Frank Oz

Frank Oz
  • Data urodzenia
  • Miejsce urodzenia Hereford, Anglia, Wielka Brytania
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Urodził się w Hereford w Wielkiej Brytanii, jego rodzice (oboje byli lalkarzami) wyemigrowali do USA w 1950 roku. Kiedy miał 17 lat poznał Jima Hensona, z którym współpracował od 1963 roku przy jego produkcjach telewizyjnych. Animował m.in. lalki Berta (w latach 1969-1996) oraz Ciasteczkowego Potwora (1969-2000) w Ulicy Sezamkowej . Postaciami, kierowanymi przez Oza w The Muppet Show były m.in. Miś Fozzie, Panna Piggy, Orzeł, Zwierzak oraz szwedzki kucharz.

W 1980 roku George Lucas zaangażował Oza do kierowania lalką Yody w filmie Gwiezdne wojny: część V - Imperium kontratakuje. Oz powtórzył tę rolę w filmach Gwiezdne wojny: część VI - Powrót Jedi i Gwiezdne wojny: część I - Mroczne widmo. W filmach Gwiezdne wojny: część II - Atak klonów i Gwiezdne wojny: część III - Zemsta Sithów postać Yody była generowana komputerowo, a Frank Oz ją dubbingował.

Jako reżyser debiutował w 1982 roku reżyserowanym razem z Jimem Hensonem filmem Ciemny Kryształ (The Dark Crystal). Samodzielnie reżyserował kilka pełnometrażowych filmów o przygodach muppetów, pierwszym z nich były Muppety na Manhattanie

Kilkakrotnie wystąpił w filmach aktorskich, m.in. jako strażnik więzienny w Blues Brothers oraz w roli skorumpowanego policjanta w filmie Nieoczekiwana zmiana miejsc.

Aktor

Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi (2017) jako Yoda (głos)
W głowie się nie mieści (2015) jako Strażnik podświadomości Dave (głos)
Zathura - Kosmiczna przygoda (2005) jako Robot
Labirynt (1986) jako Mędrzec
Wczytywanie...