outpost2

Yun-Fat Chow

Yun-Fat Chow
  • Data urodzenia
  • Miejsce urodzenia Wyspy Lamma, Hongkong
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Wychował się w rodzinie robotników rolnych. Kiedy skończył 10 lat wraz z rodzicami przeniósł się do miasta Kowloon w Hongkongu. Szkołę ukończył w wieku 17 lat.

Jego aktorska przygoda rozpoczęła się w 1973 roku. Gdy ukończył studia przez 14 lat był kontraktowym aktorem telewizyjnym. Rozgłos w Chinach przyniosły mu role w 128 odcinkach serialu "Hotel" w 1976 r. Po raz pierwszy na dużym ekranie Chow zadebiutował w 1976 roku, grając w filmie pod tytułem "Message Girls". Jego pierwszym sukcesem kinowym była rola z roku 1981 w filmie "The Story of Woo Viet" w reżyserii Anny Hui.

Przełom w jego karierze nastąpił w połowie lat 80. W 1985 roku wystąpił w dramacie "Hongkong 1941". Za kreację w tym filmie Yun-Fat otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na Asian Pacific Film Festival. Rok później, za rolę Marka Gora w gangsterskim filmie "A Better Tomorrow", wyreżyserowanym przez Johna Woo otrzymał pierwszego z przyznawanych w Hongkongu tamtejszych Oscarów. Współpraca Chow Yun-Fata z Johnem Woo była dość długa i owocna, a na szczególną uwagę zasługują takie filmy jak: "The Killer" (1989), "Once A Thief" (1990) oraz "Dzieci triady" (1992). Kolejnym reżyserem, z którym Chow Yun-Fat nawiązał współpracę był Ringo Liam. Ich pierwszy wspólny film, "City on Fire", przyniósł aktorowi drugiego Oscara z Hongkongu. Do 1995 roku, Chow Yun Fat zagrał w sumie w 71 filmach.

Występ w pierwszym amerykańskim obrazie zatytułowanym "Zabójczy Układ" z 1998 roku ,w reżyserii Antoine'a Fuqua, był dużym wydarzaniem w zawodowej karierze Chowa. W zupełnie innej roli wystąpił Chow Yun Fat w epickiej opowieści "Anna i Król". W 2000 roku Chow Yun Fat wystąpił w jednej z głównych ról w następnym epickim obrazie "Przyczajony tygrys, ukryty smok" uznanym przez międzynarodową krytykę za jeden z najlepszych filmów roku. W 2003 roku aktor wystąpił w kolejnym filmie "Kuloodporny", który okazał się kasowym sukcesem. Obecnie Chow Yun Fat cieszy się niezwykłą popularnością nie tylko w samym Hongkongu, ale także na całym świecie.

Aktor

Dragonball: Ewolucja (2009) jako Roshi
Piraci z Karaibów: Na krańcu świata (2007) jako Kapitan Sao Feng
Przyczajony tygrys, ukryty smok (2000) jako Mistrz Li Mu Bai
Wczytywanie...