumowych – "Zakochany Szekspir" (1998), "Mąż idealny" (1999) Oscara Wilde'a (kolejna nominacja do nagrody Złotego Globu), "Sen nocy letniej" (1999) Williama Szekspira, "Zabić króla" (2003) w roli Karola I Stuarta, "Królowa sceny" (2004) jako Karol II Stuart i miniserialu "Niebezpieczne związki" (2003) Choderlosa de Laclosa, w roli wicehrabiego Sébastiena de Valmonta. Za rolę geja-architekta krajobrazu i najlepszego przyjaciela instruktorki jogi, w komedii "Układ prawie idealny" (2000) był nominowany w duecie z Madonną do anty-nagrody Złotej Maliny.

W 1987 roku ukazała się jego autorska płyta "Samotna generacja", gdzie napisał muzykę i słowa. Wziął także udział w nagraniu utworu i teledysku Madonny "American Pie" (2000) śpiewając w chórkach. Na płycie Swing When You Are Winning (2001) Robbiego Williamsa znalazła się piosenka pt. They can't take that away from me, którą zaśpiewał w duecie z Williamsem.

Był narratorem filmu dokumentalnego "Paragraf 175" (2003) opisującego prześladowania homoseksualistów w okresie nazizmu. Zajmuje się także dubbingiem. Użyczył swojego głosu Księciu z Bajki w filmach animowanych "Shrek 2" (2004) i "Shrek Trzeci" (2007). Mówił też rolę lisa w filmie fantasy "Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa" (2005).

Aktor

Osobliwy dom Pani Peregrine (2016) jako Ornitolog
Rysiek Lwie Serce (2013) jako Sota (głos)
Czarne Lustro (serial) (2011) jako Hope, juror
Gwiezdny pył (2007) jako Secundus
Shrek 2 (2004) jako Książę z Bajki (głos)
Wczytywanie...