wampir_maskarada

Tom Hiddleston

Tom Hiddleston
  • Data urodzenia
  • Miejsce urodzenia Londyn, Anglia, Wielka Brytania
Ocena użytkowników
9 Średnia z 2 ocen
Twoja ocena

Hiddleston kształcił się w dwóch niezależnych szkołach: w Dragon School w Oxfordzie i Eton College w Eton (w pobliżu Windsoru) w Berkshire, gdzie osiadł w Durnford House. Podczas swojej drugiej kadencji w uniwersytecie Cambridge został dostrzeżony w sztuce "Tramwaj zwany pożądaniem" przez Lorraine Hamilton z agencji aktorskiej Hamilton Hodell i wkrótce potem otrzymał swoją pierwszą rolę telewizyjną w filmie "Nicholas Nickleby" w adaptacji Stephena Whittakera dla ITV, w którym zagrali Charles Dance, James D'Arcy i Sophia Myles. Będąc jeszcze na uczelni pojawił się w "Konspiracji", a także jako Randolph Churchill, syn Winstona Churchilla, premiera Wielkiej Brytanii z czasów II wojny, w nagrodzonym wyróżnieniami BAFTA i Emmy dramacie "The Gathering Storm", naprzeciwko Alberta Finneya i Vanessy Redgrave.

Następnie uczęszczał do Royal Academy of Dramatic Art, którą ukończył w 2005 roku.

Po ukończeniu Royal Academy of Dramatic Art, Hiddleston wygrał swoją pierwszą rolę filmową jako Oakley w wielokrotnie nagradzanym filmie Joanny Hogg "Unrelated", kręcony w Toskanii we Włoszech. Ma on pojawić się w roli Edwarda w ukończonej niedawno produkcji Joanny Hogg, "Archipelago". Miał również kilka głównych ról w teatrze Declana Donnellana 'Cheek by Jowl's' w obrazach: "The Changeling" (w którym grał Alsemero i za którą to rolę otrzymał nominację do nagrody Iana Charlesona w 2007 roku) i "Cymbeline" (jako Posthumus Leonatus i Cloten), za którą otrzymał nagrodę Laurence'a Oliviera za "Najlepszy debiut 2008 r.". Warto zauważyc, że otrzymał wtedy drugą nominację w tej samej kategorii za rolę Cassio w Othello w Donmar Warehouse.

Jego dorobek w Donmar Warehouse obejmuje wcześniej wspomnianą rolę Cassio w produkcji Michael Grandage "Otello" Szekspira obok Chiwetela Ejiofora i Ewana McGregora. Produkcja spotkała się z uznaniem wielu krytyków. Później wystąpił jako Lvov w West End'owym ożywieniu "Iwana" Czechowa. Te dwie role przyniosły mu Whatsonstage.com Theatregoers' Choice Award dla najlepszego aktora drugoplanowego 2008.

Jego dorobek telewizyjny obejmuje rolę Magnusa Martinssona w detektywistycznym dramacie BBC "Wallander", Billa Hazledine w "Suburban Shootout", Johna Plumptre w kostiumowym dramacie telewizyjnym BBC "Pani Austen ubolewa" i Williama Buxton w świątecznego wydaniu serialu kostiumowego serialu dramatycznego BBC "Cranford".

Największą popularność zdobył dzięki roli Lokiego, brata Thora, w filmie fabularnym produkcji Marvel, Thor, w reżyserii Kennetha Branagha, z którym współpracował poprzednio przy "Iwanie" i "Wallanderze". Wziął udział w castingu i screen-testach do roli Thora, przechodząc nawet na ścisłą dietę i zwiększając swoją masę mięśniowa o dwadzieścia funtów w mięśniach, ale Branagh postanowił, że Hiddleston bardziej nadaje się do roli Lokiego, "adoptowanego" brata Thora.

Źródło: Wikipedia.

Aktor

A gdyby…? (serial) (2021) jako Loki (głos)
Loki (serial) (2021) jako Loki
Avengers: Koniec gry (2019) jako Loki
Avengers: Wojna bez granic (2018) jako Loki
Thor: Ragnarok (2017) jako Loki
Kong: Wyspa Czaszki (2017) jako James Conrad
Crimson Peak. Wzgórze krwi (2015) jako Thomas Sharpe
Thor: Mroczny świat (2013) jako Loki
Tylko kochankowie przeżyją (2013) jako Adam
Avengers 3D (2012) jako Loki
O północy w Paryżu (2011) jako F. Scott Fitzgerald
Thor (2011) jako Loki
Wczytywanie...